OKTOOBER 2017

Hea lugeja!


Oktoobrikuine uudiskiri on sügisele kohaselt kirju ja vaheldusrikas. 20. oktoobril tähistame ettelugemise päeva, 24. oktoobril toimub järjekorras juba viies seminar "Laps kirjanduses", kus sel korral keskendutakse lastekirjanduse ja ajaloo suhetele. 2. novembril leiab aset laste ja noorte kultuuriaasta puhul lastekultuuri foorum "Kultuuripaun", kus lisaks eesti ekspertidele astuvad üles ka Põhjamaade praktikud. Neist ja muudest põnevatest sündmustest teemegi juttu seekordses uudiskirjas.

Head lugemist!
Eesti Lastekirjanduse Keskus
 

20. oktoobril tähistame ettelugemise päeva


Ettelugemise päeva puhul toimub juba traditsiooniks saanud vabariiklik ettelugemise võistlus. Sel korral kannab see pealkirja "Kõik on kõige targemad" ja vihjab sellele, et lugemisvalikusse kuuluvad lood koolielust. Võistlusest võtavad osa 4. klasside lapsed üle Eesti. Vabariiklik finaal toimub 21. oktoobril. Loe edasi...

Kutsume seminarile "Laps kirjanduses 5"


24. oktoobril kell 10.30–16.30 korraldavad lastekirjanduse keskus ning Underi ja Tuglase kirjanduskeskus seminari "Laps kirjanduses 5. Laps ja ajalugu". Seminaril käsitletakse lastekirjanduse ja ajaloo suhteid. Sõna on õpetajatel, õpikukoostajatel, lastekirjanduse uurijatel ja teistel. Osavõtt on tasuta, vajalik on eelnev registreerimine aadressil elk@elk.ee. Loe edasi...

21. oktoobril algab "Avatud mänguväljade" festival


"Avatud mänguväljade" festival toimub 21. oktoobrist 5. novembrini muuseumides ja teistes lastele tegevusi pakkuvates asutustes üle Eesti. Festivali teema on "Mängult või päriselt" ning selle toimumise ajal on Tallinna, Tartu ja Pärnu kahekümnes muuseumis kasutusel spetsiaalselt loodud uued mängujuhised, mis aitavad muuseumide külastuse teha eriliseks. Loe edasi...

Lastekultuuri foorum "Kultuuripaun"

 
Laste ja noorte kultuuriaasta puhul toimub 2. novembril kell 10-16.30 KUMU auditooriumis lastekultuurile pühendatud foorum "Kultuuripaun", kus astuvad üles Eesti ja Põhjamaade praktikud. Osalustasu on 30 eurot koos käibemaksuga, mis sisaldab foorumist osavõttu, toitlustamist ja sünkroontõlget. Foorumi töökeeled on eesti ja inglise. Loe edasi...

Frankfurdi raamatumessil tunnustatakse eesti lasteraamatuid


11.–15. oktoobrini toimub rahvusvaheline Frankfurdi raamatumess, mis on maailma kõige olulisem iga-aastane raamatusündmus. 12. oktoobril esitletakse messil The White Ravens 2017 kataloogi, kuhu on valitud silmapaistvad lasteraamatud 56 riigist 38 keeles, sealhulgas Kätlin Kaldmaa "Halb tüdruk on jumala hea olla" ja Jonas Tauli "Öömõtted". Loe edasi...

Ilmunud on uus eesti lastekirjanduse messikataloog

Värskelt ilmunud ingliskeelsesse kataloogi “The Best Estonian Children’s Books of All Time” on valitud 19 läbi aegade parimat eesti lasteraamatut, millel on potentsiaali välisturul. Kataloogi kasutatakse eesti lastekirjanduse tutvustamiseks rahvusvahelistel raamatumessidel, sealhulgas Londoni raamatumessil 2018. aasta kevadel, mil Eesti, Läti ja Leedu on messi peakülalised. Loe edasi...

Vaheajalaager "Kaheksa ühe hoobiga"


24.–27. oktoobrini ootame 1., 2 . ja 3. klassi õpilasi osa võtma laagrist "Kaheksa ühe hoobiga", kus lapsed saavad nelja päeva jooksul osaleda kaheksa Tallinna vanalinnas asuva muuseumi ja keskuse tegevuses. Iga laagripäev on eri näo ja teoga. Ühes grupis on kuni 15 last. Info ja registreerimine.
 

Koolipäev "Puust ja punaseks" 4.–5. klassile novembris


"Puust ja punaseks" koolipäeva eesmärk on pakkuda lastele ühe päeva jooksul teadmisi erinevatest valdkondadest kaheksas Tallinna vanalinna muuseumis ja keskuses. Neljandate klasside koolipäevad toimuvad 7.-10.11, viiendate klasside koolipäevad 14.-17.11. Osaleda soovival klassil tuleb valida sobiv kuupäev ja üks kahest päevast. Loe edasi...
 

