Hüppa põhisisu juurde

Lugemisisu

Lugemisprogramm „Lugemisisu“ käivitus pilootprojektina 2019. aasta alguses. Selle eeskujuks on Soome raamatukogude lugemisdiplomi-programm, mis on meie põhjanaabrite lugemisharjumusi kujundanud alates aastast 2000. Eestis on programmi järjepidevalt uuendatud ning viidud vastavusse riikliku õppekavaga. Programm soovib, et 5–10-aastasi lapsed üle kogu Eesti saaksid raamatutega sõbraks. Selleks tutvustatakse noortele lugejatele väärt uudiskirjandust ja pakutakse sinna kõrvale mängulist ning loovat lisategevust.

Stardihooajast võttis osa 26 Eesti raamatukogu, kellele heategevusfond Aitan Lapsi kinkis erilise „Rampsu“ raamaturiiuli. Osalejate arv on iga hooajaga kasvanud ja praegu viivad lugemisrõõmu lasteni 146 raamatukogu üle kogu Eesti.  

„Lugemisisu“ programmi koostas Eesti Lastekirjanduse Keskus ja seda toetavad Kultuuriministeerium ja Soome Instituut.

Lisainfo:
Anneli Kengsepp
e-post anneli@elk.ee

Facebook: www.facebook.com/groups/lugemisisu

Hooaeg 2020/2021

Uueks “Lugemisisu” hooajaks registreerimine kestis 26.06–4.09.2020.

1.–2. oktoobril 2020 toimuvad Tallinnas ja Tartus “Lugemisisu” programmi stardikoolitused nii eelmistel aastatel osalejatele kui ka kõigile uutele 4. septembriks registreerunud huvilistele raamatukogudele.

“Lugemisisu” hooaeg kestab 12.10.2020–15.05.2021.

Lugemisprogrammi läbiviimist toetab Kultuuriministeerium.

“Lugemisisu” programm toetub meie põhjanaabrite soomlaste kogemustele. Soomes sai üleriigiline lugemisdiplomi projekt stardi 2000. aastate algul ja seda on pidevalt uuendatud ning viidud vastavusse riikliku õppekavaga. Lisaks on koolid, raamatukogud ja laste kultuurikeskused sellest aastate jooksul erinevaid variante edasi arendanud. Lugemisdiplomi programmil on olnud viimase kahekümne aasta jooksul oluline roll soomlaste lugema innustamisel ja Soome Instituudil on hea meel, et nüüd õnnestub seda meetodit ka Eesti lastele tutvustada.

Lugemisprogrammi on koostanud Eesti Lastekirjanduse Keskus koostöös Soome Instituudiga, lugemismängude teematunni koostamisel on inspiratsiooni saadud Eesti Lugemisühingu koolitustelt.

Hooaeg 2019/2020

3.–4. oktoobril 2019 toimusid Tartus ja Tallinnas  “Lugemisisu” programmi stardikoolitused nii eelmisel aastal osalejatele kui ka kõigile uutele huvilistele raamatukogudele.

Stardib “Lugemisisu” uus hooaeg

“Lugemisisu” raamatukogud 2019/2020

Eriolukorras kevad tegi omad muudatused meie plaanidesse ja seetõttu pikendasime “Lugemisisu” programmi kestuse 29. maini 2020.

Pilootperiood 2019. aasta kevad

2018. aasta lõpus jõudsid 26 Eesti raamatukokku heategevusfondi Aitan Lapsi, Eesti Kunstiakadeemia, Eesti Lastekirjanduse Keskuse ja Plaat Detail OÜ koostöös valminud erilised laste lugemiskeskused. “Rampsu raamatukogu” nime said lugemiskeskused Mika Keräneni Supilinna Salaseltsi sarja raamatute põhjal. Lugemiskeskuste riiulitele komplekteerib raamatuid iga raamatukogu ise, tehes valiku just uuemast lastekirjandusest.

Alates 7. jaanuarist kuni 15. maini 2019 toimus neis raamatukogudes laste lugemisprogramm “LUGEMISISU”.

Programmi eesmärgiks on innustada 5–10-aastasi lapsi lugema, pakkudes selle juurde mängulist lisategevust. Lapsed saavad “Rampsu raamatukogust” valida endale lugemiseks meelepäraseid raamatuid. Läbiloetud raamatud pannakse lugemispassi kirja ja täidetakse nende kohta ülesanded. Lugemispassi ülesanded on loomingulised ja innustavad lapsi oma lugemiskogemust jagama. Kooliaasta lõpus premeeritakse kõiki lugemispassi täitnud lapsi lugemisdiplomiga.

Lisaks said lugemisprogrammis osalevad klassid registreeruda raamatukogu teematundidesse, kus mängiti lugemismänge või õpiti tähelepanu pöörama raamatuillustratsioonile.