Hüppa põhisisu juurde

Lasterühmade külastused

Et rikastada laste päeva vahetu elamusega Eesti Lastekirjanduse Keskuses, pakume lasteaiarühmadele ja kooliklassidele mitmeid raamatu- ja teematunde ning ekskursioone.

Raamatutund ja ekskursioon on osalejatele tasuta, teematunni tasu on 3 eurot lapse kohta. Eelneval kokkuleppel saab tellida tunde ka teemadel, mida siin nimekirjas pole.

Rühma või klassiga keskusesse tulles on vajalik eelnev registreerumine. (Registreerumisinfo leiad tunnikirjelduse juurest.)

Ekskursioon

Ekskursioon on elamuslik ringkäik keskuses, kus külastame raamatukogu, armastatud kirjaniku ja illustraatori Edgar Valteri galeriid, lastekirjanduse ajalugu tutvustavat varakambrit, illustratsiooninäitusi ning Nukitsamehe teemalist muinasjutu­pööningut. Ringkäigu ajal arutleme lugemise ja raamatute üle, tutvustame erinevaid kirjanikke ja kunstnikke ning uuemat lastekirjandust.

Ekskursioon on tasuta. Kestus 60 minutit. Registreerimine laenutus@elk.ee või telefonil 617 7235.

Raamatutund

Raamatutund on kogemuslik õppekäik keskuses, kus tutvustame lastele uuemaid eakohaseid raamatuid ning arutleme lugemise ja raamatute olulisuse üle. Lapsed saavad avaldada oma arvamust loetu kohta ning jagada kaaslastele lugemissoovitusi.

Raamatutund on tasuta. Kestus 60 minutit. Registreerimine laenutus@elk.ee või telefonil 617 7235.

UUS - virtuaaltund 4.–9. klassidele

Virtuaaltund on teematunni virtuaalne vorm. See sisaldab mängulist, arendavat ja loomingulist juhendatud tegevust Zoomi keskkonnas. Vajalikud töövahendid: paber, pliiats, värvipliiatsid. Kestus 45–60 minutit. Hind grupile (suurus üks klass) on 30 eurot

 • Virtuaaltunnis “Kust mõtted tulevad?” jälgime teekonda, kuidas sünnib raamat. Kohtume läbi videosilla erinevate lastekirjanikega, kes arutlevad selle üle, kuidas nende raamatud sünnivad. Lugudest inspiratsiooni saades teeme loovkirjutamise ülesandeid, astume toimetaja kingades ning proovime oma tekste illustreerida. Registreerimine katrin@elk.ee või telefonil 617 7233.
Teematunnid lasteaedadele

Teematund on õppevorm, mis sisaldab mängulist ja loomingulist tegevust valitud teemal kas keskuse varakambris, Edgar Valteri galeriis, illustratsioonigaleriis või pööningul. Arendame laste kuulamis-, lugemis-, eneseväljendus- ja suhtlemisoskust. Meie haridustegevus on kooskõlas riiklikku õppekavaga, toetades üldpädevuste arendamist ning lõimides kirjandust teiste õppeainetega.

Teematunni tasu on 3 eurot lapse kohta. Grupi suurus on kuni 25 last, tunni kestus 60 minutit.

