VEEBRUAR 2017

Hea lugeja!

Taas on põhjust rõõmustada, sest alanud on registreerimine aasta oodatuimale sündmusele – lastekirjanduse aastakoosolekule, mis sel aastal toimub 2. märtsil lastekirjanduse keskuses. Lisaks kutsume kõiki 7–12aastaseid Eesti lapsi üle maailma osa võtma kultuuriküsitlusest „Mina ka!”. Nendest ja paljudest muudest põnevatest sündmustest tuleb pikemalt juttu käesolevas uudiskirjas.

Head lugemist!

Eesti Lastekirjanduse Keskus

---

Lastekirjanduse aastakoosolek 2. märtsil

2. märtsil kell 14–17 oodatakse kõiki huvilisi lastekirjanduse aastakoosolekule. Kokkuvõtteid 2016. aastal Eestis ilmunud lastekirjandusest teevad Jaanika Palm ja Krista Kumberg, lasteraamatu illustratsioonist räägib Viive Noor. Aastakoosolekul tehakse teatavaks ka Lastekaitse Liidu eestvedamisel lastekirjanduse asjatundjate poolt välja valitud „Head lasteraamatud 2016”. Osavõtt on tasuta, kuid vajalik on eelnev registreerumine 27. veebruarini. Registreeru SIIN.

Ülemaailmne Eesti laste kultuuriküsitlus „Mina ka!”

„Mina ka!” küsitluse eesmärk on saada rohkem teada Eesti laste elust ja tegemistest nii Eestis kui ka välismaal. Küsitluses on osalema oodatud kõik 7–12aastased Eesti lapsed üle kogu maailma. Tähelepanu all on nende märkamised Eestist, koolielu, tegutsemine vabal ajal ja kultuurilised eelistused. Küsitluse leiab siit ning vastata saab kuni 20. veebruarini 2017. Vastamine võtab aega umbes 10 minutit, kõigi vastanute vahel loositakse välja auhindu. Loe edasi...

Lastejutuvõistlus „Minu esimene raamat”

Eesti Lastekirjanduse Keskus, kirjastus Tänapäev ja ajakiri Täheke ootavad käsikirju lastejutu võistlusele „Minu esimene raamat”. Lastejuttude sihtgrupp on 5–9aastased lapsed, jutustuse pikkus 100 000–200 000 tähemärki. Võistlustööd tuleb saata 15. märtsiks 2017 kirjastusse Tänapäev aadressil Pärnu mnt 20, 10141 Tallinn. Auhinnafondi suurus on 3000 eurot. Lisaks auhinnalistele kohtadele on žüriil õigus välja anda eripreemiaid. Võitjad kuulutatakse välja 2017. aasta suvel. Loe edasi...

Kinkeraamat „Pisike puu” Eesti lastele

Lastekirjanduse keskusel ja Kultuuriministeeriumil on tore traditsioon kinkida kõikidele Eestis sündivatele lastele raamat. Värskelt trükikojast saabunud beebiraamatu „Pisike puu” saavad kingituseks 2017. ja 2018. aastal Eestis sündivad lapsed. EV100 eestvedamisel kingitakse „Pisike puu” ka igale 2018. aastal välisriigis sündinud ja rahvastikuregistrisse kantud Eesti kodaniku lapsele. Uute omanikeni jõuavad raamatud kohalike raamatukogude kaudu. Loe edasi...

Kairi Look osaleb eesti kirjanduse nädalal Soomes

Juba neljandat aastat järjest toimub Soomes eesti kirjanduse nädal. Viis eesti kirjanikku ja üks tõlkija esinevad 13.–17. veebruarini Soome eri paigus ja tutvustavad oma loomingut. Lastekirjanikest osaleb Kairi Look, kes kohtub lugejatega 14. ja 15. veebruaril Pasila raamatukogus, Mikkola koolis Vantaal ja Kuopio linnaraamatukogus. Kirjandusnädala eesmärk on viia eesti kirjandus ja kirjanikud soome lugejateni ning tutvustada uut ja huvitavat kirjandust. Loe edasi...

