DETSEMBER 2015

Hea uudistaja!

Kätte on jõudnud jõulukuu, mil krõbistada piparkooke ja lugeda häid raamatuid. Lastekirjanduse Uudistajast leiab selgi kuul soovitusi, milliseid raamatuid kätte võtta, aga ka vihjeid sellele, kust leida jõuluimet. Meie maja täitus jõulutundega juba novembri lõpus, mil avasime soome naivistide jõulunäituse. Sedasama meeleolu soovime vahendada ka lastele, kes võtavad detsembrikuus osa lastekirjanduse keskuse ja heategevusfondi Aitan Lapsi jõulupidudest. Aga keskusesse on jõuluajal külla oodatud ka kõik teised!

Häid jõulupühi ja kohtumiseni uuel aastal!

Eesti Lastekirjanduse Keskus

Aasta Rosina auhinna pälvis Kertu Sillaste

Aasta Rosina auhinna pälvis Kertu Sillaste

Lastekirjanduse keskus andis 3. detsembril üle Aasta Rosina auhinna aasta kõige omanäolisemale lasteraamatule. Kõigist keskuse töötajatest koosnev žürii valis selleks Kertu Sillaste „Ei ole nii!“ (Päike ja Pilv, 2015). Võidutöö juures hinnati eelkõige sisukat ja emotsiooniderohket pildikeelt, aga ka lihtsast tekstist avanevat suurt sõnumit. „Ei ole nii!" on lugu väikesest jänesest, kes ületab ükshaaval oma hirme. Loe edasi...

Parim laste- ja noortekirjanduse tõlketeos on R. Rowelli „Eleanor & Park”

Paabeli torni auhinna sai René Tendermann

Novembris andis Rahvusvahelise Noorsookirjanduse Nõukogu (IBBY) Eesti osakond üle Paabeli Torni auhinna. Auhinna eesmärgiks on esile tõsta väärt tõlkekirjandust lastele ja noortele. Tänavuse Paabeli Torni võitis René Tendermann Rainbow Rowelli jutustuse „Eleanor & Park” (Pegasus, 2014) tõlke eest. Žürii hindas teose valikut ja tõlkekultuuri. „Eleanor & Park” on hea tundelugu, mille aeglaselt kulgev sündmustik väärtustab raamatulugemist kui niisugust. Loe edasi...

Naivistide jõulunäitus lastekirjanduse keskuses

Alates 30. novembrist on lastekirjanduse keskuses üleval naivistide jõulunäitus „Südamega tehtud – valgust & rõõmu!”. Väljapanekul osaleb 20 Soome juhtivat naivisti, kellest mitmed on osalenud rahvusvahelistel näitustel maailma eri paigus. Tegemist on kolmanda soome naivistide ühisnäitusega sel aastal, mis on ühtlasi väljaspool Soomet toimunuist suurim. Näitus jääb külastajatele avatuks 30. detsembrini. Loe edasi...

Heategevuslikud jõulupeod lastekirjanduse keskuses

11. ja 12. detsembril korraldavad lastekirjanduse keskus ja heategevusfond Aitan Lapsi heategevuslikud jõulupeod lastele. Jõulupidudele jõuavad lapsed MTÜ Saagu Valgus, Vanurite Eneseabi- ja Nõustamisühingu (VENÜ), Lilleküla turvakodu ning Haiba ja Tallinna lastekodu abil.

Ilmunud on lastekirjanduse ajakiri Nukits 2015

Ilmus ajakiri Nukits 2015

Värskes Nukitsas uurib Jaanika Palm „Kalevipoega“ laste lugemislaual ning Krista Kumberg maaelu kujutamist lastekirjanduses. „Pedagoogilisest tsensuurist" läti laste- ja noortekirjanduses kirjutab aga Ilze Stikāne. Lisaks kajastab ajakirja 21. number palju teisi põnevaid teemasid eesti ja välismaa lastekirjandusest. Loe edasi...

Ajakirja saab tellida telefonil 617 7231 või aadressil elk@elk.ee. Nukitsa hind on 4.50.

Eesti lastekirjandus aastal 2015 teistes keeltes

Eesti lasteraamatute võõrkeeltesse tõlkimine edeneb suure hooga. Sel aastal on eesti raamatuid tõlgitud kõige enam vene keelde, aga ka inglise, läti, saksa ja poola keelde. Samuti on meie lasteraamatuid ilmunud sloveeni, prantsuse, itaalia ja albaania keeles. Aasta enimtõlgitud autor on Piret Raud. Nimekirja 2015. aastal ilmunud tõlkeraamatutest leiab siit.

