APRILL 2016

Hea lugeja!

Aprilli alguses esindasime Bologna lasteraamatumessil eesti lastekirjandust, värske uudiskiri jõuab aga Teieni hoopis Londoni raamatumessilt. Loodame, et kevadised tuuled puhuvad tugevalt ja toovad palju uusi võimalusi, et eesti lasteraamatuid tõlgitaks ka teistesse keeltesse ning et nad jõuaksid võimalikult suure rahvusvahelise publikuni. Anname selleks oma panuse!

Ilusat kevadet!

Eesti Lastekirjanduse Keskus

---

Tulemas on lasteraamatukoguhoidjate õpipäev

11. mail kell 10.30–15.30 ootame lasteraamatukoguhoidjaid ja teisi huvilisi lastekirjanduse keskusesse kevadisele õpipäevale „Otsides otseteed lugejani“. Lastest ja kirjandusest laste elus räägivad Eva Koff ja Juhani Püttsepp. Vägivalla temaatika käsitlemisest kirjandustundides teeb ettekande Liina Nagel. Lugemise edendamisest ja raskustest räägivad Kadi Lukanenok ja lugemiskoera juht Kati Ernits. Soome lugemisprojekte tutvustab Anu Laitila, Tallinna Keskraamatukogu „Skype raamatuklubist“ räägib Kristel Palk. ELK loovkirjutamise huviringist annab ülevaate Kätlin Vainola ning päeva lõpetab noorte lugema motiveerimisest Priit Kruus. Eelregistreerumine õpipäevale 9. maini tel 617 7231 või elk@elk.ee.

Koolitus „Hea esinemise ABC“ lastekirjanikele ja illustraatoritele

29. aprillil toimub lastekirjanduse keskuses lastekirjanikele ja illustraatoritele mõeldud praktiline esinemiskoolitus. Koolitusel keskendutakse küsimustele, kuidas oma esinemist planeerida, kuidas häälestuda, saada üle hirmust esinemise ees, võita tähelepanu ja esitada oma sõnum lastele arusaadavalt, atraktiivselt ning veenvalt. Koolituse viib läbi esinemiskoolitaja Andres Dvinjaninov. Eelregistreerimine 25. aprillini aadressil elk@elk.ee. Loe edasi...

Suvine loovuslaager VASS Pivarootsis

Lastekirjanduse keskus ja Lastekaitse Liit korraldavad 22.–27. augustil Pivarootsis 9–13-aastastele lastele loovuslaagri VASS ehk Väikeste Autorite Salaselts. VASS-i kuue laagripäeva tegevus keerleb lugude loomise ja kirjanduse ümber, seda aga mõnusas suvises võtmes. Iga laagripäev on sisustatud vahvate päevateemadega, kuhu kuuluvad näiteks spordipäev, kunstipäev ja folgipäev. Laagri maksumus osalejale on 160 eurot. Lisainfo ja registreerumine siin.

Kultuurkapitali lastekirjanduse preemia laureaat on Piret Raud

14. märtsil tehti teatavaks Eesti Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastapreemia laureaadid. Laste- ja noorsookirjanduse vallas pälvis preemia Piret Raud raamatu „Lugu Sandrist, Murist, tillukesest emmest ja nähtamatust Akslist” eest. Piret Raua uus raamat ilmus möödunud aastal Tänapäeva kirjastuses. Raamat valiti lastekirjanduse keskuses tänavu jaanuaris kuu raamatuks ning see pälvis märtsi alguses ka Hea Lasteraamatu tiitli. Loe edasi...

Nukitsa konkursi võitsid Ilmar Tomusk ja Heiki Ernits

2. aprillil kuulutas lastekirjanduse keskus välja XIII Nukitsa konkursi võitjad. Kirjanikest sai esimese koha Ilmar Tomusk „Kriminalistide” sarja eest ning kunstnikest Heiki Ernits Andrus Kivirähki raamatu „Karneval ja kartulisalat” illustratsioonide eest. Auhinnapeole oli lisaks võitjatele kutsutud 70 hääletuses osalenud last üle Eesti, kes valiti loosi teel vastavalt maakonnas või linnas hääletanute arvule. Loe edasi...