Lastekirjanike tuur „Tuleme külla!” Ida-Virumaal

27. veebruaril külastavad Piret Raud, Ilona Martson ja Markus Saksatamm „Tuleme külla!” tuuri raames Jõhvi ja Sillamäe raamatukogusid. Kohtumistel tutvustatakse värskelt ilmunud venekeelset Tähekest, loetakse lugusid ja jagatakse autogramme. Lastekirjanike tuur „Tuleme külla!” on lastekirjanduse keskuse iga-aastane traditsioon, mis sai alguse 2013. aastal. Selle ideeks on tutvustada lastele uuemat eesti lastekirjandust ning võimaldada kohtumisi raamatute autoritega. Loe edasi...

Kultuurkapitali kirjanduse elutööpreemia pälvis Heljo Mänd

Jaanuari lõpus anti Kohtla-Järve Kultuurikeskuses üle Eesti Kultuurkapitali aastapreemiad 2016. aasta tegevuse eest. Kirjanduse sihtkapitali elutööpreemia pälvis Heljo Mänd – lastekirjanduse klassik, kes on meie kirjandusmaastikul tegutsenud pea kuuskümmend aastat ning rikastanud seda rohke lugemisvaraga nii väikestele kui suurtele. Mänd on avaldanud üle 100 värsi-, proosa- ja näidendiraamatu lastele ning üle 30 raamatu täiskasvanutele. Loe edasi...

---

Kuu raamat

Veebruar 2017. Aino Pervik „Hädaoru kuningas”

Aino Pervik „Hädaoru kuningas”

Juba Aino Perviku varasematest lasteraamatutest on meile tuttavad keerukad dilemmad, mille lahendus tuleb lugejal endal leida. Ka „Hädaoru kuningas” kujutab köitvalt kõikumist võimu ja vaimu, otsustamisjulguse ja minnalaskmise, tarkuse ja rumaluse, ise mõtlemise eest vastutuse võtmise ja teistele mõtlematult takka kiitmise vahel. Kirjanik annab noorele lugejale õnge, õngenööri, konksud ja sööda. Ta näitab ette ka parimad püügiviisid ja isegi hea püügikoha jõe ääres, kuid kala tuleb siiski igal lugejal endal kinni püüda. Loe edasi...

---

Sahtel

„Sahtel” on rubriik, kus saame teada, mis ühel kirjanikul, tõlkijal või illustraatoril parasjagu töölaual tegemisel või sahtlis avaldamist ootamas on. Veebruaris on sahtli autoriks lastekirjanik Kadri Hinrikus.

Minu sahtliga on lood nõnda, et vahel on see pingul täis ja vahel tühjavõitu. Praegu pungitab sealt välja üks uus käsikiri, mis küll kirjastajale juba üle antud, kuid mis ikka veel tasapisi mu mõtetes kaasa tiksub. Minuga kipub nii olema, et kuni raamatu trükikotta minemiseni elan teadmises, et saan seda aina kohendada, täiendada, parandada, lihvida, lühendada jne. Mitte et ma seda alati ja pidevalt teeksin, aga vähemalt on mul tunne, et see ei ole veel päriselt valmis. Alles siis, kui kirjastaja teatab mulle, et nüüd kohe on raamat poodidesse ilmumas, lasen ta oma peas lahti ja soovin head teed väikeste ja suurte lugejateni.

Minu viimane käsikiri räägib ühest krapsakast Katariinast, kelle vanemad on äsja lahku läinud ja kes selles uues olukorras harjuma peab. Harjub ka – seda võin juba ette öelda. Aga mil moel, kelle abil ja millistesse sekeldustesse sattudes, seda peab igaüks ise lugema.

