DETSEMBER 2018

Hea lugeja!


Nüüd on paras aeg seada sammud lastekirjanduse keskusesse, et leida meie raamatukogust mõni vahva jõulusalm või jõulujutt. Jõulutundest pakatab ka keskuse illustratsioonigalerii, kus on avatud Moskva kunstniku Olga Ionaitise isikunäitus. 

Kohtumiseni!

Eesti Lastekirjanduse Keskus

TEATED

Olga Ionaitise isikunäitus lastekirjanduse keskuses


26. jaanuarini 2019 on lastekirjanduse keskuses avatud Olga Ionaitise isikunäitus. Moskva üks tuntumaid kunstnikke Ionaitis alustas oma loometeed 1987. aastal. Tänaseks on ta illustreerinud üle 150 raamatu, teinud kaastööd ajakirjadele, osalenud paljudel näitustel ja korraldanud neid ise. Kunstniku stiil on klassikaline, pildid on soojad, fantaasiarikkad, muinasjutulised ja talvised. Loe edasi...

Ilmus ajakiri Nukits 2018


Nukitsa 24. number käsitleb eesti ja välismaa lastekirjandust. Ele Süvalep kirjutab asjadest tänapäeva muinasjuttudes, Jaanika Palm aegruumist värskes lastekirjanduses, Kaisa Laaksonen soome laste- ja noortekirjandusest. Täispika 2018. aasta Nukitsa sisukorra leiab siit. Ajakirja hinnaga 4.50 eurot saab tellida aadressil elk@elk.ee või soetada lastekirjanduse keskusest kohapealt. Loe edasi...

Aasta Rosin on "Mina, Milda ja meister Michel"
 

6. detsembril anti lastekirjanduse keskuses üle Aasta Rosina auhind aasta kõige omanäolisemale lasteraamatule. Kõigist keskuse töötajatest koosnev žürii valis selleks Anti Saare teksti ja Urmas Viigi piltidega raamatu "Mina, Milda ja meister Michel" (Eesti Kunstimuuseum, 2018). Raamat ilmus seoses Kumu kunstimuuseumi näitusega "Michel Sittow. Eesti maalikunstnik Euroopa õukondades". Loe edasi...

Paabeli Torni auhinna said Kerti Tergem ja Ülle Kiivet


Novembri keskel andis Rahvusvahelise Noorsookirjanduse Nõukogu (IBBY) Eesti osakond üle Paabeli Torni auhinna. Tänavuse põhiauhinna pälvis Kerti Tergem Edward van de Vendeli romaani "Vali okaapi" (Päike ja Pilv, 2018) tõlke eest. Parima tõlgitud pildiraamatu auhinna sai Ulrika Kestere "Metsikud naabrid", mille on rootsi keelest tõlkinud Ülle Kiivet (Koolibri, 2018). Loe edasi...

Koolinoorte maagiamängu võitis Vanalinna Hariduskolleegium

Harjumaa 5.–7. klasside õpilaste kirjandusliku mälumängu fookuses olid tänavu kolm suurt muinasjuttude kogujat ja kirjutajat: C. Perrault, H. Chr. Andersen ja F. R. Kreutzwald. Iga võistkond esitas lühikese näitemängu muinasjutu "Metsluiged" ainetel ja vastas mälumängu küsimustele. Finaalmängu I koha pälvis Vanalinna Hariduskolleegiumi võistkond, II koha Paldiski Põhikooli võistkond, III koha Harkujärve Põhikooli võistkond. 

Lastekirjanduse keskus korraldas heategevusliku jõulupeo


Lastekirjanduse keskuse heategevuslik jõulupidu toimus 8. detsembril. Tänavu jõudsid lapsed peole MTÜ Saagu Parem abil. Pidulised said osaleda improviseeritud lindude segakooris ning lumises muinasloos, saata postkaarte lähedastele, kohtuda jõuluvanaga ja trallitada koos Nukitsamehega. Töötube juhendasid Teoteatri näitlejad. Jõulupidu toetasid kirjastused Tammerraamat, Draakon & Kuu, Päike ja Pilv ning Varrak.

EESTI LASTEKIRJANDUS VÄLISMAAL

Kertu Sillaste raamatut tunnustati Saksamaal


Detsembri alguses valiti 59. Müncheni Bücherschaul välja möödunud aasta 100 parimat laste- ja noorteraamatut. Nende hulka kuulub ka Kertu Sillaste "Igaüks teeb isemoodi kunsti", mis ilmus Saksamaal 2017. aastal (tõlkis Carsten Wilms, kirjastas Kullerkupp Kinderbuch Verlag). Kirjastaja Bettina Wilmsi sõnul rõõmustab iga kunstiõpetaja raamatu üle, mis sobib imeliselt algklassi- ja kunstitundidesse. Loe edasi...