Ilmar Tomusk pälvis Järje Hoidja auhinna

30. märtsil anti Tallinna Keskraamatukogus üle Järje Hoidja auhind, mille seekord pälvis kirjanik Ilmar Tomusk raamatuga „Kriminaalne pangapresident. Kriminalistid on tagasi”. Kirjanikku tänati teose ainetel valminud pildiga, mille autoriteks on Tallinna Reaalkooli 5. klassi õpilased. Järje Hoidja auhinda antakse välja eelmisel aastal ilmunud ja Tallinna Keskraamatukogus ka möödunud aastal enim loetud eesti laste- või noorteraamatu autorile. Loe edasi...

Mika Keränen pälvis J. Oro nimelise lastekirjanduse preemia

18. märtsil pälvis Mika Keränen J. Oro nimelise preemia, mida omistatakse kaasaegsele eesti lastekirjanikule viimase viie aasta jooksul ilmunud raamatute põhjal. Preemiat antakse välja alates 1999. aastast, jäädvustamaks J. Oro mälestust ning edendamaks ja toetamaks eesti lastekirjandust. Preemia koosneb tänukirjast, rahalisest auhinnast ja Stina Valgma loodud keraamilisest kujust.

Noorteromaani konkursi võitis Mairi Laurik käsikirjaga „Mina olen surm”

31. märtsil tehti lastekirjanduse keskuses teatavaks kirjastuse Tänapäev ja ELK noorteromaani võistluse tulemused. Žürii hindas konkursi eelmistest tugevamaks ning välja otsustati anda esimene, teine ja kolmas koht ning ära märkida kaks käsikirja. 1. koha pälvis Mairi Laurik käsikirjaga „Mina olen surm”, mida žürii hindas ladusa ja hoogsa teksti ning tempoka loo poolest. Kokku laekus seekordsele konkursile 22 käsikirja. Loe edasi...

---

Kuu raamat

Verikambi_kaaned.indd

Reeli Reinaus „Verikambi”

Reeli Reinaus pole noortekirjanduse vallas tundmatu nimi. 2008. aastal lastejutuvõistluselt „Minu esimene raamat” teosega „Saladuslik päevik” tuule tiibadesse saanud autor ilmutas vaid aasta hiljem noorteraamatu „Mõistatus lossivaremetes”. Sestpeale on Reeli Reinausilt igal aastal ilmunud üks-kaks laste- või noorteraamatut. Tänaseks on tema kontol koos paari täiskasvanutele kirjutatud teosega üle 20 raamatu. Selle ligi kümneaastase kirjandusliku karjääri jooksul on märgata kirjaniku jõudsat arengut sisulisuse, süvenemise ja läbitöötatuse suunas. Loe edasi...

---

Sahtel

„Sahtel” on rubriik, kus saame teada, mis ühel kirjanikul, tõlkijal või illustraatoril parasjagu töölaual tegemisel või sahtlis avaldamist ootamas on. Sel kuul paotab oma sahtlit lastekirjanik Anti Saar.

Minul ei olegi kirjutuslauda. See-eest on mul pähkelpruun sekretärkapp, mille seest käib välja lauaplaat – just parajas mõõdus, et kanda arvutit. Sellel arvutil teen ma oma igapäevast tööd: tõlgin raamatuid prantsuse keelest eesti keelde. Praegu eestindan ma seitsmeköitelist romaani, mis on ühtekokku üle 3000 lehekülje pikk.

Oma sekretärkappi nimetan ma enamasti lühidalt sekretäriks. Mulle meeldiks, kui mu sekretär vaataks minu eest läbi töölepinguid, kooskõlastaks kohtumisi lugejatega ja tooks mulle kohvi, nagu teevad sekretärid suurtes firmades ja ametiasutustes. Tühi lootus! Kõike seda pean ma ise tegema, minu sekretär aga lihtsalt passib seina ääres. Lisaks sellele on tal väga lühikesed jalad. Asjaajajat temast ei ole, aga ta ajab asja ära.

Oma kirjatööd teen ma hoopis mujal: pargis, kohvikus, rongis, sageli käigu pealt. Praegu on mul käsil üks põnev projekt: kirjutan lugemispalu Mauruse kirjastuse 4. klassi eesti keele õpiku tarvis. Iga õppetüki algusse tuleb üks minu jutuke.

---

Huvitavat siit ja sealt

Algupärase lastekirjanduse päev Tartus
14. aprillil kell 10.00–16.30 toimub Tartu Linnaraamatukogus algupärase lastekirjanduse päev „Suured ja väikesed lood laste- ja noortekirjanduses: Arhetüüpe otsimas”. Kirjanduspäeval esinevad ettekannetega Jaanika Palm, Kärri Toomeos-Orglaan, Ele Süvalep, Lauri Kasak, Krista Kumberg, Ave Mattheus, Aidi Vallik, Mari Niitra, Hanna Linda Korp, Triin Lees ja Evelin Siiman.

