Hüppa põhisisu juurde

Noorteromaani konkursi võitjad selgunud!

31. märtsil 2016 tehti lastekirjanduse keskuses teatavaks Tänapäeva ja ELK noorteromaani võistluse tulemused.

Žürii hindas tänavuse konkursi mõnedest eelmistest tugevamaks, ning välja otsustati anda esimene, teine ja kolmas koht ning ära märkida kaks käsikirja. Kokku laekus 22 käsikirja.

Tänavuse noorteromaani konkursi võitis Mairi Laurik käsikirjaga „Mina olen surm”. Raamatu peategelane on Viljandis koolis käiv poiss, kes näeb ette inimeste surmasid. Ta ise ei põhjusta neid, kuid saab mingil määral neid ära hoida. Pikapeale saab ta oma võimetest rohkem teada ja avastab, et selliseid inimesi on veel. Žürii märkis, et tekst oli kirjutatud ladusalt ning hoogsalt ning hoolimata mõnevõrra morbiidsest pealkirjast oli lugu ise tempokas ja hea kirjeldus nii üleloomulikust kui ka lihtsalt koolielust. Käsikirja autor Mairi Laurik (snd 1979) elab Tartus, temalt on sel aastal ilmunud debüütromaan „Süsteem”, mis oli mullusel romaanivõistlusel äramärgitud töö.

Teise koha pälvis Ene Sepp käsikirjaga „Vabandust, aga mis asja?”.
Loo keskmes on ema, kes seab tütre Jane ühel päeval fakti ette, et nad on isaga otsustanud lahutada ning tal on keegi teine. Eriti suur on Jane üllatus, kui selgub, et ema uus armastus on naine. Nüüd seisab tüdruk silmitsi väljakutsega, kuidas uue olukorraga harjuda ja mis saab siis, kui koolikaaslased teada saavad.

Kolmanda koha pälvis Marian Suitso käsikirjaga „Hobusehullud Ameerikas”.
Tegu on järjega varem ilmunud raamatule „Hobusehullud”. Seekord sõidab peategelane USA-sse kasvatajaks suvelaagrisse, kus peab hobustega tegelema ning tutvub selle kõrvalt noortega mitmelt poolt maailmas.

Ära märgiti Margit Sarapiku käsikiri „Õhku joonistatud naeratus” ning Agnes Kolga „Varjajad”. Neist esimene räägib kahest haiglas tutvunud tüdrukust ning teine sõprade vahel puhkenud armastuse tagajärgedest.

Kirjastus Tänapäev ja Eesti Lastekirjanduse Keskus korraldavad noorteromaani võistlust 2000. aastast, mil võitis Aidi Valliku käsikiri „Kuidas elad, Ann?”. Toimunud üheksa konkursi jooksul on esitatud kokku pea 230 käsikirja, millest raamatuna on ilmunud üle 40.

Tänavuse konkursi žürii koosnes lastekirjanduse keskuse ja kirjastuse Tänapäev töötajatest. Kõik auhinnalised ja äramärgitud tööd on avaldamissooviga. Võistluse auhinnafond on 3200 eurot. Esikohapreemia suurus on 1500 eurot, teise koha võitjat premeeritakse 1000 euroga ja kolmanda koha võitjat 700 euroga.