Hüppa põhisisu juurde

Lasteraamatukogutöötajate õpipäev 2014

E-LASTERAAMAT NII SEEST KUI VÄLJAST

Lasteraamatukoguhoidjate õpipäev 7. mail 2014 Eesti Lastekirjanduse Keskuses

PÄEVAKAVA

10.30-10.35 Avasõnad (Triin Soone, Lastekirjanduse keskuse direktor)

10.35-11.05 Eelkooliealine laps ja arvuti – mõjud arengule ja lugemisharjumuste kujunemisele (Kristi Vinter, PhD, Tallinna Ülikooli Kasvatusteaduste Instituudi direktor)

11.05-11.30 E-lasteraamatute loomisest (Eva Kolli, Eesti Digiraamatute Keskuse sisujuht)

11.30-11.50 Väike sissevaade e-lasteraamatusse (Aliine Lotman, Rahva Raamatu e-äri müügijuht)
Laps, kelle keskendunud näolt peegeldub helesinakas ekraanivalgus on tuttav igale lapsevanemale. Tuttav on vast ka tunne, et „kui mina väike olin, siis mingit „Angry Birdsi”, „Candy Crushi” küll ei olnud – me lugesime ikka „Sipsikut” ja käisime õues mängimas. Oh ajad, oh kombed!” Mis oleks aga siis, kui ka laps tahvelarvutis mängude mängimise asemel sealt hoopis „Sipsikut” loeks? Aliine Lotman teeb väikese sissejuhatuse e-raamatute universumisse, rääkides veidi e-raamatutest laiemalt ja e-lasteraamatute turu praegusest olukorrast. Kuidas ja kust üldse e-raamatuid osta või kuidas neid lugeda? Oleks selleks tarvis eraldi seadet või äkki piisab tavalisest lauarvutist või nutitelefonist?

11.50-12.15 E-väljaannete laenutamine raamatukogudest (Ülle Talihärm, Kultuuriministeeriumi raamatukogunduse nõunik)
E-väljaannete kirjastamine algas arvutist ja levib internetiga. E-väljaannete laenutus teadusraamatukogudes käivitus, kui raamatukogudesse jõudsid esimesed füüsilisel kandjal e-väljaanded. Varsti aga vajasid teadlased ning uurijad e-väljaandeid, lahkumata oma töölaua tagant. Olulised teadusajakirjad ja -raamatud kolisid seetõttu andmebaasidesse ning teadusraamatukogud alustasid andmebaaside hankimist ja e-laenutust. Täna ootavad ka rahvaraamatukogude lugejad e-väljaannete kasutamisvõimaluste avardumist, sest osa Eestis kirjastatud väljaandeid ongi kättesaadavad vaid e-versioonis. Kas internet on abimees või halastamatu konkurent rahvaraamatukogu teenustele, sõltub raamatukogude suutlikkusest alustada lähiaastatel e-väljaannete laenutust.

12.15-12.45 E-raamatutest Tallinna Keskraamatukogu e-raamatute laenamis- ja lugemiskeskkonnas ELLU (Triinu Seppam, Tallinna Keskraamatukogu teenindusdirektor)
ELLU on e-raamatute laenamis- ja lugemiskeskkond, mis võimaldab laenata ja lugeda ePUB formaadis e-raamatuid. Märtsikuu lõpu seisuga oli ELLUs e-raamatuid 819 nimetust ja 1892 litsentsi. 2013. a laenas ELLUst e-raamatuid 2,03% Tallinna Keskraamatukogu lugejatest. ELLU avamisest on kokku tehtud rohkem kui 19 000 laenutust. Mida on laenutatud ja kes on laenajad?

12.45-14.00 LÕUNA / Lõunapausi ajal on võimalus tutvuda erinevate e-raamatute lugerite ja tahvelarvutitega

14.00-14.15 Kirjastaja kogemus: noortekad e-raamatuna (Tauno Vahter, kirjastuse Tänapäev peatoimetaja)

14.15-14.30 Kirjastaja kogemus: pildiraamatud e-raamatuna (Katrin Reinmaa, kirjastus Päike ja Pilv)

14.30-14.50 Kolimine tahvelarvutisse – Tähekese kogemus (Ilona Martson, ajakirja Täheke peatoimetaja)

14.50-15.10 Digi ja paber: üks ei välista teist (Kadri Haljamaa, kirjastuse Koolibri peatoimetaja)

15.10-15.30 Digiõpikute kasutamise kogemus Tartu Erakoolis (Karen Kärtmann, Tartu Erakooli õpetaja)
Lühike ülevaade sellest, kuidas Tartu Erakooli esimene klass digiõpikutega toimetab ning millised on esimesed kogemused ja muljed uutest õpikutest.

15.30-15.50 Liikuv pilt raamatus (Arlis Narusberk, E-Aabitsa loovjuht)
E-Aabits on võrgupõhine kogumik õppemänge lastele. Meie ideaaliks on aidata lapsevanemaid, kellel on 2-7 aastased lapsed. E-Aabitsa fookus on pakkuda lastele niivõrd huvitavat ja haaravat õppekogemust, et laste jaoks pole seda võimalik eristada meelelahutusest.

15.50-16.00 Kokkuvõte

Osavõtt õpipäevast on tasuta.

Info ja registreerimine hiljemalt 5. maiks tel 617 7231 või elk@elk.ee

NB! Päevakava võib muutuda.