Hüppa põhisisu juurde

2013 – “Laps kirjanduses 1”

22. oktoobril 2013 peavad Eesti TA Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus ja Eesti Lastekirjanduse Keskus seminari, mille fookuses on lapse kujutamine ilukirjandustekstides.

2013. aasta annab põhjust tähistada Lastekirjanduse Keskuse 80. aastapäeva ja Marie Underi 130. sünniaastapäeva. Under ja Artur Adson olid luuletajad, kes alustasid järjekindlalt lapsekuju kasutamist poeetilises süsteemis (Õ. Kepp, 2013) ja poetessi nooruspõlve üks tuntumaid luuletusi kannab pealkirja „Ema laul” (1905). Friedebert Tuglase romaan „Väike Illimar” (1937), Viivi Luige „Seitsmes rahukevad” (1985), Jaksuküla või Kassisaba või ju ka Wikmani poisid, Aidi Valliku Ann – kõik need näited kutsuvad üles arutama, milline on nimetatud raamatute laps, olgu ta siis jutustaja või kirjeldatu. Ilukirjanduse laps võib olla Pöial-Liisina ihaldatu või Cosette’ina tõrjutu, muinasjututegelane või täiesti reaalne tänapäevane Eesti tüdruk või poiss, kelle elust ema raamatu on kirjutanud. Iga täiskasvanu ei heida endalt ka suurena mängurõõmu, mõni raamatulaps on varatõsine vastutaja. Võimalus on ka kirjanikult küsida, kuidas laps/lapsemeelne tegelane üldse sünnib?

Seminari lõpetab arutlus, kus tuleb jutuks ka lapslugejate suhestumine selliste tekstidega ja küsimus, milliseid kirjanduslikke lapsekujusid vajaksid samastumiseks nemad.

Seminar toimub Eesti Lastekirjanduse Keskuses Tallinnas, Pikk tn 73.

Osavõtt on tasuta, palume eelnevalt registreeruda aadressil ellemari@utkk.ee 17. oktoobriks.
(Lähikonnas on võimalik etteteatamise korral soodsalt einestada: supp 1 €, praad kuni 3.50; palume oma soovi kinnitada.)

Päevakava

11.00 Mare Müürsepp (TLÜ). Avaettekanne. Lapstegelasest kirjanduses
11.30 Ave Mattheus (TLÜ). Lapsjutustaja vaatepunkt 20.sajandi alguse eesti kirjanduses
12.00 Krista Kumberg (Lääne Maakonna Keskraamatukogu). Laps muinasjutus – tegelane, eesmärk, vahend
12.30 Elle-Mari Talivee (UTKK). Lapse kuju Marie Underi luules
Juhatab Jaanika Palm

13.00–14.00 Lõunapaus

14.00 Mari Niitra (TÜ; Liivi Muuseum). „Emakirjandusest”: oma laps inspiratsiooniallikana
14.30 Jaanika Palm (ELK). Lapsikud onud-tädid lastekirjanduses
15.00 Mika Keränen. Minu viis last Supilinnas
Juhatab Elle-Mari Talivee

15.30–16.30 Diskussioon „Kirjanduslikud lapsed”

Illustratsiooniks:
virtuaalnäitus Euroopa armastatud kirjanduslikest figuuridest, kelle hulgas ka tähtsaid lapstegelasi http://literarycharacters.eu/