Hüppa põhisisu juurde

Eesti lasteraamatuillustraatorite näitus “Elas kord…” Poolas

2. aprillil avati Poolas Opole linnaraamatukogus eesti lasteraamatuillustraatorite näitus „Elas kord…”. Näitus on osaks 29.03–30.04 toimuvatest 16. Laste- ja Noorte kirjanduse päevadest „Muinasjutu jõud” (Moc baśni).

Näitusel eksponeeritakse 20 Eesti kunstniku illustratsioone vendade Grimmide muinasjuttudele. Näha saab nii juba kogenud kui alles alustavate illustraatorite loomingut.

Lastekirjanduse keskuse kunstiekspert Viive Noor ütleb, et kunstnikud on illustreerimiseks valinud muinasjutud, mis on neile endale kõige hingelähedasemad. Samuti lisas ta, et näituselt leiab igaüks endale mõne huvitava töö: On töid, mille adressaadiks on lapsed, on töid, mille adressaadiks on suured inimesed. Aga nagu muinasjuttude puhul ikka: Igaüks leiab oma. Mitmekihilised pildid harutatakse lahti ikka nii, nagu elukogemus võimaldab. Kellele pelgalt pealmine kiht, kellele kõige sügavamad ja salajasemad. Pettuma ei pea küll keegi ja süngete nootide kõrval lohutatakse helgete ja heledatega.

Näitusel eksponeeritakse pilte järgnevatelt kunstnikelt: Sveta Aleksejeva, Anu Kalm, Kristi Kangilaski, Kadi Kurema, Anne Linnamägi, Regina Lukk-Toompere, Ülle Meister, Tiia Mets, Jüri Mildeberg, Piret Mildeberg, Gerda Märtens, Viive Noor, Juss Piho, Anne Pikkov, Ulla Saar, Kertu Sillaste, Catherine Zarip, Tiina Mariam Reinsalu, Maarja Vannas-Raid ja Urmas Viik.

Varem on näitust eksponeeritud Eestis, Valgevenes ja Itaalias, kus see sai erakordselt sooja vastuvõtu osaliseks. Alates 2018. aastast on näitus rännanud ringi Poolas.

Näituse korraldajad on Eesti Lastekirjanduse Keskus ja Eesti Suursaatkond Varssavis.

Illustratsioon: Kristi Kangilaski