Biograafia
Edgar Valter sündis Tallinnas 8-lapselise pere neljanda lapsena. Lõpetas 1945 Tallinna 17. mittetäieliku keskkooli. Kunstnikuna iseõppinu. Töötanud lukksepaõpilasena, madrusena, maalrina, transporditöölisena, trükitöölisena, Kunstitoodete Kombinaadi dekoorateljee töölisena. Aastast 1950 vabakutseline kunstnik. A-st 1956 Kunstnike Liidu, a-st 1958 Ajakirjanike Liidu liige, ENSV teeneline kulutuuritegelane a-st 1986.
Edgar Valter on illustreerinud ca 250 raamatut. Suurema osa neist moodustavad lasteraamatud, teiste seas sellised eesti lastekirjanduse tähtteosed nagu Eno Raua „Naksitrallid” ja „Sipsik”, Ellen Niidu „Krõlli-raamat”, Aino Perviku „Kunksmoor”, J. Rannapi „Nublu”, O. Lutsu „Nukitsamees” jmt. E. Valteri piltidega lasteraamatuid on ilmunud ligi paarikümnes võõrkeeles. Illustreerinud ka huumori- ja satiirikogumikke, ilukirjandust täiskasvanutele, aime- ja rakenduslikku kirjandust, õpikuid jm, teinud kaastööd ajakirjadele Täheke, Pioneer, Hea Laps jt.
E. Valteri karikatuure on avaldatud paljudes ajalehtedes ja ajakirjades Eestis ja mujal maailmas, ilmunud on mitu karikatuurikogumikku. On loonud vabagraafikat, ca 250 eksliibrist, plakateid, teatriafišše, filmi- ja lavakujundusi, tegutsenud pidevalt maalikunstnikuna, esinenud mitmetel isik- ja grupinäitustel nii kodu- kui ka välismaal. Illustratsioonid ja karikatuurid on toonud autorile hulgaliselt auhindu.
1994 ilmus Edgar Valteri esimene omakirjutatud ja -joonistatud lasteraamat – „Pokuraamat”. Kokku on E. Valter kirjutanud 15 autoriraamatut lastele, lisaks J. Mildebergi illustratsioonidega postuumselt avaldatud „Noodaspea luiskelood”. Edgar Valter oli sajandivahetuse üks viljakamaid ja tunnustatumaid eesti lastekirjanikke. Küsimusele, kuidas kunstnikust sai kirjanik, on ta vastanud: „Olles illustreerinud õige mitmeid lasteraamatuid, tekkis ajapikku mõte ja soov püüda ka ise lastele kirjutada. Otseseks ajendiks sai Võrumaa loodus, mille keskel juba pikemat aega elatud.”
E. Valter on läbi aegade enim tunnustust pälvinud autor Nukitsa konkursil, kus kirjanike ja kunstnike loomingu hindajaks on tuhanded Eestimaa lapsed. 1996 kanti Edgar Valter Rahvusvahelise Noorsookirjanduse Nõukogu (IBBY) aunimekirja „Pokuraamatu” piltide eest ja märkimaks tema elutööd lasteraamatukunstnikuna. 2001. a omistati talle Valgetähe kolmanda klassi teenetemärk.
Profiilifoto: Eesti Lastekirjanduse Keskus
Pieklājīgais pūķis Justuss un princese Miniminnija
2020
Läti laste, noorte ja lapsevanemate zürii (Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija), 2. koht (vanusele 9+) („Pokuraamat")
2006
Nukitsa konkurss, 2. koht (postuumselt) kirjaniku kategoorias („Pokulood”)
2002
Eerik Kumari nimeline looduskaitsepreemia (kunstnik ja lastekirjanik, sealhulgas laste loodusearmastust süvendavate raamatute „Pokuraamatu” ja „Pokuaabitsa” autor; Pokumaa looja)
2001
Valgetähe III klassi teenetemärk
Eesti Rahvuskultuuri Fondi elutöö tänuauhind (raamatugraafik, lastekirjanik ja karikaturist)
2000
Nukitsa konkurss, 2. koht kirjaniku kategoorias („Pintselsabad”)
1996
Albu valla A. H. Tammsaare kirjanduspreemia, eripreemia („Pokuraamat”)
Nukitsa konkurss, 1. koht kirjaniku kategoorias („Pokuraamat”)
1995
Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhind, laste- ja noorsookirjandus („Pokuraamat”)
Sel pühapäeval tähistatakse lastekirjaniku ja illustraatori Edgar Valteri sünniaastapäeva
Ilmus raamat Edgar Valteri illustratsioonidest ja avatakse uuenenud Edgar Valteri galerii
2011
Edgar Valteri raamatu „Noodaspea luiskelood” esitlus
Edgar Valterist Pokumaa kodulehel
Vikipeedia
Võrumaa lastekirjanikud
Pokumaa