MÄRTS 2015

Head uudistajad!

Märts on lastekirjanduses pead pööritama panev aeg. Reipalt edasi liikudes ja uute heade raamatute ilmumise rõõmus keerame aegajalt kui öökullid pilgu taha, et mõtiskleda loetu üle ja anda hinnanguid eelmise aasta saagile. Saak on olnud mitmekesine ja rammus. 2014. aastal ilmus lastele mõeldud algupärast ilukirjandust 130 nimetuse ja tõlkeilukirjandust 200 nimetuse ringis. Võrreldes eelmiste aastatega on nimetuste arv pidevalt tasapisi kasvanud. Nagu kirjutab 6. märtsi ajalehes Sirp lastekirjanduse uurija Jaanika Palm, pole muutused aga ainult numbrilised, toimunud on märgatavad teisenemised ka sisulises plaanis.
„Tundub, et meie lastekirjandus muutub üha harulisemaks, eklektilisemaks, individualistlikumaks, kohati isegi pidetumaks. Iga teos moodustab omaette terviku, ühisosa teistega on minimaalne. Ilmus palju eriilmelisi raamatuid, nende temaatiline, vormiline ja žanriline mitmekesisus on kaasakiskuv ja köitev.”

Köitvaid lugemiselamusi!

Eesti Lastekirjanduse Keskus

Kultuurkapitali laste- ja noorsookirjanduse auhinna pälvis Contra

Emakeelepäeval, 14. märtsil andis Eesti Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapital üle aastaauhinnad 2014. aastal loodud teoste eest kümnes erinevas kategoorias. Laste- ja noorsookirjanduse auhinna pälvis Contra raamatu „Kõik on kõige targemad“ eest. Eesti Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali laste- ja noorsookirjanduse žüriis tegutsesid Mare Müürsepp (esimees), Anti Saar ja Veronika Kivisilla.

Head lasteraamatud 2014 on selgunud!

Selgitati välja "Head lasteraamatud 2014"

MTÜ Lastekaitse Liit eestvedamisel valisid lastekirjanduse eksperdid 2014. a ilmunud uudiskirjanduse hulgast juba kuuendat aastat välja parimaid lasteraamatuid. Sel aastal said märgi „Hea lasteraamat” 12 raamatut. Raamatute valikuga saab tutvuda lastekirjanduse keskuse veebilehel. Salvestati ka video, kus Lepistiku lasteaia lapsed jagavad oma muljeid loetud raamatutest.

Muhvi auhinna said Vikerraadio saate “Laste lood” toimetajad

Muhvi auhinna said Vikerraadio saate “Laste lood” toimetajad

3. märtsil toimus lastekirjanduse keskuses lastekirjanduse aastakoosolek, mille raames anti pidulikult üle Muhvi auhind tublimatele lastekirjandusest kõnelejatele. 2015. aasta auhind otsustati anda Kadri Tiiselile ja Tiina Vilule, kelle juhitud saatesarjas „Laste lood” on järjepidevalt ja sisukalt kajastatud uuemat lastekirjandust ning innustatud lapsi lugema ja loetu üle arutlema. Saates loetakse ette eesti ja välismaa lastekirjanike teoseid, kohtutakse lasteraamatute autorite ja kirjastajatega ning tähistatakse lastekirjanduslikke tähtpäevi. Lugemishuvilised lapsed jagavad kord kuus kuulajatele muljeid loetud raamatutest ja lasteraamatute põhjal tehtud lavastustest. Loe edasi...

Eesti Lastekirjanduse Keskus soovitab!” märgiga raamatud Apollos

Lastekirjanduse keskus ja Apollo teevad koostööd, et väärt laste- ja noortekirjandus paremini nähtav ja kättesaadav oleks. Alates 25. veebruarist on Apollo kauplustes eraldi püsiväljapanek, mis tutvustab Eesti Lastekirjanduse Keskus soovitab” tunnustusmärgiga raamatuid. Eesti Lastekirjanduse Keskuse igapäevaste tegemiste hulka kuuluvad eesti lastekirjanduse uurimine ja populariseerimine. Märk töötati välja sooviga raamatuhuviliste jaoks tõsta esile paremikku. Loe edasi...

Põlvepikuraamatu konkurss ootab käsikirju!

