Hüppa põhisisu juurde

August 2011. Robert Muchamore. „Agent. Missioon nr 1″

Muchamore-agentTõlkinud Kristina Uluots, Joonas Orav
Tiritamm, 2011
318 lk

Inglise kirjaniku Robert Muchamore (1972) CHERUBi-seeria esimene osa „Agent. Missioon nr. 1” („CHERUB. The Recruit”) ilmus kodumaal 2004. aastal. Teose esmatrükki saatis vaikselt, kuid pidevalt kasvav edu. Peagi nägid trükivalgust ka sama sarja üksteist ülejäänud osa. Nüüdseks on lugusid CHERUB-ist tõlgitud ligi kolmekümnesse keelde ja trükitud üle 3 miljoni eksemplari .

CHERUB on spioonikool 10-17-aastastele lastele, kes valmistatakse ette ja saadetakse rahvusvahelistele missioonidele avastamaks suurekaliibrilisi kurjategijaid. Sarja esimese kaheteistkümne osa peategelaseks on James Choke, 12-aastane Londoni poiss, keda huvitavad vaid arvutimängud. Koolitöödes on James laisk, ka suhted kaasõpilastega pole head. Kui Jamesi ema sureb, satub poiss lastekodusse, kust ta peagi salaorganisatsiooni ridadesse värvatakse. Kuigi poisil tuleb teha läbi rasked katsed, et agendiks saada, ei kurda ta, vaid mõistab, et see aitab teda hoida eemal pahandustest politseiga ja vanglasse sattumisest.

Muchamore on osav kirjutaja. Ta ei keeruta ega vahuta, vaid kirjeldab liialdusteta, täpselt ja selgelt. Tempoka tegevustikuga haakuv huumor, paras annus mõtlemisainet ja romantikat teeb teose kütkestavaks nii poistele kui tüdrukutele east olenemata.

Kuigi hiljutised sündmused Norras ja Inglismaal on taas tõstatanud küsimuse, kas ja kuidas mõjub vägivalla kujutamine lastele ja noortele mõeldud meelelahutuses, arvan, et taoliste sündmuste tõukepunktiks on ilmselt siiski muu kui liiga rohke raamatute lugemine. Samuti sisaldab Muchamore’i teos kindlat, üks-üheselt mõistetavat eetilist hoiakut. Oma esimesel missioonil dilemmaga “kas vägivald on õigustatud” kokku puutuv peategelane mõtestab olukorda enda jaoks skaalal halb ja veel halvem.

Kogu Muchamore’i looming keskendubki CHERUBile. Tegemist on combo-looga, mille esimesed osad on keskendunud Jamesile, edasi jätkab autor aga uue peategelase Ryani saatuse jälgimist. Antud seeriaga kaasub „Hendersoni poiste” („Henderson’s Boys”), mis pajatab CHERUBi agentide natsivastasest võitlusest Teise maailmasõja ajal.

Jaanika Palm,

lastekirjanduse uurija