---

Kuu raamat

November 2015. Andrus Kivirähk „Oskar ja asjad”

Andrus Kivirähk „Oskar ja asjad”

Viimaste aastate eesti lastekirjanduses mõjukamas rollis olnud jutukogumikud on küll igati tasemel, kuid vahel tahaks lühikese, hakitu ja lööva asemel lugeda ka midagi pikemat, läbitöötatumat ja voolavamat. Igatsus süvenemise, mõtestatuse ja pikema loo järele saab rahuldatud, kui võtta kätte Andrus Kivirähki lastejutustus „Oskar ja asjad”. Raamatu peategelaseks on linnapoiss Oskar, kes on ootamatult sunnitud suve maal vanaema juures veetma… Loe edasi...

---

Sahtel

„Sahtel” on rubriik, kus saame teada, mis ühel kirjanikul, tõlkijal või illustraatoril parasjagu töölaual tegemisel või sahtlis avaldamise ootel. Jõulukuul uurime, mida põnevat leiab oma sahtlist armastatud lastekirjanik Leelo Tungal.

Minu lapsepõlves meie kandis päris jõuluvana miskipärast ei käinud, seepärast pidi mu kooliõpetajast isa pidudeks punase mantli selga tõmbama ja habeme ette panema. Mina olin talle seejuures abiks. Päkapikkudele jäi see meelde ja nad panevad mind siiamaani igasuguseid jõulutöid tegema – kord näidendeid, kord jutte või värsse kirjutama. Tänavu sai koos Priit Pajusaarega tehtud kaksteist uut jõululaulu, lisaks kirjutasin muinasjutte ja sättisin ühe jõulunäidendi korda – nii et jõulukuu eel tuulutasin sahtlit üpris korralikult.

Aga päris tühjaks ei jää vist ühegi kirjaniku sahtel kunagi – ikka on mõni idee või paberile kippuv tegelaskuju kuskil nurgas oma aega ootamas. „Seltsimees lapse“ kolmanda raamatu algusi on seal koguni kolm tükki: tean ju hästi, mis selles loos edasi juhtub, aga aina käin nagu kass ümber palava pudru…

Kahe lastejutustuse ideed on ka kusagil vaikselt kerra tõmbunud ja tuletavad ennast aeg-ajalt meelde, kolmandast on pool juba mõnda aega valmis – paistab, et temal on lootust peatselt sahtlist välja pääseda. Nimigi on olemas, aga enne käsikirja lõpetamist ei tahaks seda välja lobiseda.

Enam-vähem valmis on väike värsslugu mudilastele – aga sellele pole ma ikka veel õiget pealkirja välja mõelnud… Kuueaastane tütretütar kingib mulle mõnusaid mõtteid, aga kahjuks on raske nende mõtete kirjapanekuks aega leida.

Eestikeelseks hakkab saama läti poetessi Inese Zandere värsiraamat „Annaliisa Analüüs“, mida tõlgime koos Guntars Godiņšiga ja mis peaks mudilastelt ära võtma hirmu arstilkäimise ees. Sellist raamatut oleks mullegi mudilasena vaja olnud, sest pelgasin nii hambaarsti, vereproovi kui ka külma kuuldetoru.

Lohutan oma sahtlit: „Otsustasin, et loobun nüüd pooleks aastaks pikkadest sõitudest-kohtumistest, žüriidest ja muust, mis mind sinust eemal hoiavad!“ Nüüd ta siis ootab – koos nende poolikute kirjatöödega…

---

Huvitavat siit ja sealt 

Rahvusraamatukogu jõulukuu raamatunädal
8.-12. detsembrini korraldab Rahvusraamatukogu traditsioonilise jõulukuu raamatunädala. Toimuvad kirjandusüritused ja suur raamatumüük. Oma raamatuid pakub ligi 60 kirjastust, kes teevad hea hinnaga pakkumisi ja toovad müüki jõuluajaks ilmunud teosed. Suurepärane võimalus valida pimeda aja möödasaatmiseks mõni mõnus raamat!

