JAANUAR 2015

Head uudistajad!

Uue hooga uut aastat alustades viskad ikka mõtlikuma pilgu ka selja taha ja võib öelda, et tunne on hea. 2014. aasta oli lastekirjanduses igati sisukas ja värvikas. Kui tavapäraselt on kombeks tibusid kokku lugeda sügisel, siis suuremad raamatute üle vaagimised jäävad kõik aasta algusesse ning lähikuudelt ootame juba uudiseid kauneimatest raamatutest, Kultuurkapitali nominentidest, ülevaateartikleid eelmisel aastal ilmunud raamatutest.

Häid raamatuid ja lugemiselamusi ka uude aastasse!

Eesti Lastekirjanduse Keskus

Koolitused lapsevanematele „Laste lugemishuvist ja -raskustest

Lastekirjanduse keskuses algavad igakuised koolitused, kus keskendutakse lapse lugema õpetamisele ja sellega seonduvale. Koolitustel antakse praktilisi soovitusi, kuidas äratada ja toetada laste lugemishuvi, kuidas õppida mänguliselt lugema, millised on laste peamised lugemisraskused ja kuidas neid ennetada. Lugemisalaseid koolitusi ja diskussioone viivad läbi Eesti Lugemisühingu aktiivselt tegutsevad praktikud ja eksperdid. Samaaegselt koolitustega saavad lapsed alates 5. eluaastast osaleda perehommikul. Loe edasi...

Teematunnid Minu esimesed triibulised 3.-4. klassidele

Eduard Vilde raamat „Minu esimesed triibulised” tähistas hiljuti väärikat juubelit – 110 aastat esmakordsest ilmumisest. Sellega seoses korraldasid lastekirjanduse keskus, Eduard Vilde muuseum ja Õiguskantsleri Kantselei koostöös teemanädala. Kuna käsitletud teemad pakkusid koolidele huvi, otsustati ettevõtmist korrata. 10., 11. ja 13. veebruaril oodatakse 3.–4. klasse teematundi, kus räägitakse E. Vildest ning tema raamatus käsitletava erinevustest ajaloos ja tänapäeval. Lastega arutletakse nende õiguste, võrdsuse, ja probleemide üle, lahendatakse loovülesandeid ja tehakse rühmatööd. Osalemine on tasuline, registreerida saab aadressil katrin@elk.ee. Loe edasi...

Lastekirjanduse keskus toetab laste huvitegevust

12. detsembril korraldasid lastekirjanduse keskus ja NUKU teater heategevusliku jõulupeo lastele, keda kasvatavad vanavanemad või kes on pärit paljulapselistest peredest. Hetki sellest sai 25. detsembril näha ETV programmis „Jõulutunnel”. Jõulutunnelis” tutvustati ka lastekirjanduse keskuse huvitegevusi, millest saavad heategevuslikus korras osa ka mõned Vanurite Eneseabi- ja Nõustamisühingu projekti Orbude toetuseks” lapsed. Saate kestel kogutud vaatajate toetus jõuab Lastekaitse Liidu kaudu lasteni, kes vajavad tuge huvihariduse toetamisel.

“Eesti laste- ja noortekirjandus 1991-2012” on saadaval ka e-raamatuna

Artiklikogumik anti tavaraamatuna välja 2014. aastal ja on esimene teos, mis süstemaatiliselt kirjeldab ja analüüsib taasiseseisvusaja eesti lastekirjanduses toimunud protsesse. Raamatu kümme artiklit annavad ülevaate lastele mõeldud ilukirjanduse põhiliikidest ja žanritest, aga ka aimekirjandusest ja ajakirjandusest. Kogumik on mõeldud lastekirjanduse uurijatele, üliõpilastele, raamatukoguhoidjatele, lasteaia- ja kooliõpetajatele, ka lapsevanematele – kõigile neile, kel lastekirjanduse vastu sügavam huvi. E-raamat on saadaval suuremates raamatukauplustes.