Praegu töötab minu Katariina loo kallal kunstnik, kelleks seekord on Anne Pikkov. Minu jaoks on piltide sündimine hästi huvitav, sest just kunstnik teeb ju minu kirjutatud tegelased päriselt nähtavaks. Veel ei ole Anne mulle ühtegi pilti näidanud, aga äkki juhtub see juba homme või ülehomme. Põnev on igatahes!

---

Huvitavat siit ja sealt

Selgusid Kultuurkapitali lastekirjanduse aastapreemia 2016 nominendid
Lastekirjanduse žürii koosseisus Jaanika Palm (esimees), Mari Klein ja Jaanus Kõuts, valis Kultuurkapitali aastaauhindadele kandideerima Kätlin Kaldmaa, Triinu Laane, Kadri Lepa, Aino Perviku, Priit Põhjala ja Reeli Reinausi raamatud. V
õitja kuulutatakse välja emakeelepäeval, 14. märtsil.

Kauneimate raamatute väljakuulutamine Rahvusraamatukogus
Neljapäeval, 9. veebruaril esitletakse Rahvusraamatukogus 25 kauneimat Eesti raamatut ja 5 kauneimat Eesti lasteraamatut, mis ilmusid 2016. aastal ja mille valisid välja professionaalid. Alates 10. veebrurarist saavad ka lugejad valida oma lemmiku nii raamatute näitusel Rahvusraamatukogus kui ka raamatupoodides.

Keskraamatukogu hakkab regulaarselt saatma lasteaedadesse raamatukaste
Tallinna Keskraamatukogu hakkab kord kuus toimetama linna munitsipaallasteaedadesse raamatukaste. „Mesilase Miti raamatutaru lasteaia” käivitamise eesmärgiks on tagada, et raamat oleks lapsele lasteaias igapäevane kaaslane. Uue teenusega alustab Keskraamatukogu laste ja noorte kultuuriaasta tähistamist oma raamatukogudes.

Esseekonkurss „Eesti loost ja lootusest” noortele
16–19aastasi noori oodatakse saatma lennukaid ja väge täis esseed, milles on teretulnud nii vaimurikas huumor kui ka edasiviiv kriitika. Kirjutamise tähtaeg on 19. märts 2017. Esseekonkursi eesmärk on suunata noori vahetult enne Eesti Vabariigi 100. sünniaastapäeva mõtisklema Eesti loo, loota oleku ning lootuse peale.

Ilon Wiklandi noore kunstniku preemia pälvis Aliis Vatku
5. veebruaril, Ilon Wiklandi 87. sünnipäeval kuulutati Iloni Imedemaal Haapsalus välja Ilon Wiklandi nimelise noore kunstniku preemia võitja. Ilon Wiklandi litograafia ja preemia väärtusega 500 eurot pälvis Aliis Vatku Haapsalu kunstikoolist. Konkursist võtsid osa 14–18aastased noored üle Eesti. 

Krista Kumberg pälvis Läänemaa aastapreemia
Jaanuari lõpus tunnustati Läänemaal kultuuritegijaid. Läänemaa aastapreemia pälvis Krista Kumberg oma töö eest lastekirjanduse vallas. Kumberg on Haapsalu lasteraamatukogu kauaaegne bibliograaf, lastekirjanduse uurija ning mitmete lasteraamatute ja -näidendite autor.

Näitus „Eesti lastekirjanduse klassika” Rahvusraamatukogus
1. aprillini on Rahvusraamatukogu Humanitaarteaduste saalis avatud näitus „Eesti lastekirjanduse klassika”. Näitusel on väljas eesti lastekirjanduse paremik 19. sajandi teisest poolest 21. sajandini. Ligi 90 eri aegadel ilmunud eesti lasteraamatuga on kokku sobitatud ka tuntud nukumeistrite looming.

---

Lastekirjanduse Uudistaja ilmub kord kuus. Jagage meiega oma sündmusi ja näituseid.

Kui soovite, et saadame Lastekirjanduse Uudistaja Teie e-posti aadressile, klikake siia.