Eesti lasteraamatud teistes keeltes


Tänavune aasta on eesti lasteraamatute tõlgete arvu poolest rekordaasta. Kokku ilmus esmakordselt üle 30 tõlke: 26 raamatut välismaal, kuus Eestis. Tõlkeid ilmus kokku 15 eri keeles. Eriti tähelepanuväärne on Juhani Püttsepa raamatu "Mina olen enda oma" ilmumine gruusia keeles ning Kristi Kangilaski raamatu "Päike läheb puhkusele" tõlge hiina keelde. Enim tõlgiti Piret Raua raamatuid. Vaata lähemalt. 

Eesti autorite esinemised 2018. aastal


Sel aastal toimus enim eesti autorite esinemisi Soomes, kus astusid üles Mika Keränen, Andrus Kivirähk ja Kairi Look. Inglismaal osales Hay festivalil Ene Sepp; Kätlin Kaldmaa ja Reeli Reinaus lõid kaasa projektis Writing Borders; POP UP projektis tegid kaasa eesti illustraatorid. Lisaks toimusid esinemised Saksamaal, Itaalias, Prantsusmaal, Lätis, Leedus, Ungaris, Venemaal, Rootsis ja Poolas. Loe edasi...

Aasta Rosina võitja Anti Saar


Mida Aasta Rosina tunnustus Teile tähendab?

Rõõmustan Aasta Rosina üle väga, sest see kinnitab mulle, et suudan autorina jätkuvalt üllatada, pakkuda midagi, mida pole oodatud. Loodan väga, et ei anna kunagi põhjust öelda “Anti Saar oma tuntud headuses” või “vana hea Anti Saar”…

Mis Teie meelest selle raamatu eriliseks teeb?

Seda peaks vist pigem küsima lugejalt. Ja ma loodan, et kogu erilisus ei peitu tema jaoks raamatu hiiglaslikus formaadis. Kindlasti paistab see silma eriilmelise visuaalse lahenduse, julgete värvide ja joonistuste poolest. Mulle kui kirjutajale oli eriliseks väljakutseks etteantud ajalooline aines. N-ö tellimise peale polegi ma vist varem kirjutanud.

Mõni huvitav seik raamatu sünniloost…

Kirjutamine ise on seiklus, kui leiad selleks mõnusa rutiini. Selle eest aitäh sõber Kairile*, kes mulle möödunud talvel oma Pariisi korterit laenas, ja Genklubile Tartus, kus igapäevaselt üheainsa kohvi kõrval tundide kaupa pastakat vedada võisin.

*Viide lastekirjanik Kairi Loogile

Kuu raamat

Cressida Cowell "Olid kord võlurid"


Cressida Cowelli teose peategelasteks on kahe vaenutseva hõimu nooremad liikmed: kuulsa sõdalaskuninganna Sychoraxi noorim tütar Soov ja võlurikuninga Encanzo Manaja noorim poeg Zar. Zar tunneb end läbikukkununa, kuna võlurivägi, mis tavaliselt ilmneb teismeea alguses, pole temal veel märke ilmutanud. Meeleheide viib poisi Pahametsa, et püüda seal kinni sorts ja tema verest saadava musta maagia abil lõpuks ometi võluvõimed omandada. Kui ülesseatud lõksu satub aga Soov, ootavad noori ees uskumatud seiklused. Loe edasi...

Sahtel

"Sahtel" on rubriik, kus saame teada, mis ühel kirjanikul, tõlkijal või illustraatoril parasjagu töölaual tegemisel või sahtlis avaldamist ootamas on. Sel korral on sahtli autoriks lastekirjanik Wimberg.

Sahtlites on mul arhiiv või pahn, mis ootab puhastustuld, töö käib ikka töölaual ja klahve klõbistades. Hetkel on eri järgus kolme erineva raamatu kirjutamine/koostamine. Kirjastus Pegasus tellis suvel raamatu toostidest. Juba aastaid olen kogunud materjale, et kirjutada-koostada raamat oma emapoolsete vanavanemate koduküla Kaaruka (Roosna-Alliku lähedal) ajaloost ja inimestest. Lähimas tulevikus tuuakse välja mängufilm Tammsaare "Tõest ja õigusest". Sellega seoses tellis kirjastus Paradiis minult raamatu, mis heidaks valgust "Tõe ja õiguse" tegelaste, sündmuste, maastike taha päris ellu.

Ja eks ma muudkui kirjutan vahepeal muud ka, luuletusi näiteks, tegelen kirjanduslooga blogis, kirjutan ajakirja Hea Laps lugusid Eesti suurkujudest läbi ajaloo. Neist valmib ehk kunagi järg mullu ilmunud kogumikule "Hurdast Pärnani". Seal oli 25 isikut ja pea see järgmine 25 täis ei saa. Tahaks ikka sajani jõuda. Nüüd oli Ita Ever, järgmine on Reiner Brockmann.

Kes teeb, see jõuab! Iga päev natuke, küll siis tehtud saab.

