Hüppa põhisisu juurde

Kuulutati välja fotovõistluse „Kuidas õppida vaatama?“ võidutööd

Fotonaitus-klk-ruut21. septembril saanuks armastatud kunstnik ja kirjanik Edgar Valter 85-aastaseks. Tema sünniaastapäeva meeles pidades kutsus Eesti Lastekirjanduse Keskus 1.-4. klasside lapsi osalema fotovõistlusel „Kuidas õppida vaatama?“.

Edgar Valter oli suur loodusesõber, kes leidis mitmed oma raamatutegelased just loodusest inspiratsiooni saades. Nii sündisid näiteks pokud. Oma raamatus „Kuidas õppida vaatama?“ õpetab ta lastele, kuidas vaatamisel on pisuke konks sees – peab nägema ka! Kuidas käia looduses ja näha pilvedes, puudes, põõsastes, kivides ning kasvõi samblamätastes põnevaid tegelasi. Just sellistest loodustegelastest fotod koos tutvustavate lugudega olid võistlusele oodatud.

Võistlusele laekus 142 tööd 36 koolist. Fotosid saadeti Eesti igast ilmakaarest, nii Tallinnast, Valgast, Pärnust kui Kundast. Osalejaid oli ka Eesti Koolist Hollandist.

Võistluse lõpetamine toimus 15. novembril ja tegevust jagus kolmekümnele auhindamisele kutsututele kahte majja.

Eesti Loodusmuuseumis avastati loomade meeli, rännati läbi uue näituse „Tempo ja rütm. Südamelöögist kosmiliste tsükliteni“ ning uuriti loodust lähemalt läbi mikroskoobi.

Eesti Lastekirjanduse Keskuses kuulutati välja fotovõistluse parimad tööd ning avati fotonäitus. Pilte võistluse lõpetamisest saab näha siin.

Peaauhinna pälvisid Elisabeth Saarpere Käru Põhikoolist, Simon Uustalu Rakvere Põhikoolist ja Karut Luur Kostivere Koolist. Eriauhinnaga auhinnati veel Eva-Maria Kastepõldu Metsküla Algkoolist, Alexandra Aasalat Rocca al Mare Koolist ja Sabrina Karajevit Tapa Gümnaasiumist.

Võistlusele laekunud töid hindas žürii, kuhu kuulusid RMK loodushoiuosakonna Tallinna piirkonna teabespetsialist Annemarie Rammo, ajakirja Loodusesõber toimetaja Mats Kangur ja Eesti Lastekirjanduse Keskuse kunstiekspert Viive Noor.

„Konkursile laekus palju erinevaid töid. Igaühes neist leidus midagi märkimisväärset.” kirjeldab žürii liige Annemarie Rammo. “Mõnel oli hästi teostatud foto, teisel huvitav lugu, mis pildist alguse sai. Auhinnatud said need tööd, milles foto ja lugu teineteist täiendasid. Parimad fotod tekitasid tahtmise minna loodusesse ja pildil olev tegelane või situatsioon ise üles otsida, need tundusid nii mõnusad ja muhedad.“

Auhindadega toetasid Riigimetsa Majandamise Keskus, Pokumaa, Tallinna Loomaaed, kirjastus Koolibri ja Eesti Lastekirjanduse Keskus.

Parimad tööd avaldatakse ajakirja Loodusesõber jõulukuu numbris, Eesti Lastekirjanduse Keskuse kodulehel ning rändnäitusel (kujundaja Mae Kivilo). Näitusega saab Eesti Lastekirjanduse Keskuses Edgar Valteri galeriis tutvuda aasta lõpuni ning seejärel rändab näitus edasi mööda Eesti rahvaraamatukogusid, rõõmustades uuel aastal kõigepealt narvakaid.

Projekti toetas Hasartmängumaksu Nõukogu.

Lisainfo:

Anneli Kengsepp
anneli@elk.ee
617 7231