 • „Aabitsakukel külas“ sobib lastele alates 6. eluaastast. Tunnis tutvustame lastele eri aegade aabitsaid ja räägime, kuidas vanasti lugema õpiti. Uurime ladina ja gooti tähestikku ning aabitsakukke, loeme ja mängime läbi vana aabitsajutu. Vaatame ka kaasaegseid erilisi aabitsaid ja proovime lugeda ning mõista tähesalme murdekeelsest aabitsast. Meisterdame tähekaarte ning kuuldu kinnitamiseks teeme aabitsateemalise viktoriini. Registreerimine laenutus@elk.eevõi telefonil 617 7235.
 • Muinasjututund sobib lastele alates 5. eluaastast. Räägime lastele, mis on muinasjutt, kes neid kirjutasid ja kuidas käib jutuvestmine. Maailmas on loodud väga palju muinasjutte, tutvume nii tuntud kui ka vähem tuntud lugudega. Koos lastega lavastame ja esitame ühe kuulsa muinasloo ja meisterdame midagi muinasjutulist. Registreerimine katrin@elk.ee või telefonil 617 7233.
 • „Mängides lugema“ on mõeldud tähti tundvatele ja lugemist õppivatele või juba lugevatele lastele alates 5. eluaastast. Loeme koos, mängime tähtedega ja meisterdame. Õppimine läbi mängu on lastele vaheldusrikas, pakub rõõmu ja tekitab lugemishuvi. Registreerimine katrin@elk.ee või telefonil 617 7233.
 • „Sipsikust pokudeni“ on alates 5. eluaastast lastele mõeldud teematund, kus tutvume lähemalt Edgar Valteri joonistatud armastatud raamatutegelastega. Arvame ära tegelasi ja jagame teadjatele käbimedaleid. Kuulame vihmasabina saatel lugu Puukost, piilume nõiamajja ja joonistame looduspilte, mis ulatuvad raamidest välja. Registreerimine katrin@elk.ee või telefonil 617 7233.
 • „Nukitsaga sõbraks“ on alates 4. eluaastast lastele mõeldud teematund, kus teeme tutvust lastekirjanduse keskuse “Nukitsamehe” muinasjutu teemalise pööninguga. Kuulame Nukitsa lugu, keedame nõiamajas tähesuppi, arvame ära Nukitsa lemmikjutte ning meisterdame kaasa erilise sõbra. Registreerimine katrin@elk.ee või telefonil 617 7233.
Teematunnid I kooliastmele (1.-3. kl)

Teematund on õppevorm, mis sisaldab mängulist ja loomingulist tegevust valitud teemal kas keskuse varakambris, Edgar Valteri galeriis, illustratsioonigaleriis või pööningul. Arendame laste kuulamis-, lugemis-, eneseväljendus- ja suhtlemisoskust. Meie haridustegevus on kooskõlas riiklikku õppekavaga, toetades üldpädevuste arendamist ning lõimides kirjandust teiste õppeainetega.

Teematunni tasu on 3 eurot lapse kohta. Grupi suurus on kuni 25 last, tunni kestus 60 minutit.

