Hüppa põhisisu juurde

Lugemiskoer

Palume ette registreerida aadressil katrin@elk.ee või telefonil 617 7233.

Ettelugemine toimub veerand tundi selleks spetsiaalselt ettevalmistatud ruumis, kus mõnusalt patjadel istudes loeb laps koerale viieteistkümne minuti jooksul just temale valitud raamatut. Väljaõppe saanud koerajuht toetab nii last kui koera ja hoolitseb, et kõigil oleks tore ja turvaline.

Lugemiskoerale ettelugemise eesmärgiks on soravam lugemine ning julguse ja motivatsiooni kasv lugemise harjutamisel. Sest vaid harjutamine teeb meistriks!

Lugema õppimine võib väikesele inimesele osutuda raskeks. Nii palju erinevaid tähti, millest peavad sõnad saama, kirjavahemärkide virr-varr ning järg, mis näpu all püsida ei taha. Ja kui seda kõike tuleb teha kõva häälega oma vanemate, lasteaia- või koolikaaslaste ees, võib laps tunda ebakindlust, pinget ja isegi häbi. Juhendaja või lapsevanem on jõuetu, sest kui kaob motivatsioon, ei aita ka õpetused ja abistamine.

Üks võimalus last toetada ja edasi aidata on muuta keskkonda, tuues õpisituatsiooni koer. Lapsed enamasti soovivad väga looduse ja loomadega suhelda ning kontakt nendega loob hetkega rõõmu-, rahu- ja turvatunde. Koerad on vahetud, sõbralikud ja kannatlikud kuulajad, kes ei anna hinnanguid. Laps harjutab omas rütmis ja kui saavutuspaine asemel tekib rõõm sõbraga ühes veedetud ajast, hakkavad ka raskusi tekitavad ülesanded sujuma.

Lugemiskoerad kui koerte abil läbiviidav õpiedendamise formaat on pärit Ameerikast, kus 1999. aastal käivitus raamatukoguses programm READ (Reading Education Assistance Dogs), mis kiiresti laienes ka algkoolidesse.

Eestis alustas esimene lugemiskoer tegutsemist 2013. aasta oktoobris pilootprojekti raames Tallinna Keskraamatukogus. Koerad on hästi vastu võetud nii kogude kui laste ja nende vanemate poolt ja sellest, et formaat meeldib ja tulemusi toob, annab tunnistust seegi, et enamasti täituvad lugemiseks broneeritavad ajad välgukiirusel. Raamatukogusid ja koole, kes päris oma lugemiskoera soovivad, aga ka koeratiime tuleb pidevalt juurde.

Lugemiskoerte tegevust koordineerib Eesti Abi- ja Teraapiakoerte Ühing teraapiakoer.ee