DETSEMBER 2014

Head uudistajad!

Esimese Lastekirjanduse Uudistaja ilmumine novembris leidis sooja vastuvõtu ja saime kinnitust, et postkasti potsatavad head raamatu-uudised on igati oodatud. Seega toob ka detsembrikuine uudiskiri teieni teateid heast ja paremast lastekirjanduse vallas ning loodame, et lugemist jagub ka jõuluvanale.

Häid jõulupühi ja kohtumiseni uuel aastal!

Eesti Lastekirjanduse Keskus

Aasta Rosina auhinna pälvisid Maris Pruuli ja Regina Lukk-Toompere raamatu „Maiasmoka atlas” eest

Lastekirjanduse keskus andis 4.detsembril üle Aasta Rosina auhinna aasta kõige omanäolisemale lasteraamatule. Kõigist keskuse töötajatest koosnev žürii valis selleks raamatu „Maiasmoka atlas”, mille teksti on kirjutanud Maris Pruuli ja illustreerinud Regina Lukk-Toompere (Regio, 2014). Žürii tõstis esile uudset teemakäsitlust, koguperekesksust ja atlase head teostust. Ühtlasi on see esimene Aasta Rosina auhinna pälvinud aimeraamat. Loe edasi...

Paabeli Torni auhinna sai tõlkija Indrek Koff

2. detsembril andis Rahvusvahelise Noorsookirjanduse Nõukogu (IBBY) Eesti osakond lastekirjanduse keskuses üle Paabeli Torni auhinna. Auhinna eesmärgiks on esile tõsta väärt tõlkekirjandust lastele ja noortele. Tänavuse tõlkeauhinna pälvis Indrek Koff Jean-Claude Mourlevat’ teose „Ookeani kutse” tõlke eest. Jean-Claude Mourlevat on tunnustatud prantsuse kirjanik ja 2014 nomineeritud Anderseni preemiale. Indrek Koffi aastatepikkune tõlketöö on eesti lugejani toonud palju väärtuslikku eri kultuuriruumidest ja keeltest. Raamatu „Ookeani kutse” on välja andnud kirjastus Draakon&Kuu, toimetanud Rein Põder. Loe edasi...

Nukits 2014

Ilmus ajakiri Nukits 2014

Ilmunud on ajakirja Nukits 2014. aasta number, mis oma ilmumiselt on järjekorras juba kahekümnes. Ajakiri keskendub eesti ja tõlkelastekirjandusele. Lisaks on kirjutisi lasteraamatute illustratsioonist, raamatukogude lasteteenindusest, laste lugemisest jms. Värskes Nukitsas kirjutavad Mari Niitra, Maire Iro, Krista Kumberg, Sash Uusjärv, Mare Müürsepp, Leelo Märjamaa, Reet Tomband ja Ädu Neemre. Mare Hunt intervjueerib illustraator Lilian Härmi, Ere Käärmaa kirjutab aasta lasteraamatukoguhoidjast Margit Lättemäest. Ajakirja hind on 4,50 eurot ja tellimuse saab edastada aadressil elk@elk.ee. Tasutud arve korral saab väljaanded kätte lastekirjanduse keskusest. Väljaannete saatmisel lisanduvad postikulud. Loe edasi...

Käimas on lastejutuvõistlus „Minu esimene raamat”

Eesti Lastekirjanduse Keskus, kirjastus Tänapäev ja ajakiri Täheke kuulutasid taas välja algupärase lastejutuvõistluse „Minu esimene raamat”. Algupäraste lastejuttude võistlus toimub alates 2004. aastast eesmärgiga leida heatasemelist algupärast lugemisvara 5-9-aastastele lastele. Võistlustöid oodatakse 1. maiks 2015. Võistluse tingimustega saab tutvuda siin.

Taas valitakse 25 kauneimat Eesti raamatut ja 5 kauneimat Eesti lasteraamatut

2014. a. kauneimate raamatute võistlusel osalemiseks oodatakse raamatust ühte eksemplari 3. jaanuariks 2015 Eesti Rahvusraamatukokku. Esitades mõlemale konkursile lasteraamatu, palutakse tuua sellest kaks eksemplari. Esitada võib 2014. aastal Eesti kirjastajate publitseeritud ning Eesti kunstnike kujundatud ja illustreeritud väljaandeid. Võidutööd tehakse teatavaks 5. veebruaril 2015 Eesti Rahvusraamatukogus. Täpsema info ja ankeedid leiab siit.