Huvitavat siit ja sealt


ERR kogub jõululuuletusi

ERRile saab saata kuni 12. detsembrini omaloodud jõululuuletusi. Valiku andekamatest salmidest esitab ERR-i tele ja raadio pühadekavas näitleja Elisabet Reinsalu. Luuletusi loetakse jõuluajal ette ka rahvusringhäälingu teistes programmides.
 

Käimas on 2018. aasta kauneimate raamatute konkurss

Taas valitakse 25 kauneimat Eesti raamatut ja 5 kauneimat Eesti lasteraamatut. Eesti kirjastajate avaldatud ning Eesti kunstnike kujundatud ja illustreeritud väljaannete juures hinnatakse terviklikkust, disaini, küljendust, tüpograafiat, illustratsioone ning teostust. Võitjad tehakse teatavaks veebruaris.
 

Raamatututvustuste sari Haapsalu lasteraamatukogus 

Haapsalu lasteraamatukogu avaldab igal reedel 2019. aasta jaanuarini raamatusoovituste sarjas "Ettevaatust, äge raamat!" ühe klipi. Klipid on tehtud Haapsalu lasteraamatukogus ja on sündinud koostöös Haapsalu Noorte Huvikeskusega. 
 

Palamusel avati uuendatud Lutsu kihelkonnamuuseum

7. detsembril avati põhjaliku uuenduskuuri läbinud Palamuse O. Lutsu kihelkonnakoolimuuseum. Palamuse kihelkonnakool tegutses 1873. aastast 1975. aastani. 1987. aastal avati muuseum, milles eksponeeritakse 19. sajandi lõpu kihelkonnakooli elu Oskar Lutsu jutustuse "Kevade" kaudu.
 

Eesti Lugemisühing osaleb Erasmus+ projektis 3MR

Projekti "Making the most of the magic of reading" eesmärk on teadlikustada kvaliteetsete pildiraamatute ettelugemise olulisust koolieelses eas lastele. Koostöös Rumeenia, Belgia ja Itaalia kirjaoskuse spetsialistidega töötatakse välja pildiraamatute lugemise koolitusprogramm täiskasvanutele.
 

Andres Ammase fond hakkab tunnustama väikseid lugejaid

Koostöös Haapsalu lasteraamatukoguga hakkab vastloodud Andres Ammase fond tunnustama raamatumaailma süvenenud noori lugejaid. Esimene stipendium antakse välja 2019. aasta kooliaasta lõpus. Haapsalust pärit ja linnaga tugevalt seotud olnud Andres Ammas suri tänavu aprillis.
 

Rahvusraamatukogus on avatud Vive Tolli juubelinäitus

30. märtsini 2019 saab Rahvusraamatukogu Harulduste kogu näitusesaalis näha Vive Tolli 90. sünnipäevale pühendatud näitust. Ekspositsiooni põhiosa moodustab valik Vive Tolli raamatugraafikast ja eksliibristest Rahvusraamatukogu, Eesti Kunstimuuseumi ja kunstniku enda kogust. 
 

Endla teatris lavastub "Doktor Dolittle"

12. detsembril esietendub Endla teatris Oleg Titovi lavastus "Doktor Dolittle". Peaosas astub üles Tambet Seling. Doktor Dolittle lugu põhineb inglise kirjanik Hugh Loftingu lool. Lavastust oodatakse vaatama lapsi alates 5. eluaastast.
 

Kuressaare Linnateatris etendub "Sipsik"

"Sipsiku" on Kuressaare Linnateatris Eno Raua lasteraamatu põhjal dramatiseerinud ja lavastanud Aarne Mägi. Etenduse kunstnik on Britt-Karen Peterson ja liikumisjuht Tanel Ting. Osades Merilin Kirbits, Tanel Ting, Jürgen Gansen. Vaatama oodatakse lapsi alates 5. eluaastast.
 

Lastejaama jõulukalender

ERRi Lastejaama lehelt leiab ka sel aastal vahva virtuaalse advendikalendri, kus avaneb iga päev imeline muinasjutumaailm uue jutu ja multikaga. Jõulukalendri jutud pärinevad lasteajakirjast Täheke ning neid loevad ette armastatud eesti näitlejad.
 

Lastekirjanduse tähtpäevad 2019. aastal

Lastekirjanduse keskuse kodulehelt leiab 2019. aasta lastekirjanduse tähtpäevade kalendri. Tuleval aastal on juubel näiteks Katrin Ehrlichil ja Tiia Sellil. 21. septembril tähistame Edgar Valteri 90. sünniaastapäeva. 60 aastat möödub Silvia Rannamaa "Kadri" ilmumisest.
Eesti Lastekirjanduse Keskus, Pikk 73, Tallinn 10133
+372 617 7231, elk@elk.ee

Kui Te ei soovi enam Lastekirjanduse Uudistajat saada, klikake palun siia.