Hüppa põhisisu juurde

Näitus „Libarebane. Rebase võlu“

Alates 3. maist 2021 on lastekirjanduse keskuses võimalik vaadata eesti illustraatorite näitust libarebastest. Näitus on avatud 15. maini keskuse lahtiolekuaegadel. Uuesti kohtub nende tegelastega meie keskuses juba järgmise aasta kevadel.

Näitusel osaleb 23 Eesti illustraatorit ja raamatukunstniku, kes uurivad oma töödes Hiina, Jaapani ja Korea kultuuriruumis tuntud mütoloogilist ja mitmekülgset tegelast. Seda idamaade folklooris tuntud olendit ei tohiks segi ajada meie rahvajuttudes levinud libahundiga. Libarebane on salapärane kujumuutja, ta suudab kehastuda kauniks naiseks, haritud õpetlaseks või tavaliseks metsarebaseks. Temast võib saada kaval võrgutaja või ustav ja hea vaim, kes kaitseb kurjade inimeste eest. Sellisena on libarebane ühteaegu kardetud ja armastatud. Näitus uurib, kuidas seda jumalikku olendit näevad, mõistavad ja tunnetavad inimesed väljaspool idamaist kultuuriruumi, milline tundub ta läänlase pilgu läbi nähtuna.

Näitusel osalevad Regina Lukk-Toompere, Lucija Mrzljak, Maris Siimer, Kadi Kurema, Katrin Ehrlich, Jüri Mildeberg, Catherine Zarip, Anne Linnamägi, Maarja Vannas, Urmas Viik, Tiina Mariam Reinsalu, Viive Noor, Made Balbat, Ulla Saar, Eike Ülesoo, Tuulike Kivestu, Irma Raabe, Kadri Ilves, Kristi Kangilaski, Elina Sildre, Liisa Murdvee, Piret Niinepuu, Marja-Liisa Plats.      

Näituse kuraatori Viive Noore sõnul on idee libarebastest temaga kaasas käinud rohkem kui 30 aastat. „ Ei ole lihtne leida ideid, mis pakuks paljudele kunstnikele huvi ja paneks neid niigi pingelise elu juures lisatööd tegema.“ Libarebaste teema aga on kõnetanud tema kolleege nii Eestis kui piiri taga. Juba järgmisel kevadel avatakse lastekirjanduse keskuses samateemaline näitus, kus lisaks eesti illustraatoritele näeb ka välismaa raamatukunstnike töid.

Catherine Zaripi illustratsioon