Huvitavat siit ja sealt
Tartu lastekirjanduse auhinna nominendid on selgunud
Tartu linn annab tänavu esmakordselt välja Lapsepõlve auhinna nime kandva kirjandusauhinna, mille laureaadiks saab üks eelmisel aastal laste- või noorsooraamatu üllitanud autor. Viieliikmeline žürii, mida juhtis kirjanik ja tõlkija Anti Saar, kuulutas auhinna nominentideks järgmised autorid ja teosed: Kairi Look „Peeter, sõpradele Peetrike”, Maris Sööt „Isaga kahekesi”, Juhani Püttsepp „Liulood”, Piret Raud „Mina, emme ja meie igasugused sõbrad” ning Indrek Koff „Koju”. Auhinna väljaandmist korraldab Tartu linnaraamatukogu koos mänguasjamuuseumiga. Lapsepõlve auhinna laureaat kuulutatakse välja ning auhind antakse üle raamatu ja roosi päeval, 23. aprillil.
Uus kirjandusvõistlus otsib BestSellerit
6. aprillil kuulutati välja uus kirjandusvõistlus BestSeller 2015, mille põhieesmärk on motiveerida ning julgustada kirjanikke – nii uusi talente kui ka juba tuntud tegijaid – looma ning avaldama lugusid, et leida uus Eesti bestseller. Konkursile oodatakse eestikeelseid varem avaldamata käsikirju kolmes žanris – ilukirjanduslik proosa, aimekirjandus ja lastekirjandus. Võistluse auhinnafond on 10 000 eurot. Lastekirjanduse žürii koosneb lastest vanuses 7-12 aastat, žürii tegevust koordineerib lastekirjanduse eriauhinna väljaandja Reet Roos. Võistlustöid oodatakse hiljemalt 9. septembriks 2015. BestSelleri tegemistega saab end kursis hoida Facebookis.
Eesti Lastekirjanduse Keskuses on avatud Pavel Tatarnikovi näitus
Lastekirjanduse keskuses on 4. maini avatud nimeka rahvusvaheliselt tunnustatud Valgevene graafiku ja illustraatori Pavel Tatarnikovi (Tatarnikau) isikunäitus. Raamatuillustratsioonile pühendus Tatarnikov alates 1989. aastast. Algas ka kunstniku koostöö lastekirjanik Uladzimir Jagoudzikiga, kelle raamatutele „Printsess maa-aluses kuningriigis” (Царэўна ў подземным царстве) ja „Jutustus möödunud aegadest” (Аповесць мінулых гадоў) tehtud illustratsioonid on pälvinud rahvusvahelist tunnustust. P. Tatarnikov on illustreerinud H. C. Anderseni, vendade Grimmide, R. L. Stevensoni, A. Dumas’, Shakespeare’i jpt teoseid. Loe edasi...
Näitus „Pildi lugu“ Eesti Rahvusraamatukogus
Eesti Rahvusraamatukogu 6. korruse näitusesaalis on 23. aprillini avatud näitus „Pildi lugu”, mis annab väikese läbilõike kodumaiste lasteraamatuillustraatorite viimaste aastate loomingust. Näituse koostas lastekirjanduse keskus.
Näitusel on 39 illustratsiooni 21 kunstnikult alates vanameister Ede Peebost kuni noorimateni – Ulla Saare ja Kristi Kangilaskini. Sinna vahele jäävad tuntud nimed: Anne Linnamägi, Regina Lukk-Toompere, Ülle Meister, Jüri ja Piret Mildeberg, Viive Noor, Piret Raud, Catherine Zarip jpt. Piltide teema – nagu lastekirjandus ise – on väga mitmekesine, kuid domineerivad siiski muinasjutusüžeed. Muinasjutud ja muud lood, olgu need ammutuntud või kaasaegsed, on inspireerinud illustraatoreid kasutama nii klassikalisi väljendusvahendeid kui ka moodsaid tehnikaid.
