Hüppa põhisisu juurde

Lastekirjanikud said näidendikoolitust

21.-23. oktoobrini 2016 toimus Tallinnas ja Käsmus kolmepäevane laste- ja noortekirjanikele suunatud näitekirjanduskoolitus.

Eesti Teatri Agentuuri, Eesti Kirjanike Liidu, Eesti Lastekirjanduse Keskuse ja loovkirjutamiskooli Drakadeemia koostöös korraldatud koolituse seekordseks sihtgrupiks olid laste- ja noortekirjanikud, kes soovisid oma oskusi teatritekstide kirjutamise suunal laiendada. Koolitusel osales Kirjanike Liidu ja Lastekirjanduse Keskuse kaudu kuus autorit: Contra, Peep Ehasalu, Tiia Kõnnussaar, Reeli Reinaus, Kerttu Soans ja Heiki Vilep. Drakadeemikuid esindas Liis Sein.

Koolituse viisid läbi loovkirjutamiskooli Drakadeemia õppejõud Siret Campbell ning Mihkel Seeder. Kirjutatud tekstidele andsid tagasisidet lasteteatrit tundvad autorid, lavastajaid ja näitlejaid Loore Martma, Harriet Toompere, Martin Algus, Robert Annus ja Janek Joost. Pikemalt kõneles oma tööst näitleja, lavastaja ja teatri NUKU kunstilise juhina Taavi Tõnisson. Mängulise lavakeele ühe näitena vaadati VAT Teatri lavastust „Faust” (lav Aare Toikka).

Kolmepäevase praktikumi eesmärk oli tutvustada osalejatele teatrikeele omapära ja võtteid, millega muuta tekst nii lavakõlblikuks kui ka kunstiliselt nauditavaks. Paralleelselt tegeleti uue näidendi kirjutamise ja tekstianalüüsiga ning kirjutamisharjutuste, rühmatöö ja analüüsi tulemusena valmisid näidendikatkendid. Koolitusel osalejad kinnitasid, et soovivad õpitud konkreetsed töövõtteid kohe rakendama hakata ja oma olemasoleva idee ka näidendiks kirjutada.

Pikemas perspektiiviks ongi koolituse eesmärgiks lähendada lastele ja noortele kirjutajaid teatrižanrile nii, et kaasajastuks ning mitmekesistuks eesti teatrite noorematele vaatajatele suunatud repertuaar. Paljud lastekirjanduse uudisteosed on juba võetud õppeprogrammi ning nende teoste jõudmine teatrilavadele laiendaks noorte vaatajate kunstilist pilku ja hoogustaks koostööd teatrite ja koolide vahel.

Koolitus oli kõigile osalejatele tasuta ning selle korraldamist toetasid Eesti Kultuurkapitali näitekunsti ja kirjanduse sihtkapitalid.