Põlvepikuraamatu konkurss ootab käsikirju

16. märtsil kuulutati välja Põlvepikuraamatu konkurss väikelastele ja koolieelikutele mõeldud raamatute originaalkäsikirjade leidmiseks. Konkursi eesmärk on rikastada lastele mõeldud lugemisvara professionaalselt teostatud ja kõrgekvaliteediliste algupäraste lasteraamatutega. Konkursile oodatakse väikelastele ja koolieelikutele (kuni 7-aastastele lastele) mõeldud raamatute käsikirju, milles on võrdselt olulised nii tekst kui ka illustratsioon. Käsikirju oodatakse 10. septembrini. Konkursile esitatud töid hindab žürii, mis koosneb lastekirjanduse keskuse, kultuuriministeeriumi ning kirjastuse Päike ja Pilv esindajatest ning kahest sõltumatust lastekirjanduse eksperdist. Loe edasi...

Projekt „Maailm läbi pildiraamatute”

Projekt „Maailm läbi pildiraamatute”

Eesti rahvaraamatukogude lasteosakonnad osalesid lastekirjanduse keskuse eestvedamisel IFLA (International Federation of Library Associations and Institutions) projektis „Maailm läbi pildiraamatute” (The World Through Picture Books), mille eesmärgiks oli koostada raamatukoguhoidjate soovitusi arvestades annoteeritud nimekiri maailma pildiraamatute paremikust. Nimestik annab võimaluse projektis osalevatel riikidel tutvustada laiemalt oma maa lastekirjandust, keelt, kultuuri ja kirjastamise taset. Nimekirja on hea kasutada erinevate maade populaarsete raamatute leidmiseks ning ka raamatute ostmiseks. Loe edasi...

Tulekul on Bologna lasteraamatumess

Nagu ikka, toimub märtsi lõpus 30. märtsist 2. aprillini Itaalias Bologna lasteraamatumess. Messi seekordne peakülaline on Horvaatia.
Eesti on messil esindatud Eesti Lastekirjanduse Keskuse ja Eesti Kirjastuste Liidu koostööl ettevalmistatud stendiga, kus on välja pandud Eesti lastekirjanduse viimase kahe aasta paremik. Messi külastavad ka paljud Eesti lastekirjanikud ja illustraatorid. Päev enne messi toimub Piret Raua hiljuti itaalia keeles ilmunud raamatu Voglio tutto rosa („Kõik võiks olla roosa”) esitlus. Raamatu on välja andnud kirjastus Sinnos. Messi ajaks ilmub kirjastuselt Orecchio Acerbo Dino Buzzati raamat „La creazione” („Maailma loomine”), mille on illustreerinud noor Eesti kunstnik Gerda Märtens.

Valmis sai ingliskeelne Eesti lastekirjandust tutvustav uus kataloog

Eesti lastekirjanduse tutvustamiseks välismaal annab lastekirjanduse keskus iga kahe aasta tagant välja ingliskeelse kataloogi „Children’s Books from Estonia”. Valminud ongi uus kataloog, kus on valik kahe aasta jooksul ilmunud lastekirjanduse paremikust, mis võiks olla huvipakkuv väliskirjastajatele. Kataloogi levitatakse raamatumessidel ja teistel rahvusvahelise kaaluga kokkusaamistel.

---

Kuu raamat

Märts 2015. Andrus Kivirähk „Karneval ja kartulisalat”

Andrus Kivirähk
„Karneval ja kartulisalat”

Andrus Kivirähk ei tule end lastekirjandusse tõestama või välja elama. Ta ei kirjuta iseenda eksponeerimise pärast. Seepärast ei avalda ta lasteraamatuid just tihti, kuid iga tema ilmunud raamat on puhas kuld. See pälvib kiiresti nii lastest kui täisealistest lugejate poolehoiu, tekitab sageli (tahes või tahtmata) meediakära ja teenib enamasti mõne lastekirjandusauhinna. Peagi järgnevad juurde- ja kordustrükid ning tõlked. Suure tõenäosusega saab see kehtima ka hiljuti ilmunud jutukogu „Karneval ja kartulisalat” kohta. Loe edasi...

