Hüppa põhisisu juurde
post-template-default single single-post postid-46619 single-format-standard wp-custom-logo mega-menu-menu-1 post-eesti-lastekirjanduse-keskus-avatud-alates-3-05 loggedout

Feridun Oral

FOTOGRAFFeridun Oral sündis 1961. aastal Kirikkales (Türgi) ja lõpetas 1985. aastal Marmara ülikooli (İstanbul) kunstiosakonna. Kunstniku tööd mõjutab ja innustab tema lapsepõlv: unenägude maagiline atmosfäär, vanaema jutustatud lood linnutiibadel lendavatest pöialpoistest jm värvikad fantaasiad. Oma illustratsioonides loobki kunstnik selle maagilise atmosfääri, mis on lapsepõlvest saadik sügaval tema olemuses.

Kunstniku kompositsiooni lihtsus ja värvikasutus mõjuvad värskelt ja hoiavad vaatajat oma kütkes. Kõige enam armastab ta joonistada loomi, iseäranis kasse. Tema raamatute tegelased on läbimõeldud ja tasakaalustatud indiviidid, ei liialt sürrealistlikud ega realistlikud. Teisest küljest tekitavad nad vaatajas emotsioone, on alati veenvad ning sunnivad end armastama. Feridun Orali kujutatud keskkond ja tegelased on universaalsed, jutustades lugusid keeles, mida kõik maailma lapsed mõistavad.

Feridun Oral on Türgi üks mainekamaid lasteraamatuillustraatoreid, kelle raamatuid on avaldatud nii Türgis kui välismaal. Ta on osalenud mitmetel rahvusvahelistel näitustel ja konkurssidel. 1992. aastal Noma pildiraamatute konkursil (The Noma Concours for Picture Book Illustrations) Jaapanis sai tema raamat Böğürtlen Cini ve Sari Gaga (Põldmurakahaldjas ja kuldnokk) 3. koha. 2001. aastal Jaapanis toimunud Euroopa illustratsioonibiennaalil pälvis Feridun Oral töö Düş Kedileri (Unistuste kassid) eest audiplomi. IBBY Türgi sektsioon on valinud tema raamatud Kirmizi Elma (Punane õun, 2008), Pirinç Lapasi Ve Küsçük Ejderha (Riisipuder ja väike draakon, 2011) ja Kırmızı Kanatlı Baykuş (Punaste tiibadega öökull, 2012) aasta parimaks pildiraamatuks. 2011. aastal nomineeriti Feridun Oral Hans Christian Anderseni preemiale.

Lisaks raamatuillustratsioonile tegeleb kunstnik oma İstanbuli ateljees maali, skulptuuri ja keraamikaga.