VEEBRUAR 2016

Hea lugeja!

Märkamatult on kätte jõudnud veebruar ja rõõm on tõdeda, et lastekirjanduse maailmas kihab elu. Meie kirjanikud pälvivad üleriigilist tunnustust, lastekirjandus inspireerib jätkuvalt teatri-, kino- ja muusikamaailma ning eesti lastekirjanduse vastu tuntakse huvi ka välismaal. Värvikate sündmuste taustal lubame seekordse kuukirja uudistajatele eriti mahukat lugemist!

Eesti Lastekirjanduse Keskus

Tulemas on lastekirjanduse aastakoosolek

3. märtsil kell 14–17 oodatakse kõiki huvilisi lastekirjanduse aastakoosolekule. Kokkuvõtteid 2015. aastal Eestis ilmunud lastekirjandusest teevad uurijad Jaanika Palm ja Krista Kumberg, lasteraamatu illustratsioonist räägib kunstiekspert Viive Noor. Aastakoosolekul tehakse teatavaks ka Lastekaitse Liidu eestvedamisel lastekirjanduse asjatundjate poolt välja valitud „Head lasteraamatud 2015“. Koosolekust osavõtt on tasuta, registreeruda saab 1. märtsini telefonil 617 7231 või aadressil elk@elk.ee.

Lastekirjanduse keskus tähistab Heljo Männi 90. sünnipäeva

Tuntud ja armastatud lastekirjanik Heljo Männi suurele juubelile on lastekirjanduse keskuses pühendatud 11. veebruaril kell 10 piduüritus lasteaialastega ja 13. veebruaril kell 12 perehommik „Tähemängud Mõmmi-Mariga“. Juubeli tähistamiseks on külla kutsutud Männi kuulsatest mõmmilugudest tuntud Mõmmi-Mari, kes toob kaasa aabitsa ja tähemängud. Lastele loetakse ette ja õpitakse üheskoos tähti, lisaks meisterdatakse raamatuid, kuhu kirjutada. Palju õnne, Heljo Mänd! Loe edasi...

Piret Rauale omistatakse riiklik teenetemärk

President Toomas Hendrik Ilves kirjutas 4. veebruaril alla otsusele anda Eesti Vabariigi 98. sünnipäeva eel meie riigi teenetemärgid tänuks 99-le inimesele, kelle pühendumus oma kutsetööle või kogukonnale on muutnud kogu Eesti paremaks. Üks teenetemärgi saaja on Piret Raud, kellele antakse 23. veebruaril üle Valgetähe IV klassi orden. Raud, kes on üks tänapäeva Eesti edukamaid lasteraamatuautoreid ja -kunstnikke, on esimene lastekirjanik, kes on teenetemärgi saanud niivõrd noores eas. Loe edasi...

Ilmar Trull pälvis kultuurkapitali aastaauhinna kirjanduse preemia

21. jaanuaril anti Paide Kultuurikeskuses üle Eesti Kultuurkapitali aastapreemiad 2015. aasta tegevuse eest. Kultuurkapitali aastaauhinna kirjanduse valdkonnas võitis Ilmar Trull raamatu „Rähni ravi“ eest, mis koondab kirjaniku kogu lasteluuleloomingu. Loe edasi...

Kertu Sillaste „Pannkoogiraamat“ jõudis Inglismaa turule

5.-10. veebruarini esitleb kunstnik Kertu Sillaste Inglismaal oma raamatut „It’s Pancake Time!“ (eesti keeles „Pannkoogiraamat“, kirjastus Päike ja Pilv 2012). Sillaste raamatut tutvustatakse Waterstones’i raamatupoodides Londonis, Welwyn Garden City’s ja St. Albans’is, aga ka kolmes Londoni kesklinna algkoolis, kus lisaks raamatulugemisele juhib autor joonistamise ja meisterdamise töötubasid kokku umbes 250-le lapsele. Kavas on ka eesti kogukonnaga kohtumine Londonis. Loe edasi...

Eesti kunstnike illustratsiooninäitus Moskvas

8. veebruaril avati Moskvas A. Gaidari nimelises Keskraamatukogus eesti illustraatorite näitus „Jalutuskäik muinasjuturadadel koos Charles Perrault’iga“. Avamisel osales ka illustraator ja näituse kuraator Viive Noor, kes ühtlasi esineb 9. veebruaril seminaril „Illustratsioon tänapäeva lasteraamatus“ ettekandega eesti lasteraamatuillustratsioonist. Perrault' näitus on Moskvas avatud 29. veebruarini ning liigub sealt edasi Krasnoarmeiski linnagaleriisse ja Venemaa teistesse paikadesse. Loe edasi...

