Hüppa põhisisu juurde

Noorteromaanivõistlus 2009

9. veebruaril 2010 selgusid kirjastuse Tänapäev ja Eesti Lastekirjanduse Keskuse noorteromaani võistluse tulemused. Konkursile saabus 34 tööd, mida oli üle kolme korra rohkem kui 2008. aasta võistlusel. Kirjastuse ja lastekirjanduse keskuse töötajatest koosnev žürii arvas, et seekordne konkurss oli tugeval tasemel. Žürii otsustas välja anda neli auhinnalist kohta ja lisaks ära märkida neli tööd.

Esikoha ja 25 000 kroonise preemia pälvis Reeli Reinaus käsikirjaga „Must vares”, mis räägib rassismiprobleemist koolis.

Teine koht ja 15 000 kroonine preemia läks Ketlin Priilinnale käsikirja „Sefiirist loss” eest, milles domineerib homoteema. Mõlemad autorid on avaldanud juba mitmeid raamatuid.

Kolmandaid kohti otsustati välja anda kaks: Marianne Harju tööle „Talvehullus” ja Kristel Kriisa käsikirjale „Neetud”. Mõlemaga kaasnes 10 000 kroonine preemia.

Kokku 60 000 kroonise auhinnafondi osas toetas konkurssi Eesti Kultuurkapital.

Lisaks neile märgiti ära neli tööd: Margit Sarapiku „Vaarao leidmine”, Heli Künnapase „Lõpupidu”, Ene Sepa „Minevikuta mälestused” ning Mai Raeti „Surnud liblikad”. Ka need tööd on plaanis avaldada.

Väga palju osales uusi tegijaid, kelle tööde puhul on ilmselt tegu kirjandusliku debüüdiga. Võrreldes eelmiste konkurssidega on teemade ring ja keelekasutus muutunud kaasaegsemaks. Enamik autoreid on endiselt naised nagu kirjandusvõistlustel ikka. Töid tuli üle Eesti, näiteks auhinnatud ja äramärgitud tööde autorite seas on inimesi peale Tallinna ja Tartu ka Pärnumaalt, Saaremaalt, Raplast jt paikadest. Peamised märksõnad olid eneseotsingud, suhted vanemate ja koolikaaslastega; üksjagu oli ka kuritegevust ning seekord mainiti väga sageli liiklusõnnetusi.

Noorteromaanide konkurss toimus juba viiendat korda. Varasematel võistlustel on esikoha pälvinud Aidi Vallik, Helga Nõu, Jaan Tangsoo, Katrin Reimus, Diana Leesalu, Kristiina Kurema ja Birk Rohelend. Nende võistluste tulemusena on Tänapäevalt praeguseks ilmunud ca 20 raamatut.