Hüppa põhisisu juurde

19. ettelugemise päev 2012

„Loeme koos Aino Perviku lugusid!”

Sel aastal tähistame 19. korda Eestimaal ettelugemise päeva, mõttega tuletada kõigile meelde, kui tore on ette lugeda, kui huvitav jutte kuulata ning kui oluline on ettelugemine lastele.

Armastatud lastekirjanik Aino Pervik tähistas kevadel oma juubelisünnipäeva. Seetõttu loemegi seekord jutte tema raamatutest. Aino Pervik peab ettelugemist väga oluliseks ja ütleb: „Väikesele unejutu kuulajale selgub, et sõnadega saab muudki ette võtta kui lausuda: ära tee! või: ei taha! Selgub, et sõnadest võivad tekkida kujutluspildid sellest, mida käega katsuda ei saagi. Siit saab alguse ka empaatiavõime, mis on üks inimese meeldivamaid omadusi.“

Ettelugemise päeva traditsiooni algataja on Eesti Lastekirjanduse Keskus ja meil on hea meel, et paljud koolid, lasteaiad ja raamatukogud üle Eesti on selle mõttega kaasa tulnud ning korraldavad vahvaid ühislugemisi. Et ettelugemine saaks veelgi laiema mõõtme, kutsusime sel aastal koostööpartneriteks Eesti Näitlejate Liidu ja Eesti Harrastusteatrite Liidu, et koos korraldada lasteaedades ettelugemise nädal 15.-19. oktoobrini. Mõte leidis toetajaid ning ligi 40 Tallinna, Tartu ja Võru näitlejat külastavad nädala jooksul lasteaedade vanemate rühmade lapsi ning loevad neile Aino Perviku lugusid. Usume, et see on elamuslik ja rõõmus kohtumine nii lugude kuulajatele kui ka ettelugejatele. Meiega on ühinenud näitlejad Võru Linnateatrist, Tallinna Linnateatrist, Nukuteatrist, Rahvusooperist Estonia, Teatrist NO99, Eesti Draamateatrist, harrastusteatritest Improgrupp JAA ja Salme Teater ning mitmed vabakutselised näitlejad. Kõik löövad ettevõtmises kaasa heategevuslikult.

Ettelugemise päeval, 20. oktoobril kell 12 astuvad Tallinnas Eesti Lastekirjanduse Keskuses võistlustulle parimad 4. klasside ettelugejad üle Eesti. Kokku on 16 võistlejat, kes kõik on maakondlike ja Tallinna eelvõistluste võitjad. Ettelugejate esinemist hindab žürii, kuhu kuuluvad näitleja Anti Kobin Nukuteatrist, Meelis Kompus Eesti Rahvusringhäälingust, Harrastusteatrite Liidu juht Kristiina Oomer ja IBBY Eesti osakonna president Leelo Märjamaa. Võitjad saavad auhinnatud. Kõikidele osalejatele jääb võistluspäeva meenutama Aino Perviku autogrammiga raamat „Klabautermanni mure“ ning Meremuuseumi poolt kingitud Lennusadama külastus. Võistlust toetab Hasartmängumaksu Nõukogu.

Mõnusat ettelugemist!