Hüppa põhisisu juurde

Head lasteraamatud 2014 on selgunud!

Hea Raamat logoMTÜ Lastekaitse Liit eestvedamisel valisid lastekirjanduse eksperdid 2014. a ilmunud uudiskirjanduse hulgast juba kuuendat aastat välja parimad lasteraamatud.

Lasteraamatuid ilmub õnneks palju. Vanematel on raske eristada nende hulgast väärtkirjandust. Seepärast hakkas MTÜ Lastekaitse Liit 2009. a kevadel välja andma „Hea lasteraamatu” märki, mis aitab lapsevanematel ja lastega töötavatel spetsialistidel uudiskirjanduses orienteeruda.

Lugemisel on otsene seos keele, kultuuriidentiteedi ja elukoha rahvuslike väärtuste edasikandmisel ja säilimisel. Ka teiste kultuuride austamine ja mõistmine toimub suures osas lugemise kaudu. Seetõttu kogunevad ja hindavad lastekirjandusega igapäevaselt kokku puutuvad inimesed üle Eesti kord aastas lastele mõeldud uudiskirjandust. Ekspertide seas on Eesti Lastekirjanduse Keskus, Eesti Lugemisühing, Tallinna Ülikool ja lasteraamatukogude töötajad.

Triin Soone: „ Lasteraamatuid ilmub meil rõõmustavalt palju. Et lugejad oskaksid sellest laiast valikust häid noppeid teha, on asjatundjate soovitused alati teretulnud. „Hea lasteraamatu” tiitel just seda eesmärki täidabki ning on suunaviidaks otseteele suurepärase lugemisvara juurde.”

Lastekaitse Liidu juhataja Martin Medari sõnul on hea lasteraamatu valimine traditsioon, mis on tõestanud oma vajadust kultuuri edasikandmise kindlustamisel. Medar sõnas: „Hea lasteraamatu tunnustuse eesmärk on laste lugemisele ja lugemusele, kui lapse arengu seisukohast olulisele tegevusele, positiivse maine loomine. See kindlustab, et meil on ka tulevikus lugevaid lapsi.”

Sel aastal said märgi „Hea lasteraamat” 12 lasteraamatut.

Hea lasteraamat on:
* Kaunilt kujundatud
* Arendab kujutlusvõimet
* Inspireerib
* Äratab uudishimu
* Näitab, kui mitmekülgne on maailm
* Pakub lugemisel huvi ja innustab last edasi lugema
* Ei sea ealisi piiranguid, on huvitav nii lapsele kui vanemale

2014. aasta „Hea lasteraamat” tiitli pälvisid:

Väiksematele:
Aino Pervik „Sinivant läheb lasteaeda”
Katri Kirkkopelto „Molli”
Kätlin Vainola „Kus on armastus?”
Marina Moskvina „Mis juhtus krokodilliga?”
Markus Saksatamm „Postiljon ja kanad”
Ulf Nilsson „Maailma parim esineja”
Ulf Stark „Vilista mulle, Johanna”

Suurematele:
Deborah Heiligman „Poiss, kes armastas matemaatikat : Paul Erdösi uskumatu elu”
Rose Lagercrantz „Minu õnnelik elu”
Kairi Look „Lennujaama lutikad ei anna alla”
Liz Pichon „Tom Gatesi äge maailm”
R. J. Palacio „Ime”

Vaata ka laste arvamusi raamatutest.

PLAKAT väljaprintimiseks.

Head lasteraamatud 2009-2014