 • “Mina olen raamatukunstnik” on teematund, mille eesmärk on äratada õpilastes huvi raamatuillustratsiooni vastu ja arendada laste esteetilist taju. Piltide roll raamatus on väga tähtis, sest need aitavad paremini mõista teksti ning avastada maailma. Tunnis tutvume Ulla Saare, Gerda Märtensi, Kertu Sillaste ja teiste eesti tuntud illustraatori töödega ning saame sammhaaval vaadata, kuidas visandist sünnib raamatupilt ning milliseid töövahendeid erinevad kunstnikud kasutavad. Praktilises töötoas valmib ette loetud tekstile laste loodud kollaaž. Teematund on sobiv täiendus nii kunstiõpetuse kui ka eesti keele tunnile. Registreerimine katrin@elk.ee või telefonil 617 7233.
 • Muinasjututunnis räägime lastele, mis on muinasjutt, kes neid kirjutasid ja kuidas käib jutuvestmine. Maailmas on loodud väga palju muinasjutte, tutvume nii tuntud kui ka vähem tuntud lugudega. Koos lastega lavastame ja esitame ühe kuulsa muinasloo ja meisterdame midagi muinasjutulist. Registreerimine katrin@elk.ee või telefonil 617 7233.
 • „Mängides lugema“ on mõeldud tähti tundvatele ja lugemist õppivatele või juba lugevatele lastele. Loeme koos, mängime tähtedega ja meisterdame. Õppimine läbi mängu on lastele vaheldusrikas, pakub rõõmu ja tekitab lugemishuvi. Registreerimine katrin@elk.ee või telefonil 617 7233.
 • „Aabitsakukel külas“ sobib väga hästi värskelt kooliteed alustanud 1. klassi õpilastele. Tunnis tutvustame lastele eri aegade aabitsaid ja räägime, kuidas vanasti lugema õpiti. Uurime ladina ja gooti tähestikku ning aabitsakukke, loeme ja mängime läbi vana aabitsajutu. Vaatame ka kaasaegseid erilisi aabitsaid ja proovime lugeda ning mõista tähesalme murdekeelsest aabitsast. Meisterdame tähekaarte ning kuuldu kinnitamiseks teeme aabitsateemalise viktoriini. Registreerimine laenutus@elk.ee või telefonil 617 7235.
 • „Sipsikust pokudeni“ on teematund, kus tutvume lähemalt Edgar Valteri joonistatud armastatud raamatutegelastega. Arvame ära tegelasi ja jagame teadjatele käbimedaleid. Kuulame vihmasabina saatel lugu Puukost ja joonistame looduspilte, mis ulatuvad raamidest välja. Edgar Valteri galeriis saab näha ka tema originaalillustratsioone. Registreerimine katrin@elk.ee või telefonil 617 7233.
 • „Tahvlist tahvlini“ teematunnis avastame lastekirjanduse varakambri aardeid. Uurime, milliseid jutte lugesid lapsed sada aastat tagasi ja kuidas siis õpiti koolis lugema ning kirjutama. Jälgime teekonda, kuidas sünnib raamat ja kehastume ka ise kirjanikeks. Teeme näitemängu ja lahendame loovülesandeid. Registreerimine katrin@elk.ee või telefonil 617 7233.
 • Jõulutunnis (hooajaline teematund, võimalik tellida 1.-19.12.2021) tutvume eestlaste jõuluaja lugudega, otsime jõulusalme ja kingime üksteisele parimaid kingitusi. Lõpuks meisterdame päris oma jõuluehte. Registreerimine katrin@elk.ee või telefonil 617 7233.
Teematunnid II kooliastmele (4.-6. kl)

Teematund on õppevorm, mis sisaldab mängulist ja loomingulist tegevust valitud teemal kas keskuse varakambris, Edgar Valteri galeriis, illustratsioonigaleriis või pööningul. Arendame laste kuulamis-, lugemis-, eneseväljendus- ja suhtlemisoskust. Meie haridustegevus on kooskõlas riiklikku õppekavaga, toetades üldpädevuste arendamist ning lõimides kirjandust teiste õppeainetega.

Teematunni tasu on 3 eurot lapse kohta. Grupi suurus on kuni 25 last, tunni kestus 60 minutit.

