Hüppa põhisisu juurde

2014. aasta noorteromaani võistluse võitis Ele Arakas käsikirjaga „Esmaspäevad”

Tänavusele konkursile laekus 23 tööd. Žürii hindas seekordsete võistlustööde keskmist taset mõne eelmise konkursi omadest nõrgemaks, kuid paremik eristus õnneks üsna selgelt.
Žürii otsustas välja anda esimese koha, teise koha, kaks kolmandat kohta ning ära märkida ühe käsikirja.

I koha võitis Ele Arakas (pseud) käsikirjaga „Esmaspäevad”.
Peategelasel Katariinal ei lähe just kõige paremini, koolis teda kiusatakse ja emaga on suhted kehvad – ema läheb Soome tööle ja tüdruk peab üksi hakkama saama. Tal tekib suhe vanema mehega, kes varjab vägagi painavat saladust. Katariina peab temast vabanema, aga samal ajal tegelema kõigi muude probleemide ja uute tuttavatega.
Žürii pidas esikohatöö puhul kõige tugevamaks debüütautori kirjutamisstiili, see on hoogne, irooniline ja kohati lausa ülbe, aga positiivses mõttes.

II koha pälvis Reeli Reinaus käsikirjaga „Suhkrust ja jahust”.
Johanna ja Mia on kooliõed, kuid mitte päris tavalised koolitüdrukud. Üks pöörane tegu viib teiseni ja tüdrukud hakkavad tutvuma täisealiste meestega, et neilt raha välja pressida. Kuigi alguses see tõesti toimib, siis peagi võtavad asjad karmi pöörde. Žürii hindas teravat teemakäsitlust – on juletud ette võtta üsna tõsine teema.

III kohti anti välja kaks.
Ketlin Priilinna käsikiri „Halloween” räägib perekonnast, mis pärast pereisa venna surma on purunemisohus. Uurimise käigus selgub, et sündmustega on seotud üsna ootamatu kriminaalne lugu. Žürii hindas käsikirja loogilist kulgemist ja head dialoogi.
Mann Loperi käsikiri „Algus pärast lõppu” on noorteromaani sugemetega postapokalüptiline lugu. Tuumasõja järgses maailmas on osa inimkonnast koondunud suure kosmoselaeva moodi keskkonda, kust mõned tegelased aga põgenevad ja avastavad, et neile on Maa kohta palju valetatud. Žüriile meeldis käsikirja hoogne algus, kus on hästi õnnestunud luua pingeline ja tempokas meeleolu

Ära märgiti Kadri Aadma käsikiri „JAL”, mis räägib õnnetuses vanemad kaotanud ja mälukaotust põdevast tüdrukust, kes pärast haiglaravi läheb onu juurde elama. Kui onu võtab vennatütre kaasa tööreisile Kreekasse, tekib tollel ootamatuid tutvusi.

Tänapäev ja Eesti Lastekirjanduse Keskus korraldavad noorteromaani võistlust 2000. aastast, mil võitis Aidi Valliku käsikiri „Kuidas elad, Ann?”. Nende kaheksa konkursi jooksul on esitatud kokku üle 200 käsikirja, millest raamatuna on ilmunud umbes 40.

Tänavuse konkursi žürii koosnes taas lastekirjanduse keskuse ja kirjastuse Tänapäev töötajatest. Kõik auhinnalised ja äramärgitud tööd on kavas avaldada. Võistluse auhinnafond on 3200 eurot, mille osas toetas konkurssi Kultuuriministeerium. Esikohapreemia on 1100 eurot, teise koha tööl 900 eurot ja kolmanda koha pälvinud käsikirjadel 600 eurot.