Eesti Lastekirjanduse Keskus soovitab!

Lastekirjanduse keskuses koostatakse raamatukoguhoidjatele, õpetajatele ja lapsevanematele raamatunimestikke, millest leiab lugemissoovitusi erinevas vanuses lastele ja noortele. Nimestikud hõlmavad nii algupärase kui tõlkelastekirjanduse paremikku. Nimestikud on sellest aastast leitavad e-kataloogist RIKS. Nimekirjadest leiab ka otselingid lastekirjanduse keskuse kuu raamatute tutvustustele.

---

Kuu raamat

Jaanuar 2015. David Walliams „Gängstamemm”

David Walliams
„Gängstamemm”

Inglise koomik ja näitleja David Walliams (1971) on alates 2008. aastast muu tegevuse kõrvalt ka lasteraamatuid kirjutanud. Hiljuti sai üks tema kümnekonnast ilmunud teosest – „Gängstamemm” ka eesti keeles kättesaadavaks. Nagu see, kannavad teisedki Walliamsi raamatud intrigeerivaid pealkirju nagu „The Boy in the Dress”, „The Slightly Annoying Elephant”, „Ratburger”, „Demon Dentist”. Kaks viimast on saanud kodumaal koguni aasta lasteraamatu auhinna (Children’s Book of the Year by the Specsavers National Book Awards). „Gängstamemm” ilmus Inglismaal 2011. aastal, paar aastat hiljem jõudis see filmina kohalikele teleekraanidele. Loe edasi...

---

Sahtel

„Sahtel” on rubriik, kus saame teada, mis ühel kirjanikul, tõlkijal või illustraatoril parasjagu töölaual on. Uue aasta tegemistest räägib Uudistajas tõlkija Sash Uusjärv:

 Minu sahtel kipub enamasti olema täis kõiksugu erinevat kraami (alates lapse eest ära peidetud šokolaadist ja lõpetades täringute ja mängunuppudega), aga laste- ja noortekirjanduse tõlgetest rääkides on hetkel kaks põnevat projekti, mis tähelepanu nõuavad.

Just veidi aega tagasi saatsin toimetajale ära Percy Jacksoni seikluste teise raamatu „Koletiste meri”, kus üks pealtnäha täiesti tavaline 7. klassi poiss Percy satub jälle põnevate seikluste keerisesse. Rick Riordan peaks vist küll medali saama – juba kas või selle eest, et ta nii paljud lapsed jälle raamatute juurde toob, olgu tegu siis tüdrukute või poistega.

Uuel aastal teen aga algust veidi vanematele lugejatele mõeldud looga „Iga päev”, mille autor on seni vaid täiskasvanutele kirjutanud David Levithan. Omapärane lugu, mille peategelane A ärkab igal hommikul uues kehas – ta ei tea kunagi, kus ja kellena. Ta on sellega harjunud – kuni lõpuks armub. Hurmav, mõtlemapanev ja joovastavalt hästi kirjutatud lugu! Soovitan ka täiskasvanutele.

---

Huvitavat siit ja sealt

Lastekirjanduse tähtpäevi aastal 2015
Lastekirjanduse keskuse veebilehelt leiab tähtpäevade kalendri, kus on loetletud lastekirjandusega seotud isikute (kirjanikud, illustraatorid, tõlkijad jt) sel aastal tähistatavad sünnipäevad ja raamatujuubelid. Valikus on nii eesti kui ka tõlkelastekirjandusega seotud daatume.

Lugemissoovitusi 1.-9. klassidele
Erinevaid laste- ja noortekirjanduse soovitusnimekirju võib leida mitmete raamatukogude kodulehelt. Tallinna Keskraamatukogu veebilehele on lisandunud 1. - 9. klasside lugemissoovituste rubriik. Nimekirjas olevad raamatud on valitud viimasel paaril aastal ilmunud nii eesti kirjanike teoste kui ka tõlkekirjanduse hulgast.

