Hüppa põhisisu juurde

24. ettelugemise päev 2017

20. oktoobril on Eestis ettelugemise päev ja selle tähistamiseks toimub traditsiooniliselt vabariiklik 4. klasside ettelugemise võistlus.

Võistluse pealkiri „Kõik on kõige targemad“ on pärit Contra samanimelisest raamatust. Pealkiri annabki vihje, et sel aastal võetakse lugemisvalikusse laste koolielust jutustavaid nii uskumatuid kui ka usutavaid lugusid.

Ettelugemise võistlusest ootame osa võtma 4. klasside lapsi üle Eesti. Finaalile Tallinnas eelnevad maakondlikud võistlused, mida viivad läbi kohalike keskraamatukogude lasteosakonnad.

Tallinna eelvoor toimub Tallinna Õpetajate Maja algõpetuse aineühenduse eestvedamisel Eesti Lastekirjanduse Keskuses 19. oktoobril kell 13.30. Lisainfo eelvooru kohta aadressil kaiarikson@gmail.com.

Vabariiklik finaalvõistlus toimub Eesti Lastekirjanduse Keskuses laupäeval, 21. oktoobril 2017 kell 12.
Ootame osalema iga maakonna ning Tallinna ja Tartu 4. klasside parimaid ettelugejaid. Igast maakonnast/linnast on oodatud üks osaleja koos saatjaga.

Teksti ettelugemiseks on aega 3 minutit. Raamatute väärtustamiseks palume võimalusel ette lugeda raamatust, mitte paberilehelt.

Lugemist hindab neljaliikmeline žürii: Vanalinna Hariduskolleegiumi teatriklassi õpilased Johanna Poll ja Andri Suga, Eesti Rahvusringhäälingu lastesaadete toimetuse juht Margus Saar ja Eesti Lastekirjanduse Keskuse direktor Triin Soone.

Ettelugemise võistluspäev on esinejatele kindlasti mitmekesine ja põnev. Võistluse vaheajal tegutsevad lapsed improteatri võtmes näitleja Kati Ongi juhendamisel ja võistluse lõppedes on võimalus koos saatjatega külastada NUKU muuseumi (Lai 1). NUKU muuseum kingib tublidele lugejatele rännaku nukuteatrimaailma. Koos giidiga tutvutakse erinevate laua-, keha-, varju-, varrasnukkudega, kel kõigil on olnud kunagi osa teatri lavastustes.

Soovituslik lugemisvalik

Eesti Lastekirjanduse Keskus soovitab valida lugemispala järgmistest raamatutest:

Kristiina Kass. „Samueli võlupadi“
Andrus Kivirähk. „Sirli, Siim ja saladused“
Oskar Luts. „Kevade“
Henno Käo. „Kui veel telekat ei olnud“
Ketlin Priilinn. „Evelini lood“
Janno Põldma. „Džuudopoisid“
Silvia Rannamaa. „Kadri“
Jaan Rannap. „Agu Sihvka annab aru“
Piret Raud. „Tobias ja teine B“
Kalju Saaber. „Luukere Atu“
Ilmar Tomusk. „Digipöörane kool“
Ilmar Tomusk. „Inglid kuuendas B-s“
Ilmar Tomusk. „Kriminaalne koolipapa“
Ilmar Tomusk. „Lõpuaktus“
Toivo Tootsen. „Erinevad raamatud Jõhvi Joosepi lugudega“
Leelo Tungal. „Kristiina, see keskmine“
Jaanus Vaiksoo. „Neli hommikut ja üks õhtu“
Ülo Vooglaid. „Vanaisa“
Mac Barnett. „Kaks kaaki“
Roald Dahl. „Matilda“
Ottokar Domma. „Erinevad raamatud Ottokar Domma lugudega“
R. J. Palacio. „Ime“
Timo Parvela. „Ella sarja raamatud“
Grigori Oster. „Õuduste kool“
J. K. Rowling. „Harry Potteri sari“
Louis Sachar. „Pahupidikooli sari“
Jean-Jacques Sempe. „Väike Nicolas“

Raamatute nimekiri on valikuline ja kindlasti on peidus veel palju põnevaid koolilugusid, mida soovi korral lugemiseks ette võtta.

Maakondade esindajate nimed ja ettelugemisele tulevate raamatute pealkirjad palume teatada 20. oktoobriks Anne Kõrgele, annek@elk.ee või 617 7237.