Hüppa põhisisu juurde

Ilmus raamat Edgar Valteri illustratsioonidest ja avatakse uuenenud Edgar Valteri galerii

edgar valter kaasEsmaspäeval, 12. mail kell 15 esitletakse Eesti Lastekirjanduse Keskuses raamatut „Edgar Valter. Lasteraamatute illustratsioonid 1948-2005” ja avatakse uuenenud Edgar Valteri galerii.

Armastatud illustraatori ja lastekirjaniku Edgar Valteri sünnist möödub 21. septembril 85 aastat. Valterisse mahtusid korraga terase sulega karikaturist ja meisterlik illustraator.

Ta on teinud pilte peamiselt lasteraamatutele (kokku üle kahesaja), aga ka õpikutele, joonistanud reportaažipilte, loonud vabagraafikat, plakateid, lavakujundusi ning tegutsenud pidevalt ka maalikunstnikuna. Tema kaastööd on ilmunud ajakirjades Täheke, Pioneer, Hea Laps jt. E. Valteri piltidega lasteraamatuid on ilmunud ligi paarikümnes võõrkeeles. Edgar Valteri joonistatud pildid on kujundanud mitme põlvkonna lasteraamatute maailma. Tema töölaual said oma kuju nüüd juba kõigile ainuõigetena tunduvad Aatomik, Sipsik, Krõll, Kunksmoor, naksitrallid, Nukitsamees, Kadri, Arabella, Agu Sihvka, Nublu ja paljud teised.

Nii uue mahuka kogumikteose (350 lk) kui ka galerii väljapaneku koostamisel oli eesmärk leida Edgar Valteri igast loomeperioodist iseloomulikke näiteid, mis annavad ülevaate kunstniku kujunemisest ja arengust läbi poole sajandi. Valter illustreeris paljusid lasteraamatuid üha uuesti, olgu siis põhjuseks loomingulised otsingud või kordustrüki ajaks kaotsi läinud originaalpildid. Mõne teose puhul, nagu näiteks „Sipsik” ja „Kunksmoor”, on raamatus näha ka kõige esimesed, Tähekeses ilmunud pildid. Edgar Valteri galerii originaalide väljapanek on koostatud kunstniku pärijate poolt keskusele kingitud kogust, kus on pea 2500 pilti.

Valteri galeriis avaneb vaatajale tema looming kogu oma rikkuses ja lõbususes. Ekspositsioonis on originaalillustratsioonid, raamatud, filmid, mida aitavad lapsele mängulisemaks ja põnevamaks muuta lamenukumakett tuntud raamatutegelastest, pokukoda, kuhu sisse pugeda ja loodushääli kuulata, ning pokud, kelle süles istuda ja näiteks raamatuid vaadata.

Raamatu ja galerii koostaja on Krista Kumberg, galerii ekspositsiooni kujundas ja teostas Mae Kivilo. Raamatu kirjastas Tammerraamat.

Olete oodatud!

Täiendav info:
Triin Soone, Eesti Lastekirjanduse Keskuse direktor, tel 617 7230, 5919 0363, triin@elk.ee
Tiina Tammer, Tammerraamat, tiina@tammerraamat.ee
Krista Kumberg, lastekirjanduse uurija, krista@lib.haapsalu.ee, tel 473 5506