Pildil eelmise aasta üks võitjatest: Leelo Tungal „Porgand töötab porgandina” / illustraator ja kujundaja Regina Lukk-Toompere

Eesti lasteraamat teistes keeltes

Eesti lasteraamatute võõrkeeltesse tõlkimine edeneb suure hooga. Sel aastal on ilmunud 13 raamatut Itaalias, Prantsusmaal, Soomes, Ungaris, Lätis ja Leedus, Jaapanist rääkimata. Kui juurde panna need raamatud, mis Eestis venekeelsetena välja antakse, saab juba üle kahekümne raamatu. Kõige rohkem on välja antud Piret Raua raamatuid, aga nimekirja mahuvad veel ka Aino Pervik, Leelo Tungal, Janno Põldma, Edgar Valter ja Silvia Rannamaa. Ka järgmiseks aastaks on juba omajagu lepinguid sõlmitud. Nimekirja 2014. aastal ilmunud tõlkeraamatutest vaata siit.

---

Kuu raamat

Detsember 2014. Kairi Look „Lennujaama lutikad ei anna alla”

Kairi Look
„Lennujaama lutikad ei anna alla”

Kairi Look pole lastekirjandussõbrale tundmatu nimi. Mõni aasta tagasi ilmunud debüütraamat „Leemuripoeg Ville teeb sääred” (2012) tunnistati kriitikute poolt üksmeelselt õnnestunuks. Peagi teenis teos ka noorte lugejate armastuse ning tõlgiti saksa keelde. Käesoleva aasta lõpul aga ilmus noorelt autorilt koguni kaks raamatut: väikelaste jõululugu „Peeter, sõpradele Peetrike” ning põnevusjutt „Lennujaama lutikad ei anna alla”. Neist viimase käsikiri saavutas tänavusel lastejutuvõistlusel „Minu esimene raamat” esikohaLoe edasi...

---

Sahtel

„Sahtel” on rubriik, kus saame teada, mis ühel kirjanikul, tõlkijal või illustraatoril parasjagu töölaual on. Detsembrikuu Uudistajas räägib oma tegemistest illustraator Katrin Ehrlich:

Minu töölaual polegi sahtlit, on hoopis laua kõrval hiiglaslik kuuekorruseline tööde riiul. Sealt võib leida ilmatumal hulgal paberit, osadel neist on pilt peal. Muist pilte on mappidesse koondunud ja endale lasteraamatute pealkirjad saanud. Sellel riiulil ootavadki mu uued illustratsioonid värvimist või täiendamist. Kui raamat hakkab valmis saama, riputan pildid seinale ja vaatan, et tervik kokku kõlaks. Eks see lasteraamat ongi üks suur tervik, kus jutt ja pilt omavahel hästi läbi peavad saama.

Alles hiljaaegu rippusid seinal äsja valminud raamatu „Liulood” pildid. Raamat jutustab loomalaste mängulustist ja sellest, kuivõrd see inimlaste omale sarnaneb. Kuidas silmaga vaadates tundub mõni asi hoopis teistsugune, kui ta tegelikult on. Raamatus on ka mitu auku, kust on võimalik piiluda, mis järgmisel leheküljel paistab. Loomajuttude autor on Juhani Püttsepp, kes on suur loodusesõber ja loomade tundja.

---

Huvitavat siit ja sealt

Maara Vindi näitus lastekirjanduse keskuses
Lastekirjanduse keskuses saab jõulukuus ja uue aasta alguses näha Maara Vindi muinasjutulist isikunäitust „Üllas roos”. Näituse teeb omakorda eriliseks see, et eksponeeritud illustratsioonid on kunstniku kingitus keskusele. Annetusse kuulub 238 originaalillustratsiooni 16 raamatust, millest näitusel on väljas 84.

Viive Noore graafikanäitus Tallinna Linnateatris
Tallinna Linnateatri Kaminasaalis on kuni 11. jaanuarini avatud Viive Noore graafikanäitus „Armastuse puu – Tree of Love – Albero dell´amore – Árbol del amor”. Näitusel on viimasel paaril aastal valminud tööd, mis tutvustavad uut suunda kunstniku loomingus. Popsürrealism selle veidi leebemas ja romantilisemas vormis.

