Hea lugeja!
Uus aasta algas suure põnevusega, sest hoo sai sisse XV Nukitsa konkurss, kus oma lemmikkirjaniku ja -raamatukunstniku valivad lapsed ise. Sahtli rubriigis tutvustame Eesti kõige noorema kirjaniku 9-aastase Silvia Kronbergi tegemisi. Sellest ja muustki toredast tulebki järgnevalt juttu.
Head lugemist!
Eesti Lastekirjanduse Keskus
|
|
Algas Nukitsa konkurss
XV Nukitsa konkurss kutsub kõiki 6–13-aastasi raamatusõpru valima oma lemmikkirjanikku ja -illustraatorit. Lugejaküsitluse eesmärk on raamatute ja lugemise populariseerimine ning lasteraamatute autorite ja kirjastajate tunnustamine. Valiku saab teha viimase kahe aasta jooksul ilmunud 100 teose hulgast. Oma hääle saab anda raamatukogudes või elektrooniliselt Eesti Lastekirjanduse Keskuse kodulehel kuni 23. veebruarini. Loe edasi...
|
|
Ilmus raamatu "Pisike puu" uus trükk
Ilmus kinkeraamatu "Pisike puu" kolmas, täiendatud trükk, mille on illustreerinud Anne Linnamägi. Raamat kingitakse kõikidele Eestis sündinud lastele, et tekitada lugemishuvi ja väärtustada lastekirjandust. Sealt leiab muinasjutte, liisusalme ja lugusid armastatud lastekirjanikelt. Peredeni jõuavad raamatud kõikjal Eestis kohalike raamatukogude kaudu. Loe edasi...
|
|
Perehommikud lastekirjanduse keskuses
Uuel aastal jätkuvad lastekirjanduse keskuses laupäevased perehommikud, kus lapsed saavad koos emade-isade ning õdede-vendadega osa toredast raamatumaailmast. Üheskoos kohtutakse kirjanike ja illustraatoritega, mängitakse mänge, meisterdatakse ja joonistatakse. Järgmise perehommiku külaline on Kairi Look, kes tutvustab oma uhiuut raamatut "Piia Präänik ja bandiidid". Järgmiste esinejate hulgas on Tiia Mets, Sirly Oder ja Meelika Hainsoo. Loe edasi...
|
|
Linnalaager "Kaheksa ühe hoobiga" ootab osalema
Koolivaheaegadel kutsuvad kaheksa Tallinna vanalinna muuseumi 1.–3. klassi lapsi toredasse linnalaagrisse "Kaheksa ühe hoobiga". Lapsed saavad osaled põnevas otsimismängus, mis viib ühest muuseumist teise. Igas muuseumis toimuvad ka teematunnid, kus saab palju uusi teadmisi. Järgmine laager toimub 25.–28. veebruaril 2020 ja registreerida on võimalik juba praegu. Loe edasi...
|
|
Näitus "It's Always Tea-Time" Venemaal
13. jaanuaril avati Viiburis rahvusvaheline illustratsiooninäitus "It's Always Tea-Time". Ajaloolises Alvar Aalto raamatukogus näeb originaalillustratsioone 72 kunstnikult 19 riigist. Näitus avati esmakordselt 2015. aastal Eesti Lastekirjanduse Keskuses, et tähistada 150 aasta möödumist Lewis Carrolli raamatu "Alice imedemaal" ilmumisest. Sellest ajast alates on näitus külastanud Poolat, Soomet, Saksamaad, Ungarit, Ühendkuningriiki ja Lätit. Loe edasi...
|
|
Sara Pennypacker „Pax“
Kui vaadata raamatupoelettidel kõiki neid kleitides karusid, vestidega jäneseid ja mütsikestega kasse, kes igasuguse loomalikkuse minetanud, tuleb vägisi igatsus ühe tummise päriskaru, vilka jänese ja isepäise kassi järele. Seda nälga on pisut aidanud küll leevendada kirjastuse Pegasus vene keelest tõlgitud „Laste loomaraamatu“ sari, milles loomad, olgu nad siis, rebased, siilid või oravad, kirjaniku abiga oma metsaelust pajatavad.
