Hüppa põhisisu juurde

Raamat „Pisike puu“

Eestis on juba üle kümne aasta ilus traditsioon, mille kohaselt riik kingib igale vastsündinud Eesti lapsele Eesti Lastekirjanduse Keskuse eestvedamisel ja Kultuuriministeeriumi toel valminud raamatu „Pisike puu“.

Peredeni jõuavad raamatud kõikjal Eestis kohalike raamatukogude kaudu. Paljudes kohtades antakse kingitus üle omavalitsuste poolt korraldavatel pidulikel üritustel, kus tervitatakse uusi ilmakodanikke ja õnnitletakse vastseid lapsevanemaid. Need, kel pidulikul sündmusel osaleda ei õnnestu, saavad raamatud kätte raamatukogudest.
Välisriigis tuleb raamatu saamiseks pöörduda Eesti välisesindusse. Raamatute laialijagamist aitab korraldada Välisministeerium.

Kinkeraamatu koostaja ja väljaandja Eesti Lastekirjanduse Keskuse direktor Triin Soone tõdeb, et vaevalt leidub mudilast, kellele ei meeldiks raamatuid vaadata või jutte ja luuletusi kuulata. „Raamat  „Pisike puu“ sobib hästi esimeseks sammuks raamatumaailma ja avab ukse lugemishuvile,“ ütleb Soone.

Kogumiku pealkiri on pärit Ott Arderi luuletusest „Pisike puu“, mis on ühtlasi raamatu nimiluuletus. Raamatukaante vahele on nopitud luuletusi ning jutte tuntud ja armastatud eesti lastekirjanikelt. Selles on nii vanu, mitmele põlvele armsaks saanud, kui ka päris uusi lugusid, sekka muinasjutte ja liisusalme. Raamatu koostajad on Jaanika Palm, Triin Soone ja Ülle Väljataga. 2015–2018 ilmunud väljaande illustreeris ja kujundas Catherine Zarip, 2019. aasta uudistrüki illustraator ja kujundaja on Anne Linnamägi.

Beebidele mõeldud kinkeraamatu traditsiooni algatas 2007. aastal Eesti Lastekirjanduse Keskus raamatuga „Minu esimene raamat“.  Aastatel 2008–2014 kandis beebiraamat pealkirja „Las laps loeb“, koostajaks Heiki Vilep ja väljaandjaks SA Kultuurileht. Alates 2015. aastast on kinkeraamatu koostaja ja väljaandja taas Eesti Lastekirjanduse Keskus. Projekti rahastab Kultuuriministeerium.