Tulemas on seminar "Muinasjutust mitme kandi pealt"
29. detsembril toimub Haapsalus Lääne Maakonna Keskraamatukogu lasteosakonnas Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiivi / Tartu Ülikooli muinasjuttude töörühma seminar „Muinasjutust mitme kandi pealt“. Vaatluse alla tulevad muinasjutud Läänemaalt ja eesti asundustest Lätis ja Siberis. Huvilisi oodatakse registreerima 22. detsembrini.

Taas valitakse kauneimaid Eesti raamatuid
2. detsembrist 7. jaanuarini saab esitada 2015. aastal Eesti kirjastajate välja antud ning Eesti kunstnike kujundatud ja illustreeritud raamatuid võistlustele 25 kauneimat Eesti raamatut ja 5 kauneimat Eesti lasteraamatut. Konkursil hinnatakse raamatute terviklikkust, disaini, küljendust, tüpograafiat, illustratsioone ning teostust. Võidutööd tehakse teatavaks 11. veebruaril 2016 Eesti Rahvusraamatukogus.

Läheneb noorteromaani võistluse tähtaeg
Lastekirjanduse keskuse ja kirjastuse Tänapäev korraldatavale 9. noorteromaani võistlusele oodatakse käsikirju 18. jaanuariks 2016. Romaani pikkuseks võib olla 5-10 autoripoognat (200 000-400 000 tähemärki koos vahedega). Võistluse auhinnafond on 3200 eurot. Võitjad kuulutatakse välja 2016. aasta kevadel.

Etendus "Hansuke ja Greteke" Rakvere teatris
Alates 7. detsembrist mängitakse Rakvere teatris vendade Grimmide maailmakuulsa muinasjutu põhjal valminud jõululavastust „Hansuke ja Greteke", mille lavastaja on Üllar Saaremäe. Pärast etendust oodatakse aga muinasjutusõpru seiklema teatrimajja loodud temaatilisele jõulumaale!

Väike Pii ja kiigelaud" Sakala Keskuses
Detsembrikuu vältel mängitakse Sakala Keskuses lastelavastust Väike Pii ja kiigelaud". See on soe ja südamlik lugu väikese karupoja Pii seiklustest ja otsingutest, sõprusest ja üksildusest. Kadri Lepa ja Martin Milli lavastus põhineb soome kirjaniku Timo Parvela lool Kiigelaud". Vaatama oodatakse lapsi alates 3. eluaastast.

Näitus "It`s Always Tea-Time" Tapa linnaraamatukogus
Kuigi rahvusvaheline illustratsiooninäitus It`s Always Tea-Time" on juba teel Lätti, saab Tapa linnaraamatukogus veel 9. jaanuarini imetleda eesti kunst­nike illustratsioone L. Carroli raamatu „Alice imedemaal" teemal. Teiste seas on näitusel väljas Regina Lukk-Toompere, Viive Noore, Anne Pikkovi, Kadi Kurema ja Kertu Sillaste tööd.

Viive Noore näitus Kondase keskuses
Alates 4. detsembrist on Viljandis Kondase keskuses üleval Viive Noore näitus Armastuse puu". Väljapanek koosneb kahest osast: graafikanäitusest Armastuse puu" ning illustratsioonidest, mis valmisid Tiia Toometi peagi ilmuvale lasteraamatule Mailill ja ülane". Näitus jääb avatuks 30. jaanuarini 2016.

Lastekirjanduse tähtpäevad 2016. aastal
Tuletame meelde, et lastekirjanduse keskuse kodulehelt leiab järgmise aasta lastekirjanduse tähtpäevade kalendri. Sealt saab teada, et veebruaris on 90. juubel Heljo Männil, oktoobris tähistab oma 85. sünnipäeva Olivia Saar. 150. juubelit peab tuleval aastal aga F. R. Kreutzwaldi raamat „Eestirahva ennemuistsed jutud”!

Lastejaama jõulukalender
Hea uudis kõikidele, keda on juba tabanud jõuluootusärevus! ERR Lastejaama lehelt leiab vahva virtuaalse advendikalendri, kust avaneb iga päev imeline muinasjutumaailm! Jõulukalender on valminud Vikerraadio õhtujuttudele põhjal ning saanud pildid EKA animatsioonitudengitelt.

---

Lastekirjanduse Uudistaja ilmub kord kuus. Jagage meiega oma sündmusi ja näituseid.

Kui soovite, et saadame Lastekirjanduse Uudistaja Teie e-posti aadressile, klikake siia.