Hüppa põhisisu juurde

September 2013. David Almond „Poiss, kes ujus koos piraajadega”

Almond-Poiss-kes-ujusKirjastuselt Draakon & Kuu, mis on keskendunud rahvusvaheliste auhinnaraamatute väljaandmisele, ilmus hiljuti uus teos. Eesti keeles sai kättesaadavaks maailma ühe mainekama lastekirjandusauhinna, Hans Christian Anderseni preemia vääriliseks tunnistatud inglise kirjaniku David Almondi raamat „Poiss, kes ujus koos piraajadega”. Mainekat autorit on tunnustatud muuhulgas ka Carnegie lastekirjanduse medali ja kahe Whitbreadi auhinnaga.

Raamatu peategelane on Stanley Potts, poiss, kes on kaotanud vanemad ning kasvab seetõttu onu Ernie ja tädi Annie juures Kalakai teel majas number 69. Peale laevatehase pankrotistumist peavad linnakese elanikud endale uue töökoha otsima. Nii mõnigi leiab tööd teistes tegutsevates ettevõtetes, kuid Ernie otsustab rajada oma majja äri, kalakonservitehase. Vastutus oma pere heaolu eest paneb Ernie pidevalt tööd rabama, ka oma pereliikmeid selleks sundima. Nii kaotabki mees silmist selle, mis elus kõige olulisem. Ernie mõtlematu otsuse pärast lahkub Stanley kodust ja ühineb rändtivoliga, sattudes niimoodi seiklustesse, mis seavad ta silmitsi oma suurimate hirmudega.

David Almond näib arvavat, et iseendaks jäämine, kuid samas ka muutumine pole kellelegi lihtne. Veel keerulisem on see aga väikesele poisile, kes peres pettununa peab ihuüksi sel teel käima ja hirme ületades unistusi püüdma. Autor näib rõhutavat, et kõik, mida oskad vaimusilmas ette kujutada, on ka tegelikkuses võimalik, kui suudad ületada hirmubarjääri. Kirjanikku auhinnates on ikka toonitatud tema võimet tõsta noori lugejaid argielust ja iseenese maisusest kõrgemale, innustada ja neile lootust anda. Nii seda teost kui David Almondi loomingut üldisemalt iseloomustabki maagiline realism, fantastiliste elementide, müütide sidumine realistliku kujutusega. See ilmselt tekitabki tema loomingut lugedes õhulise, kerge tunde.

Lisaks põnevale ja kaasahaaravale süžeele on huvitav ka kirjaniku teksti esitamise viis. Ta kirjutab sündmustest sugestiivselt ja suure kaasaelamisega, aeg-ajalt aga katkestab ta jutuvoo ning asub noort lugejat küsitlema, mida too autori asemel teeks. Samuti esitab ta lugejaile küsimusi, mida nemad äsjakirjeldatud olukorras tunneksid, kuidas edasi käituksid. Kui enamasti püütakse kirjandusteostes luua täiuslik illusioon, arusaam, et tegelikult oleksid võinud ka sellised sündmused toimuda, siis David Almond rõhutab lugejaile, et sündmused on fiktsionaalsed, toimuvad vaid fantaasias, kujutelmas.

Kirjanik on ka teistes oma teostes rääkinud lastest, kes kogevad oma elus olulisi murranguid ja kriise. Eesti keeles on ilmunud tema noorteromaan „Skellig” (Tiritamm, 2000).

Illustreerinud Oliver Jeffers
Tõlkinud Kaarin Kivirähk
Välja andnud kirjastus Draakon & Kuu
256 lk

Jaanika Palm, lastekirjanduse uurija