Hüppa põhisisu juurde

Rahvusvaheline käärilõigete näitus Eesti Lastekirjanduse Keskuses

Javorskaja-illTäna, 13. jaanuaril kell 16.00 avatakse Eesti Lastekirjanduse Keskuses rahvusvaheline näitus „Must valgel”, mille eesmärgiks on tutvustada ja populariseerida käärilõikekunsti traditsioone.

Näitus on osa projektist „Must valgel”, mille algatas kutseline kunstnik, ja kunstiteadlane ja pedagoog Svetlana Javorskaja 2008. aastal. Svetlana õpetab käärilõiget Domodedovo linna õppeasutustes alates 1993. aastast. Selle aja vältel on ta loonud programme lastele ja täiskasvanuile, korraldatud kümneid lastetööde näitusi, teaduslik-praktilisi seminare ja töötube, avaldanud hulgaliselt artikleid teaduslikes ja pedagoogilistes väljaannetes. Tema tegevus on leidnud kajastamist mitmes dokumentaalfilmis.

Tallinna näituse põhiosa moodustavad tööd, mille autoriks on Svetlana Javorskaja ja tema õpilased Domodedovo laste ökoloogiakeskusest „Öko-maja”. Eriline koht ekspositsioonis on Svetlana õe, andeka kunstniku Tatjana Javorskaja loomingul, kes on üle 20 aasta õpetanud Adleri kunstikoolis. Just tänu Tatjanale tutvus Svetlana lapsepõlves käärilõikekunstiga. Samuti osalevad näitusel õdede sõbrad – kunstiõpetajad Leedust, Valgevenest ja Ukrainast – koos oma õpilastega.

Ülevaatenäituse eesmärk on tutvustada Eesti kunstipublikule erinevaid käärilõike traditsioone.

„Püüame näidata käärilõikekunsti võimalikult laialt – mitte ainult erinevate autorite töid erinevates tehnikates (kääri-, noalõige, põletamine, rebimine), vaid ka iidseima – hiina – koolkonna näiteid ning Lääne-Euroopa kunstnike töid, raamatuid käärilõikest, vene stiilis vahepitse, kootud ja heegeldatud pitse”, tutvustab väljapanekut Svetlana Javorskaja ja lisab: „Loodame, et Hiina, Šveitsi, Saksamaa, Leedu, Ukraina ja Venemaa käärilõikajate eeskuju aitab taastada Eestis huvi käärilõike vastu.”

Näitus on avatud kuni 28. veebruarini 2015, näitusest lähemalt Eesti Lastekirjanduse Keskuse veebilehelt.

Lisainfo: www.ukrvytynanka.com.ua/ru

Viive Noor
Näituse kuraator
5557 9930
viivenoor@gmail.com