Rahvusvaheline käärilõigete näitus lastekirjanduse keskuses
Lastekirjanduse keskuses on 28. veebruarini avatud käärilõigete näitus Must valgel”, kus on esitletud kutselise kunstniku, kunstiteadlase ja pedagoogi Svetlana Javorskaja, tema sõprade ja õpilaste tööd. Svetlana õpetab käärilõiget Venemaal Domodedovo linna õppe­asutustes alates 1993. aastast. Ülevaatenäitus tutvustab Eesti kunstipublikule erinevaid käärilõike traditsioone. Näitus avab käärilõikekunsti võimalikult laialt – mitte ainult erinevate autorite töid erinevates tehnikates (kääri-, noalõige, põletamine, rebimine), vaid ka iidseima – hiina – koolkonna näiteid ning Lääne-Euroopa kunstnike töid, raamatuid käärilõikest, vene stiilis vahepitse, kootud ja heegeldatud/punutud pitse. Loe näitusest lähemalt siit.

Lena Revenko illustratsiooninäitus Viljandis
Viljandis Kondase keskuses (Pikk 8) saab alates 14. jaanuarist näha Valgevenes sündinud Iisraeli kunstniku Lena Revenko illustratsiooninäitust. Ta ammutab inspiratsiooni erinevatest traditsioonidest: lasteraamatuillustratsioonidest, vanadest pärsia miniatuuridest, hiina maalikunstist, jaapani mangadest. Värvilise lapseliku (kuid mitte sugugi süütu) stiili varjus esitavad tema piltide tegelased vaatajale küünilise küsimuse: kes siin tegelikult koletis on? Muinasjutu varjus õiendab Lena arveid täiskasvanute maailmaga. Ta kont­rollib, millega peame täiskasvanuks saamise protsessi käigus hüvasti jätma, ja tagastab meile maailma, mis on juba taltsutatud ja kusagil sügaval peidus.

Näitus Ilmar Tomuski lasteraamatute tegelasest Vollist
Tartus Oskar Lutsu majamuuseumis (Riia 38) on 28. veebruarini avatud Paberimuuseumi näitus Mõnkra ehk Volli leiutised tulevikust”, mis on inspireeritud Ilmar Tomuski lasteraamatute tegelasest ja Jaapanist pärit karakuri-tehnikast.

Linnateatris esietendub Krabat”
31. jaanuaril esietendub Tallinna Linnateatri Põrgulaval lavastus Ottfried Preussleri romaani Krabat” ainetel. „Krabat” on mõeldud nii täiskasvanutele, kes armastavad maagiat, seiklusi ja muinasjutte, kui ka noorematele vaatajatele. Süngete elementide tõttu ei ole lavastus eelkooliealistele siiski soovitatav. Dramatiseeringu autor ja lavastaja on Diana Leesalu.

Londonist lavastuse Aarete saar” otseülekanne kinos
22. jaanuaril saab Coca-Cola Plazas jälgida otseülekandena Londoni National Theatre’i Bryony Lavery uut ning põnevat lavastust mõrvast, rahast ja mässust, mis põhineb Robert Louis Stevensoni seiklusjutul Aarete saar.

Kääbiku kolmas osa kinolinal
Alates detsembrist saab meie kinodes näha Oscariga pärjatud filmilooja Peter Jackson filmi „Kääbik: Viie väe lahing”, kolmanda osa triloogiast, mis põhineb J.R.R. Tolkieni jätkuvalt populaarsel meistriteosel „Kääbik”. Filmis jõuavad eepilisse haripunkti Bilbo Paunaste, Thorin Tammiskilbi ja päkapikkude seiklused.

---

Lastekirjanduse Uudistaja ilmub kord kuus. Jagage meiega oma sündmusi ja näituseid.

Kui soovite, et saadame Lastekirjanduse Uudistaja Teie e-posti aadressile, klikake siia.