---

Sahtel

„Sahtel” on rubriik, kus saame teada, mis ühel kirjanikul, tõlkijal või illustraatoril parasjagu töölaual tegemisel või sahtlis avaldamist ootamas on. Sel kuul paotab oma sahtlit kirjanik Piret Raud:

Ega ma oma kirjutuslaua sahtleid väga hea meelega ei paota. Nad on selleks lihtsalt liiga segamini ning neisse sügavalt sisse vaadates tekivad põhjendatud süümepiinad, et oleks vaja ette võtta põhjalikum koristus. Sestap eelistan hoida oma pooleliolevaid töid ja märkmeid laua peal.

Hetkel on siin virn visandeid ja poolik mapitäis piltidega minu viimasele raamatule „Törtsbörbrööh!”. See on vähese tekstiga pildiraamat, milles põhirõhk töömahukatel illustratsioonidel. Nõnda töömahukatel, et olen joonistamisele kulutatud kuude jooksul mitu korda kahetsenud, et ma asja alustades mõnd hõlpsamat tehnikat ei valinud. Ometi loodan tasahilju, et piltidesse pandud aeg ja vaev võiks lõppkokkuvõttes oma peenekoelisema ja nüansirohkema tulemusega ka nõudlikumat raamatusõpra rõõmustada. Kui kõik laabub plaanipäraselt, siis ilmub „Törtsbörbrööh!” 2016. aastal.

Järgmiseks kavatsen kohe pikema juturaamatu kallale asuda. Hulk tegelasi ja sündmusi on mul peas juba ootamas ning ma rõõmustan ette selle vahelduse üle, mida pakub kirjutamine joonistamisele.

Foto: Ingrid Maasik

---

Huvitavat siit ja sealt

Tulekul on rahvusvaheline lasteraamatupäev
2. aprillil tähistavad Rahvusvaheline Noorsookirjanduse Nõukogu (IBBY) ja selle rahvuslikud sektsioonid üle maailma rahvusvahelist lasteraamatupäeva. Selle aasta lasteraamatupäeva teemaks on „Palju kultuure, üks lugu” (Many Cultures One Story) ja sõnum maailma läkitatakse Araabia Ühendemiraatidest. Esmakordselt tähistas IBBY rahvusvahelist lasteraamatupäeva 1967. aastal. Sobiva kuupäeva otsingul langes valik 2. aprillile, muinasjutuvestja H. C. Anderseni sünnipäevale. Päeva ajaloost loe lähemalt siit.

9.-11. aprillil toimub rahvusraamatukogus Tallinna raamatumess
Raamatumessil on võimalik osaleda erinevatel seminaridel, töötubades, esitlustel, tegemist on nii lastele kui vanematele. 32 kirjastuse pakkumiste hulgast leiab kindlasti palju heade hindadega raamatuid. Sissepääs messile on tasuta.

Puust ja punaseks - koolipäev Tallinna vanalinnas
Kaheksa Tallinna vanalinna muuseumi ja keskust pakuvad võimalust viia läbi ehe koolipäev ehedate asjade keskel. 21., 22. ja 24. aprillil tehakse asjad 4. klassi õpilastele tõepoolest selgeks puust ja punaseks. Puitu temaatiliselt käsitledes on võimalik ühe hoobiga omandada teadmisi ajaloo, teatri, kunsti ja muusika vallast või uurida hoopis lähemalt loodust, kirjandust, disaini ja inimest. Tundide sisuga saab tutvuda siin. Koolipäev kestab 9.00-14.20, maksumus õpilase kohta on 12€, mis sisaldab endas nii tundideks vajaliku materjali kui ka lõunasöögi. Lisainfo ja eelregistreerimine: tel 6 442 132 või e-mail info@tmm.ee.

Eesti Raamatukoguhoidjate Ühing jagas tunnustusi
Raamatukoguhoidjate ühing andis 27. veebruaril toimunud tänuüritusel välja aastapreemia ja teenetepreemia, tunnustati parimat noort raamatukoguhoidjat, aasta tegu teadusraamatukogus ja linnaraamatukogus, tõsteti esile parimad raamatukoguhoidjad kooli-, laste- ja maaraamatukogudes. Lastekirjanduse keskust tunnustati missioonitundega tehtud töö eest laste suunamisel lugemise juurde ning raamatukarussellides lugemisvara toomise eest lastehaiglatesse üle Eesti. Laiahaardelise tegevuse eest lastekirjanduse uurimisel ja tutvustamisel ning laste lugemishuvi mitmekülgsel arendamisel tunnustati Aasta lasteraamatukoguhoidja tiitliga Lääne Maakonna Keskraamatukogu lasteosakonna bibliograafi Krista Kumbergi. Aasta tegu linnaraamatukogus  2014 pälvis Oskar Lutsu nim Tartu Linnaraamatukogu lugemiskoerte töörühma mitmekülgse tegevuse eest ning eriilmelise tegevuse eest laste lugema õpetamisel koerte abil. Palju õnne!