Kevadvaheaja laager „Kaheksa ühe hoobiga“ Tallinna vanalinnas

Kevadvaheajal, 21.–24. märtsil on 1., 2 . ja 3. klasside õpilastel võimalus osa võtta laagrist „Kaheksa ühe hoobiga“. Lapsed saavad nelja päeva jooksul osaleda kaheksa Tallinna vanalinnas asuva muuseumi ja keskuse tegevuses. Lisaks lastekirjanduse keskusele osalevad laagriprojektis Ajaloomuuseum, Loodusmuuseum, NUKU teater ja muuseum, Tarbekunsti- ja Disainimuuseum, Teatri- ja Muusikamuuseum, Tervishoiumuuseum ning Eesti Kunstimuuseumi Niguliste muuseum. Laagrisse saab registreerida veebruari lõpuni või kuni kohti jagub. Loe edasi...

---

Kuu raamat

Ina Bruhn „Minu faking perekond“

Põhjamaade noortekirjanduse teravad teemad ja nende käsitlemise vabameelsus on meile ammu teada. Ja kuigi aegajalt tundub, et piire pole enam kuhugi nihutada, astub taanlanna Ina Bruhni 2009. aastal avaldatud ja hiljuti NyNordeni vahendusel eesti lugejaile kättesaadavaks tehtud „Minu faking perekond“ seni seatud piiridest veel sammu edasi. Lugejale avaneb Christofferi lugu, kes on sündinud tüdruku, Niina kehas ning kelle suurimaks sooviks on saada täiskasvanuks, et lõpetada eksistents naise kehas ja saada ka füüsiliselt meheks. Loe edasi...

---

Sahtel

„Sahtel” on rubriik, kus saame teada, mis ühel kirjanikul, tõlkijal või illustraatoril parasjagu töölaual tegemisel või sahtlis avaldamist ootamas on. Veebruaris uurime, mida põnevat peidab oma sahtlis kunstnik Kertu Sillaste.

Viimased kuud olen tegelenud „Astridi ja Oti“ looga, mille käsikiri võitis Põlvepikuraamatu konkursil auhinna.

Astridi ja Oti raamat räägib sellest, kuidas lapsed, emad ja isad kõik kunsti teevad. Seda raamatut vaadates võiks väikesele lugejale nagu möödaminnes mõni kunstisõna meelde jääda: skulptuur, abstraktne kunst, installatsioon... Aga põhiline on siiski rõõmu tundmine sellest, kui ise midagi lood. Loodan, et lapsed, kes on seda raamatut lehitsenud, on hiljem julgemad kunstivaatajad ja -tegijad. Minul on jube põnev sellele raamatule pilte teha. Kasutan igasuguseid erinevaid tehnikaid: foto-, digi- ja paberkollaaži, maalimist ning joonistamist. Samuti on huvitav, et saan end mitmete kunstnike rollis kujutada, mõelda nende töid välja ja väikses formaadis teosed illustratsioonide jaoks valmis teha.

Kui ma „Astridi ja Oti“ trükikotta ära saadan, hakkan ühele karuraamatule pilte tegema. Sellest tuleb vahva seiklusjutt, juturaamat 1.–3. klassi lapsele.

---

Huvitavat siit ja sealt 

Ilon Wiklandi noore kunstniku preemia pälvis Anna-Liisa Sääsk
5. veebruaril, Ilon Wiklandi 86. sünnipäeval kuulutati Haapsalus Iloni Imedemaal välja Ilon Wiklandi nimelise noore kunstniku preemia konkursi võitja. Ilon Wiklandi litograafia ja preemia väärtusega 500 eurot pälvis 15-aastane Anna-Liisa Sääsk Viljandi Kunstikoolist, kes võlus Wiklandi oma joonistusoskuse ja fantaasiaküllasusega.

seminar@25 Rahvusraamatukogus
Neljapäeval, 11. veebruaril toimub Rahvusraamatukogus seminar@25, kus teiste hulgas esineb Anne Pikkov ettekandega „Eesti illustratsiooni trendid ja illustraatori väljakutsed“. Pikkov räägib eesti lasteraamatuillustratsioonist ja sellega seonduvatest võimalustest ja väljakutsetest. Seminarist osavõtt on tasuta, ette palutakse registreerida 9. veebruariks.

Koolitus „Kuidas laps raamatu lehitsejast lugejaks areneb"
Laste lugemishuvi teemaline koolitus õpetajatele toimub 29. veebruaril Rakvere Kolledžis ja 11. märtsil Pärnu Õppenõustamiskeskuses. Koolituse eesmärk on anda uusi teadmisi ja oskusi sellest, kuidas kohandada lugemiskeskkonda lasteaias/kodus ning muuta raamatud ja lugemistegevused lastele huvitavaks.

Soomes tutvustatakse eesti lastekirjandust
Ajakirjanik ja lastekirjanik Tarmo Tuule tutvustab 12. veebruaril kell 17 Oulu linnaraamatukogus eesti lastekirjandust. Tuule räägib uuemast lastekirjandusest ja tutvustab eesti lasteraamatuid. Üritust korraldavad Emakeele Selts, Oulu ülikool ja Oulu Tuglase Selts.