Piret Mildebergi pirrumannid näitusel Tapal
Tapa lin­na­raa­ma­tu­kogu las­te­osa­kon­nas on 10. jaa­nua­rini avatud Piret Mil­de­bergi piltide ja pir­ru­man­nide näi­tus „Eesti müto­loo­gia”. Nagu ta ise ütleb: „Armas­tan hirm­sasti vana-aja-asju ja vana-aja-lugusid (Uued jäägu uutele!). Mul on pliiat­sid ja pints­lid, et omi vana-aja-mõtteid üles tähen­dada.”

Juhani Püttsepa raamatute illustratsioonide näitus
Tartu Ülikooli raamatukogus oli kuni 5. detsembrini näitust Juhani Püttsepa kahe lasteraamatu illustratsioonidest. Väljas olid Katrin Ehrlichi illustratsioonid raamatule „Liulood” (2014) ja Kadri Ilvese illustratsioonid raamatule „Tsss...Kuula!” (2013). 20. detsembril rändab näitus edasi Elva Linnaraamatukokku, kus näituse avamise muudab eriliseks Juhani Püttsepa selleks puhuks kirjutatud näidend. Veebruaris saab sama näitust vaadata Tartu Linnaraamatukogus.

Ilon Wiklandi nimelise noore kunstniku preemia konkurss
Iloni Imedemaa kuulutas välja Ilon Wiklandi nimelise noore kunstniku preemia konkursi, et julgustada noort kunstnikku tema loomelise rännaku alguses. Osaleda saavad kõik Eestis kunstikoolis õppivad 14-18-aastased noored. Võidufond on 1000 eurot ja auhindade hulgas on ka Ilon Wiklandi litograafia. Osalemiseks tuleb saata kolm tööd hiljemalt 12. jaanuariks 2015 Iloni Imedemaale. Loe lähemalt siit.

Ira Lemberi nimeline pink Nõmmel
Tallinnas Kitsarööpa tee ääres avati kirjanik Ira Lemberile nimeline pink. Kogu oma elu Nõmmel elanud oma kodukandi inimest pidas nimelise pingiga meeles Nõmme linnaosavalitsus, tunnustades tema rikkalikku loomingulist elutööd.

Margus Karu „Nullpunkt” kinos ja teles
Margus Karu menuromaanil Nullpunkt” põhinev film jõuab kinolinadele 2014. aasta lõpus ning kuueosaline Nullpunkti draamasari jõuab ERRi vahendusel televaatajateni kord nädalas alates 2015. aasta jaanuari lõpust. „Nullpunkt” on draama tänapäeva noorte põletavamatest probleemidest – koolikiusamisest ja sellest tingitud madalast enesehinnangust, kohanemisraskustest ning tunnustuse otsimisest. Loe lähemalt „Nullpunkti” veebilehelt.

Rahvusooper Estonia rõõmustab klassikaga
Estonia laval saab näha koreograaf-lavastaja Toomas Eduri uusredaktsiooni Charles Perrault’ muinasjuttude ainete loodud Pjotr Tšaikovski balletist „Uinuv kaunitar”. „Uinuv kaunitar” on Tšaikovski kolmest balletist üks armastatumaid, mistõttu on see paljude teatrite püsirepertuaaris tänaseni. Balleti maailmaesietendusest möödub 2015. aasta jaanuaris 125 aastat.
Estonia kammersaalis saab aga näha William Shakespeare’i „Hamleti” ainetel loodud Maria Suomineni lastenäidendit Väike prints Hamlet.

Ettelugemisvõistluse võitja Andre Villemson „TV 10 olümpiastardis”
Liikumisaasta lõpetuseks on tore põigata korra tagasi oktoobrikuise vabariikliku ettelugemisvõistluse juurde. Võistluse võitja Andre Villemson Valga Põhikoolist käis Ilmar Tomuski raamatut „Inglid kuuendas B-s” ette lugemas ka ETV2 „TV 10 olümpiastarti” uue hooaja avasaate osalejatele ja televaatajatele. Andre ettelugemisest saate lõik alates 7:40 minutist. Tubli poiss!

---

Lastekirjanduse Uudistaja ilmub kord kuus. Jagage meiega oma sündmusi ja näituseid.

Kui soovite, et saadame Lastekirjanduse Uudistaja Teie e-posti aadressile, klikake siia.