Hüppa põhisisu juurde

Lasteraamatukoguhoidjate õpipäev “Kes loeb, see loeb!” 15. mail

2019. aasta on pühendatud eesti keelele, mis annab õiguse veel kõvemini trummi põristada, kui tähtis lugemine ikka on. Selle aasta õpipäeva ettekanded keskenduvad keelele ja laste lugema innustamisele, sekka pakume muud kasulikku ja inspireerivat töös laste ja raamatutega.

Ootame õpipäevale osalema laste ja noortega tegelevaid raamatukoguhoidjaid, õpetajaid ja teisi huvilisi.

 

Aeg: 15. mai 2019 kell 10.30-15.30

Koht: Eesti Lastekirjanduse Keskus (Pikk 73, Tallinn)

 

PÄEVAKAVA:

10.30 Triin Soone avasõnad, Muhvi auhinna üleandmine

10.40-11.10 Ilmar Tomusk „Miks ma kirjutan?“

Ilmar Tomusk nimetab end ametnikuks, kes töö kõrvalt aeg-ajalt kirjutab ka mõne raamatu. Oma ettekandes räägib ta sellest, miks ta vanas eas (olles üle 40)  lastele kirjutama hakkas, kuidas raamatud sünnivad ja miks on need just sellised, nagu need on.

11.10-11.50 Andra Kütt „Lastekeelest Keeleiluni“

Tallinna Ülikooli lingvistika doktorant Andra Kütt räägib lastekeele uurimisest ning Lugemissemude lugemisringi ja Keeleilu erahuvikooli tegevusest.

12.00-13.00 Sini Helminen „Kirjavinkkaus – kuidas innustada lapsi lugema?“

Lasteraamatukoguhoidja, kirjanik ja kirjavinkkari (ee ’raamatusoovitaja’) Sini Helminen räägib Soome raamatusoovituse uuematest suundadest. Mida kujutavad endast draamavinkkaus (’draamasoovitus’) ja sokkovinkkaus (’pimesoovitus’) ning kuidas saab blogide ja vlogide kaudu seda tegevust sotsiaalmeediasse laiendada?

Ettekannet tõlgib Kaja Sakk.

LÕUNA 13.00-14.00

Eelregistreerunute toitlustus Maaeluministeeriumi Härraste kohvikus (Lai 39/41).

Päeva jooksul on lastekirjanduse keskuses võimalus tutvuda erinevate HÖP tegevusvahenditega. HÖP on kirjastus, mis loob lastele arendavaid tegevusraamatuid ning seob mängu õppimise, meisterdamise ja joonistamisega.

14.00 -14.20 Priit Põhjala „Sõnal sabast“

Raamatutoimetaja ja kirjanik Priit Põhjala tutvustab mõnede lastekirjanduseski sageli kohatavate igihaljate ja päevapõnevate sõnade kaudu oma Õpetajate Lehes ilmuvat artiklisarja „Sõnal sabast“.

14.20 -14.40 Kätlin Vainola „Hea Laps“

Aasta algusest ajakirja Hea Laps peatoimetajana tööle asunud Kätlin Vainola räägib, millised on äsja 25. tegutsemisaastat tähistanud ajakirja edasised plaanid ning kuidas kasutada ajakirja töös lastega. Loomisel on Hea Lapse klubi, millega võivad liituda kõik huvilised. Loodavas klubis saavad kaasa lüüa kirjutamisest, joonistamisest, meisterdamisest ja koostööst huvitatud põhikooli lapsed ja nende juhendajad.

14.40-15.00 Inge Pikkoja „Uhtna laste lugemisisu“

Uhtnas on laste lugemisisu tõstmisega tegeldud üle 70 aasta. 2018/2019 õppeaastal alustati laste aitamist raamatute juurde RAMPSU riiuli, lugemispassi ja „Lugemisisu“ mängudega. Uhtna raamatukogu direktor Inge Pikkoja annab vastuseid küsimustele: Mis nüüd teisiti on? Mida lapsed RAMPSUST arvavad? Kuidas meeldivad lastele „Lugemisisu“ mängud ja kohalikud „raamatukogu õpetaja“ (laste antud tiitel) väljamõeldud mängud?

15.00-15.20 Rahel Otsa „Keelega mängimise rõõm“

Rahel Otsa on improteatriga tegelenud juba kümme aastat ning lisaks rahvusvahelise improteatrite festivali Tilt korraldamisele saabus ta äsja töötubasid tegemast Austraalias ja Aasias. Improteatri juures meeldib Rahelile, et põhivahendeid tundes võib selle abil luua lõputul hulgal mänge, milles osalemine pakub kõigile rõõmu ja eneseteostust. Õpipäeva raames tutvustabki ta mõningaid neist, mis on seotud just keelega ning sobivad igas vanuses osalejatega mõnusaks ajaveetmiseks.

15.20–15.30 Kokkuvõte

Olete oodatud!

 

Osavõtt on tasuta.

Kohad õpipäevale on täitunud ja eelregistreerimine lõppenud ( SIIN)

Lisainfo: Anneli Kengsepp anneli@elk.ee, tel 617 7233

 

Korraldaja: Eesti Lastekirjanduse Keskus

Toetaja: Soome Instituut