Kirjutamise Klubi Tallinna Keskraamatukogus
14–26aastased noored on oodatud Tallinna Keskraamatukogu Kirjutamise Klubisse tutvuma tekstiloome võimaluste ning sellega seotud elukutsetega. Esimene kohtumine teemal „Improkirjutamine“ toimub 22. veebruaril kell 17. Lisainfo ja registreerimine 17. veebruarini aadressil laste@tln.lib.ee või telefonil 683 0914.

Näitus „Kui lumeveed end mereks kujutavad" Tapa linnaraamatukogus
27. veebruarini on Tapa lin­na­raa­ma­tu­kogu las­te­osa­kon­nas üleval näi­tus „Kui lumeveed end mereks kujutavad“. Tegemist on Heljo Männi 90. sünnipäevale pühendatud raamatunäitusega, mille fookuses on mereteema Männi teostes. Kuigi kirjanik ise elab Nõmme män­dide all, on merel olnud tema loomingus kindel koht.

Kristina Reinelleri näitus Tartu Kunstikoolis
Tartu Kunstikooli trepigaleriis on üleval kunstikooli vilistlase Kristina Reinelleri näitus „Algusest lõpuni“. Näitusel esitletakse raamatuillustratsioone ning see on külastajatele avatud 14. veebruarini.

„Muuseum ärkab ellu" Nuku teatris
Veebruarist aprilli lõpuni on Nuku teatri külastajatel harukordne võimalus näha tükikest vana nuku kunagisest lavateest ning nautida monoetteasteid. Etendused „Muuseum ärkab ellu“ toimuvad laupäeviti ja pühapäeviti kell 13.30. Repertuaari kuuluvad mitmed tuntud muinasjutud, teiste seas vendade Grimmide „Okasroosike“.

Muusikaline muinasjutt „Kaksteist kuud“ Estonia talveaias
10. veebruaril jutustatakse Estonia talveaias Samuil Maršaki muinasjuttu „Kaksteist kuud“ muusikalises võtmes. Armastatud lugu räägib vaeslapsest, kelle kuri võõrasema saadab südatalvel metsa lumikellukesi otsima ning sellest, kuidas tüdrukul õnnestub kohtuda kõigi 12 kuuga korraga. Kõlab Pjotr Tšaikovski „Aastaajad“.

Talveetenduste festival „Valge muinasjutt“
12. ja 13. veebruaril kell 10–17 toimub Tallinna Vene kultuurikeskuses Unima nukuteatrite talveetenduste festival „Valge muinasjutt“. Kahel päeval on võimalus lustida koos erinevate muinasjututegelastega, vaadata 12 etendust, piiluda teatrisirmi taha, teha ise nukke ja mängida.

„Krõll“ Nuku teatris
28. veebruaril esietendub Nuku teatri Auna teatrimaja suures saalis „Krõll“ ehk lavalised ulakused Ellen Niidu Krõlli-lugude põhjal. Vahur Kelleri lavastatud
„Krõll“ on mõeldud 4–10aastastele lastele ja nende vanematele. Etendused toimuvad lisaks veebruari lõpule märtsis ja aprillis.

„Lumekuninganna“ Vanemuise teatris
12. märtsil esietendub Vanemuise teatris ballett Lumekuningannast Hans Christian Anderseni samanimelise muinasjutu ainetel. „Lumekuninganna“ etendused toimuvad märtsis ja aprillis. Balleti libretist, lavastaja ja kujundaja on Mare Tommingas ning lavastaja ja koreograaf Silas Stubbs.

„Lassie, tule koju“ kinos Artis
15. veebruaril linastub kinos Artis „Lassie, tule koju“. Filmi keskmes on kitsikusse sattunud perekond, kes on sunnitud oma koera rikkale krahvile müüma. Koer Lassie on aga niivõrd kiindunud perepoega, et võtab ette pika ja ohtliku rännaku tagasi koju. Filmi aluseks on inglise kirjaniku Eric Knighti raamat (e.k 1976 pealkirjaga „Lassie tuleb ikka koju”).

Varrak rõõmustab raamatusõpru sünnipäevahindadega
Kirjastus Varrak, kes on kirjastamismaastikul tegutsenud juba 25 aastat, tähistab oma sünnipäeva. Kuni 14. veebruarini on Rahva Raamatu ja Apollo raamatukauplustes Varraku raamatute hinnad all kuni -80%. Varraku enda kauplustes aga kestab soodusmüük veebruari lõpuni.

---

Lastekirjanduse Uudistaja ilmub kord kuus. Jagage meiega oma sündmusi ja näituseid.

Kui soovite, et saadame Lastekirjanduse Uudistaja Teie e-posti aadressile, klikake siia.