Et taolised päriloomadest raamatud on lastele vägagi vajalikud ja nende poolt ka hinnatud, tõestab kasvõi nimetatud sarja edu. Nüüd, kui raamatupoodidesse on jõudnud sama kirjastuse väljaandel Sara Pennypackeri jutustus „Pax“, tundub, et Pegasus on otsustanud selle unaruses valdkonna tõsiselt käsile võtta. Nii on põhjust rõõmustada looduskirjanduse sõpradel, aga õigupoolest ka neil, kes pole selle žanri suurimad austajad, sest lisaks loomaloole on „Paxis“ veel mõndagi muud, mis hinge toidab. Loe edasi...
|
|
„Sahtel" on rubriik, kus saame teada, millised põnevad tööd on ühel kirjanikul, tõlkijal, illustraatoril või kirjastajal parajasti käsil või ootavad sahtlis avaldamist. Sel korral avab oma sahtli Eesti noorim kirjanik 9-aastane Silvia Kronberg.
Vahel kujutan ette, et mul on sahtlis n-ö purk, mis on ääreni täis uusi ideid, võlumaailmu ja tegelasi. Siis ma sobran seal „purgis“ ja haaran mõne tegelase, koha ja sündmuse. Edasi tuleb kõik ise.
Esimene raamat, mis nõnda sündis ja minu illustratsioonidega ilmus, oli „Anna ja Miina suvised lood“, mis kirjeldab talus elavate 8-aastaste kaksikute Anna ja Miina, nende 6-aastase venna Kaarli ja toredate koduloomade ettevõtmisi. Selle järg, „Anna ja Miina sügiselood“, räägib sama pere sügisestest toimetamistest, kui Annale ja Miinale tulevad külla täditütred ja nende väikevend.
Praegu on sahtlis ootamas tüdruk Lily, kes avastab oma kodu lähedalt värava võlukunsti ja tavamaailma vahel.
Juba valmis on kirjutatud samuti Annast ja Miinast rääkivad raamatud: „Anna ja Miina talvejutud“, „Anna ja Miina kevadised lood“, „Anna ja Miina niisama jutud“. Talvejuttudes on kirjas kõik, mida kaksikud ja Kaarel teevad talveajal ning raamat toob esile ka inimesi igapäevaselt kimbutavad hädad: vastlapäeval õnnestub kaksikute täditütrel sõita kelguga jõele liiga lähedale ja läbi nõrga jää vette vajuda ning teine täditütar jääb tugevasse nohusse.
|
|
Huvitavat siit ja sealt
Lasteajakiri Täheke ootab tagasisidet
Peagi 60-aastaseks saav ajakiri Täheke uurib lugejatelt, mis neile ajakirja juures kõige enam meeldib. Tagasisidet saab anda 16. jaanuarini.
Katrin Ehrlichi illustratsiooninäitus
Illustraatori juubelinäitust "Jutul on tiivad" saab kuni 31. jaanuarini vaadata Lääne-Virumaa keskraamatukogus ning kuni 28. veebruarini Sõmeru klubis.
Eesti lugemisühingu rahvusvaheline konverents
16.–21. jaanuaril toimub Tallinnas Eesti Lugemisühingu korraldatud rahvusvaheline konverents „Ühist keelt otsides“.
Apollo valib 2019. aasta parimaid raamatuid
Oma lemmikraamatu saab valida kuues kategoorias, sealhulgas ka lasteraamatute hulgast. Hääletamine kestab 31. jaanuarini.
Eesti lugemisühingu koolitus lasteaiaõpetajatele
Harjumaal toimub veebruaris ja aprillis lasteaiaõpetajatele Eesti Lugemisühingu Erasmus+ 3MR projekti "Making the Most of the Magic of Reading – Loeme koos imelisi pildiraamatuid" tasuta 2-päevane koolitus.
Algas Lottemaa suur leiutamisvõistlus
4. jaanuaril sai taas hoo sisse SEB ja Lottemaa suur leiutamisvõistlus. Leiutamisprojekte saab konkursile esitada 15. veebruarini.
2019. aasta enim müünud raamatud
Rahva Raamatu müügiedetabelis läks lasteraamatutel väga hästi. TOP 5 hulka jõudis lausa kolm lasteraamatut Antoine de Saint-Exuperylt, Andrus Kivirähkilt ja Eno Raualt.
"Eia jõulud Tondikakul" sai Leedus suure tunnustuse
Anu Auna koguperefilm, millest aasta lõpus anti välja ka lasteraamat, võitis Vilniuse rahvusvahelisel laste- ja noortefilmide festivalil parima lastefilmi auhinna.
Lugusid saab ka tantsida
ZUGA Ühendatud Tantsijate lastelavastus “2 + 2 = 22” puurib reegleid, korraldusi ja kokkuleppeid meie ühises armsas elus lastena ja vanematena 8. veebruaril ja 18. aprillil.
|
|
|
|