Hüppa põhisisu juurde

Lastekirjanduse uurimine

Lastekirjanduse keskuse juures tegutseb Eesti lastekirjanduse uurijaid koondav töörühm, mida juhib lastekirjanduse uurija Jaanika Palm. Liikmeteks on lasteajakirja Täheke toimetaja ja tõlkija Ilona Martson, kriitik ja bibliograaf Krista Kumberg, Tallinna Ülikooli võrdleva kirjandusteaduse dotsent ja PhD Ave Mattheus ning semiootik ja Liivi Muuseumi juhataja Mari Niitra.

Töörühma eesmärgiks on:

  • eesti lastekirjanduse süvendatud uurimine;
  • lastekirjandusalase teoreetilise ja kriitilise mõtte arendamine;
  • Eestis kättesaadava võõrkeelse lastekirjandusalase teoreetilise kirjanduse läbitöötamine;
  • lastekirjanduse akadeemilise uurimuse propageerimine artiklite, loengute ja ettekannetega.

Töörühm alustas tegevust 7. aprillil 2003. aastal. Selleks ajaks oli tekkinud vajadus luua katusorganisatsioon, mis aitaks hoida Eesti lastekirjanduse uurimise järjepidevust ning arendaks juhtivate uurijate diskussiooni ja koostööd. Rühma töös on osalenud Anna Gubergrits, Reet Krusten, Krista Kumberg, Ilona Martson, Ave Mattheus (Tarrend), Mare Müürsepp, Mari Niitra, Hille Ojala, Malle Reidolv ja Jaanika Palm.

Ühise tööna on sündinud „Lastekirjanduse sõnastik” (2006) ja „Eesti Lastekirjanduse Keskuse toimetised. 1.-5.” (2004–2014). Aastate jooksul on avaldatud arvukalt artikleid ja uurimusi eesti- ja võõrkeelsete väljaannetes, esinetud ettekannetega Eestis ja välismaal, kaitstud teaduskraade.

Aastatel 2012–2013 tegeles töörühm eesti lastekirjanduse ajaloo uuema osa läbitöötamisega, mille tulemusena ilmus artiklite kogumik „Eesti laste- ja noortekirjandus 1991-2012” .