Sten Roosi muinasjutuvõistluse võitjad
Sten Roosi 24. muinasjutuvõistlusele laekus rekordiliselt 451 muinasjuttu. Rahvusvahelisel lasteraamatupäeval, 2. aprillil olid parimate muinasjuttude autorid ja nende vanemad kutsutud Tallinna raekotta auhindu kätte saama. Võidukoha pälvis Joosep Spirka Tallinna Kivimäe põhikoolist muinasjutu „Kutsumata külalised” eest. 2. koha tunnustuse sai Liisamari Viik Pärnust 3. koha Liisa Oks Tartust.

Tartu lastekirjanduse auhinna tänavused kandidaadid on selgunud
Tartu linn annab teist korda välja Lapsepõlve auhinna, mille laureaadiks saab üks 2015. aastal laste- või noorsooraamatu üllitanud autor. Auhinna kandidaatideks on järgmised autorid ja teosed: Aino Pervik „Jääpurikas, murelik piim ja teised tüübid”, Andrus Kivirähk „Oskar ja asjad”, Juhani Püttsepp „Gibraltari laevakoerte ühing”, Piret Raud „Lugu Sandrist, Murist, tillukesest emmest ja nähtamatust Akslist” ning Ilmar Tomusk „Rasmuse vuntsid”. Lapsepõlve auhind antakse üle raamatu ja roosi päeval, 23. aprillil.

IBBY Eesti lasteraamatupäeva plakati joonistusvõistlus
2. aprillil saatis IBBY Brasiilia sektsioon maailmale sõnumi pealkirjaga „Elas kord”. IBBY Eesti kutsub sel puhul lapsi üles brasiilia kirjaniku lugu illustreerima ja loost inspireeritud lasteraamatupäeva plakatit joonistama. Joonistatud plakatit tuleb pildistada ja saata aadressile ibby.estonia@gmail.com. Laekunud pildid pannakse üles IBBY Eesti Facebooki lehele, parimatele on preemiaks illustratsioonitöötuba kunstnik Kertu Sillastega. Pilte oodatakse 23. aprillini.

„Suveöö unenäomasin” Nuku teatris
17. aprillil esietendub William Shakespeare’i „Suveöö unenäo” motiividel põhinev „Suveöö unenäomasin”. Tegemist on visuaalne keskkonnateatriga Tallinna vanalinnas, mis annab võimaluse rännata Shakespeare'i tuntuima komöödia illusoorse maailma lugudes ning kogeda neid Tallinna vanalinna kõikvõimalikes nurgatagustes. Põhikooli- ja gümnaasiumiealistele suunatud lavastuses teevad kaasa TÜ Viljandi kultuuriakadeemia näitekunstitudengid.

„Päike läheb puhkusele” Auna teatrimajas
30. aprillil esietendub Nuku Auna teatrimajas Kristi Kangilaski lool põhinev samanimeline etendus „Päike läheb puhkusele”. Lugu räägib väsinud päikesest, kes otsustab minna puhkusele. Ta muudab end kollaseks kassiks, laskub alla Maa peale ja kohtub väikese tüdrukutirtsuga, kellega neil areneb suur sõprus. Mis saab aga siis, kui päikest enam pole? Vaatama on oodatud lapsed vanuses 3+. Etenduse lavastab Taavi Tõnisson.

„Kohtumised lastekirjanikega” Vene Teatris
Vene Teater on mitmeid aastaid korraldanud sarja „Kohtumised lastekirjanikega”, kus perekondlikus ettelugemise õhkkonnas saadakse tuttavaks kirjanike ja lastekirjandusega. 24., 25. ja 26. mail toimuvad etendused on pühendatud vene lastekirjanduse klassikule Samuil Maršakile (1887–1964). Tema panusest kirjandusse räägib Jelena Skulskaja, kes on ka kirjutanud Maršaki luuletuste ainetel värssnäidendi „Rumal hiireke”, mis ettekandmisele tuleb.

---

Lastekirjanduse Uudistaja ilmub kord kuus. Jagage meiega oma sündmusi ja näituseid.

Kui soovite, et saadame Lastekirjanduse Uudistaja Teie e-posti aadressile, klikake siia.