Seilav näitus külastab 30 Taani sadamat
Taanis lastele suunatud kunsti ja kultuuriga tegelev organisatsioon BIBIANA sai Nordea sihtasutuselt 9 miljonit Taani krooni (1,2 milj eurot) toetust projekti „M/S BIBIANA – seilavad lood“ elluviimiseks. Laev M/S BIBIANA on liikuv lastekunsti ja -kultuuri näituse- ja õppekeskus, mis külastab aastatel 2015–2017 umbes 30 Taani sadamat. Nii laeva pardal kui ka paviljonis sadamakail pakutakse peredele, puhkajatele, lasteaedadele ja koolidele kunsti- ja kultuuriüritusi: töötube, ekskursioone, koolitusi ning kohtumisi lasteraamatuillustraatoritega. Esimese näitusena eksponeeritakse laeval Eesti Lastekirjanduse Keskuse ja Eesti Kujundusgraafikute Liidu koostatud rahvusvahelist illustratsiooninäitust „Meremuinasjutud”, mis alustas oma teekonda 2011. aastal Tallinnast – Euroopa kultuuripealinnast. Näitusel on töid kümne Läänemere riigi (sh Taani) 79 kunstnikult, kes esindavad oma maa illustratsioonikunsti kõrgtaset.
Maara Vindi näitus Viljandis Kondase keskuses
26. aprillini on Viljandis Kondase keskuses avatud Eesti ühe põnevaima ja isepäisema looja Maara Vindi graafikanäitus „Üllas roos“, kus saab nautida tema muinasjutulist haldjamaad kaunite ja ebamaiste olendite ja imeliste lilledega.
Eesti Lugemisühingu projekt „Lugeda on mõnus“ tähistas 15. sünnipäeva
10. aprillil kogunes Rocca al Mare Kooli saalitäis raamatuhuvilisi noori, et tähistada Eesti Lugemisühinguprojekti „Lugeda on mõnus“ 15. sünnipäeva. Üle-eestiline projekt on õpilaste ja neid juhendavate õpetajate vabatahtlik liikumine, mis kestab igal õppeaastal septembrist juunini. Projekti käigus loetakse põnevaid raamatuid ning loetu üle arutletakse interneti vahendusel. Eesti Lugemisühing alustaski projekti 2000. aastal rõhuasetusega arvutite kasutamisel – et arvutite kaudu lapsi, eriti poisse, lugemise juurde meelitada. Nüüd on asjalood muutunud, rõhk on raamatute lugemisel, interneti võimalusi kasutatakse muljete vahendamiseks, tavapärasest erinevate lugemisülesannete täitmiseks. Loe edasi...
Selgusid Sten Roosi muinasjutuvõistluse võitjad
4. aprillil kuulutasid Ann ja Ants Roos Tallinna raekojas välja Steni muinasjutuvõistluse võitjad. Võistlusele laekus kokku 386 juttu 10-15aastastelt kirjutajatelt.
Võitis Palamuse Gümnaasiumi 8. klassi õpilane Kaarel Vaakmann. Teiseks tuli Tartu Katoliku Hariduskeskuse 8. klassist Hant Mikit Kolk ja kolmanda koha pälvis Laura Mägi Palivere Põhikooli 7. klassist.
Sten Roosi muinasjutuvõistlust korraldavad Ann ja Ants Roos oma varalahkunud andeka poja mälestuseks. Tööde hindamisel osalesid lastekirjanduse asjatundjad lastekirjanduse keskusest, Lääne Maakonna Keskraamatukogu lasteosakonnast, lastekirjanik Leelo Tungal ajakirjast Hea Laps ning Ann ja Ants Roos. Loe võistluse tulemustest ka ajalehest Vooremaa.
Vikerraadio „Õhtujutud“ on nüüd nutitelefonis
Laste ja vanemategi rõõmuks on „Õhtujutte” nüüd eriti mugav kuulata, sest Vikerraadio lõi koos Balti Filmi- ja Meediakooliga rakenduse nutitelefonidele ja tahvelarvutitele. Kuulata saab Eesti lastekirjanike jutte, rahvaste muinasjutte ja teisi toredaid lugusid. Rakendus on leitav märksõnaga „Õhtujutt” ning kättesaadav Android ja iOS operatsioonisüsteemidega nutiseadmetes.