 • “Lugu pildis” on teematund, mille eesmärk on äratada õpilastes huvi raamatuillustratsiooni vastu ja arendada laste esteetilist taju. Piltide roll raamatus on väga tähtis, sest need aitavad paremini mõista teksti ning avastada maailma. Tunnis tutvume Ulla Saare, Gerda Märtensi, Kertu Sillaste ja teiste eesti tuntud illustraatori töödega. Uurime erinevaid tehnikaid graafikast-kollaažini ja vaatleme sammhaaval, kuidas visandist sünnib raamatupilt. Praktilises töötoas valmivad laste endi illustratsioonid etteantud tekstidele. Teematund on sobiv täiendus nii kunstiõpetuse kui ka kirjanduse tunnile. Registreerimine katrin@elk.ee või telefonil 617 7233.
 • „Raamatudetektiivid“. „Veri! Ei mingit kahtlust!“ Nii algab maailma kuulsaim lastekriminull. Kuid peale Astrid Lindgreni „Meisterdetektiiv Blomkvisti“ on tänastel lastel lugeda veel palju põnevaid detektiivilugusid. Neid me teematunnis tutvustamegi. Arutame, mis raamat on kriminull ja kuidas seda kirjutada. Alustame rühmatööna oma krimiloo kirjutamist, mida siis hiljem saab koolis või kodus lõpetada. Registreerimine laenutus@elk.ee või telefonil 617 7235.
 • „Rännates raamatuga mööda Eestit“ on pühendatud Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale. Uurides Eesti kaarti teeme teematunnis ühe kirjandusliku matka. Läbides väiksemaid ja suuremaid kohti saame huvitavaid teadmisi nii meie lastekirjanike kui ka raamatulugudega seonduvalt. Registreerimine laenutus@elk.ee või telefonil 617 7235.
 • „Rännates raamatuga mööda maailma“ on teematund, kus alustades teekonda kodusest Eestist teeme ringi peale kogu maailmale. Selgitame välja erinevate riikide tuntumad lasteraamatud ja nende autorid. Rännakul kasutame abivahendina gloobust ja arvutit ning kontrollime oma teadmisi erinevate riikide kohta. Tunni käigus koostavad õpilased nimekirja erinevate maade lemmikraamatutest. Registreerimine laenutus@elk.ee või telefonil 617 7235.
 • „Tahvlist tahvlini“ teematunnis avastame lastekirjanduse varakambri aardeid. Uurime, milliseid jutte lugesid lapsed sada aastat tagasi ja kuidas siis õpiti koolis lugema ning kirjutama. Jälgime teekonda, kuidas sünnib raamat ja kehastume ka ise kirjanikeks. Teeme näitemängu ja lahendame loovülesandeid. Registreerimine katrin@elk.ee või telefonil 617 7233.
 • “Kust mõtted tulevad?” teematunnis jälgime teekonda, kuidas sünnib raamat. Kohtume läbi videosilla erinevate lastekirjanikega, kes arutlevad selle üle, kuidas nende raamatud sünnivad. Lugudest inspiratsiooni saades teeme loovkirjutamise ülesandeid, astume toimetaja kingades ning proovime oma tekste illustreerida. Registreerimine katrin@elk.ee või telefonil 617 7233.
 • „Tuntud ja tundmatud fantaasiamaailmad“ viib meid kujutlusvõimet arendavate raamatute seltsi. Uurime erinevaid fantaasiamaailmasid ja räägime nende kangelastest. Loeme ette katkendeid ja vaatame, kas pealtnäha hirmutav raamatutegelane võiks osutuda ka sõbraks. Vestleme hirmude ja julguse, sallivuse ning kangelaslikkuse teemadel. Valime koos põnevaima fantaasiaraamatu. Registreerimine laenutus@elk.ee või telefonil 617 7235.
Teematunnid III kooliastmele (7.-9. kl)
 • “Kust mõtted tulevad?” jälgime teekonda, kuidas sünnib raamat. Kohtume läbi videosilla erinevate lastekirjanikega, kes arutlevad selle üle, kuidas nende raamatud sünnivad. Lugudest inspiratsiooni saades teeme loovkirjutamise ülesandeid, astume toimetaja kingades ning proovime oma tekste illustreerida. Registreerimine katrin@elk.ee või telefonil 617 7233.
 • “Lugu pildis” on teematund, mille eesmärk on äratada õpilastes huvi raamatuillustratsiooni vastu ja arendada laste esteetilist taju. Piltide roll raamatus on väga tähtis, sest need aitavad paremini mõista teksti ning avastada maailma. Tunnis tutvume Ulla Saare, Gerda Märtensi, Kertu Sillaste ja teiste eesti tuntud illustraatori töödega. Uurime erinevaid tehnikaid graafikast-kollaažini ja vaatleme sammhaaval, kuidas visandist sünnib raamatupilt. Praktilises töötoas valmivad laste endi illustratsioonid etteantud tekstidele. Teematund on sobiv täiendus nii kunstiõpetuse kui ka kirjanduse tunnile. Registreerimine katrin@elk.ee või telefonil 617 7233.