Tapal loeti võistu Ellen Niidu lasteluulet
16. märtsil toimus Tapal koostöös Tapa Vallavalitsuse, linnaraamatukogu, valla kirjandusklubi ja gümnaasiumiga üleriigiline 1.-6. klasside laste etlusvõistlus „Ellen Niiduga Midrimaal“. Seekord reisiti Ellen Niidu rongisõidu lugude ja laulude saatel. Lisateavet sellest leiab Tapa Linnaraamatukogu kodulehelt.

Haapsalus jagati Ilon Wiklandi nimelisi noore kunstniku preemiaid
5. veebruaril, Ilon Wiklandi 85. sünnipäeval kuulutati Iloni Imedemaal Haapsalus välja Ilon Wiklandi nimelise noore kunstniku preemia konkursi võitjad. Esimese koha preemia väärtusega 500 eurot ja Ilon Wiklandi litograafia pälvis Liisamari Viik (Pärnu Kunstikool). Teise koha preemia väärtusega 300 eurot sai Svetlana Torba (Tallinna Kunstikool) ja kolmanda koha Ada Maria Lee (Kuusalu Kunstide Kool). Konkursil osalejateks olid oodatud kõik Eestis kunstikoolis õppivad lapsed vanuses 14-18. Kokku laekusid 54 noore kunstniku tööd. Žürii liikmed olid Tea Tammelaan (Tore OÜ), Viive Noor (Eesti Lastekirjanduse Keskus), Kersti Tiik (Eesti Kunstimuuseum), Liina Valdmann (Iloni Imedemaa) ja Maarja Aaloe (Iloni Imedemaa).

Kultuuriblogil KAKTUS tasub silma peal hoida
KAKTUS on kultuuriblogi – paik, kus noored kirjutavad kultuurist: filmist, kirjandusest, kunstist, muusikast, tantsust, teatrist ja kõigest, mis sinna vahepeale jääb. KAKTUS koondab endas paarikümmet noort arvustajat, ent alati on oodatud ka uued kirjutajad. Rühmitus on loodud selleks, et viia kokku noori kultuurihuvilisi ning panna kõlama nende arvamus ja hääl. KAKTUS vestles ka kõigi Eesti Kltuurkapitali kirjanduse sihtkapitali laste- ja noortekirjanduse aastaauhinna nominentidega, usutlusi Contra, Hille Karmi, Indrek Koffi, Kairi Loogi ja Kätlin Vainolaga saab lugeda siit.

Endla Teatris toodi lavale lugu Peeter Paanist
7. märtsil oli Pärnu Endla teatris lavastuse „Peeter Paan ja Valge Lind Wendy” esilavastus. Koguperelavastus tantsude, laulude ja kireva tegelaste galeriiga põhineb maailmaklassikaks saanud J. M. Barrie lool Peeter Paanist – poisist, kes keeldub suureks kasvamast. Muinasjutu tõi lavale Oleg Titov. Endla teatri noor näitleja Sander Rebane nimiosas on lavastaja sõnul justkui Peeter Paani rolli loodud. Lisaks teeb lavastuses kaasa peaaegu kogu Endla näitetrupp ning kadunud poiste ja indiaanlastena Pärnumaa koolide õpilased.

Muinasjutt Tuhkatriinust meelitab kinno
Walt Disney kompanii on toonud kinolinadele muinasjutu „Tuhkatriinu“, mis on klassikalise loo taasesitus. Muinasjutufilmis tegutseb armas tüdruk nimega Ella, kelle kaupmehest isa abiellub pärast ta ema traagilist surma leedi Tremaine'iga ning mõistagi tuleb palju sekeldusi tolle tütarde Anastasia ja Drizellaga.
 

---

Lastekirjanduse Uudistaja ilmub kord kuus. Jagage meiega oma sündmusi ja näituseid.

Kui soovite, et saadame Lastekirjanduse Uudistaja Teie e-posti aadressile, klikake siia.