Kutsume osalema juubelimängus Eesti kohta

Lastekirjanduse keskuse raamatukogus on võimalik alates septembrist 24 nädala jooksul iga nädal vastata ühele küsimusele Eesti kohta. Küsimuse ja vastuste passi annab keskuse raamatukogu. Iga õige vastuse eest saab passi tähetempli. Vastamist hiljem alustades on võimalik ka eelmiste nädalate küsimustele vastata. 3. märtsil 2018 on kõik osalejad oodatud lastekirjanduse keskusesse Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva perehommikule.

Kuu raamat

Iben Akerlie "Lars lol"


Norra autor Iben Akerlie on tuntud ennekõike näitlejana. Peale esikteose „Lars lol“ ilmumist möödunud aastal teavad Akerlie nime aga tõenäoliselt ka paljud norra lapsed, sest just tema raamat kuulutati ARKi lastekirjandusauhinna võitjaks. Lugedes saab kiirelt selges, miks – realistlikud, nüüdisnoori puudutavad probleemid, mis on viidavad üksikjuhtumilt laiemale alusele ning pakuvad mõtlemisainet kauemaks kui vaid lugemisajaks, on põimitud põnevaks süžeeks ning esitatud mõnusas, kergelt humoristlikus laadis. Loe edasi...

Sahtel

"Sahtel" on rubriik, kus saame teada, mis ühel kirjanikul, tõlkijal või illustraatoril parasjagu töölaual tegemisel või sahtlis avaldamist ootamas on. Oktoobrikuus kirjutab oma sahtlist illustraator Hillar Mets.

Minu töölaual on üsna mitu sahtlit.

Ülemine sahtel on kõige lõbusam ja sealt kostab pidevalt naeruturtsatusi. Sinna kogunevad naljakad ideed ja karikatuurid ja iga päeva lõpuks rändab sealt üks pilt Eesti Päevalehte.

Järgmine sahtel on väga põnev - käsikirjade ja illustratsioonide sahtel. Sealt on läbi käinud pildid mitmete autorite tekstidele alates Terry Pratchettist ja lõpetades Ilmar Tomuskiga.

Kõige all on üsna mitu pisikest sahtlit, kus ootavad pilte minu enda välja mõeldud lood. Mõni neist sahtlitest on ka üsna häälekas, näiteks Jõuluvana Kassi sahtlist kostab minu kassi Tripsu hääl, kes ütleb: „Joonista mind!“.

Ja tegelikult ma juba joonistan ka.

Huvitavat siit ja sealt

Tartu linn alustab kinkeraamatu traditsiooni

Tartu linn alustab õpilastele raamatu kinkimise traditsiooni, et kasvatada noorte seas raamatute ja lugemise populaarsust. Kingitava raamatu autor on samal aastal Lapsepõlve auhinna pälvinud laste- või noortekirjanik. 2017. aastal saavad Reeli Reinausi raamatu "Kuidas mu isa endale uue naise sai" kingiks kõik Tartu linna 4. klasside õpilased.
 

Lastekaitse Liidu õpperaamat "Mina olen enda oma"

Kas teadsid, et iga kolmas 16–19aastane noor on elu jooksul kogenud väärkohtlemist? Trükisena ja veebis ilmunud eesti- ja venekeelne lasteraamat "Mina olen enda oma" koos juhendmaterjaliga vanemale või spetsialistile aitab keerulistest olukordadest kõneleda ja neid ennetada. Raamatu on kirjutanud Juhani Püttsepp ja illustreerinud Kristi Kangilaski.
 

Ilon Wiklandi noore kunstniku konkurss kutsub osalema

Ilon Wiklandi nimelisele noore kunstniku preemia konkursile oodatakse osa võtma 14–18aastaseid noori üle Eesti. Osalejatel tuleb illustreerida eesti rahvajuttu „Kullaketrajad“. Tööd palutakse saata Iloni Imedemaale 11. jaanuariks 2018. Võitja kuulutatakse välja Ilon Wiklandi sünnipäeval, 5. veebruaril. Konkurss toimub tänavu neljandat korda.
 

Etluskonkurss "Tahan sulle öelda"

22. oktoobril kell 10 ootab Põlva kooli raamatukogu koostöös emakeeleõpetajatega huvilisi osa võtma etluskonkursist "Tahan sulle öelda". Konkurss toimub kolmes vanuserühmas: 4.–6. klass, 7.–9. klass ja 10.–12. klass. Osalema saab registreerida 14. oktoobrini aadressil anne.ojaste@polvakool.ee või telefoni teel 799 9208.
 

Lugemismängud Tallinna Keskraamatukogus

Lugemismängud toimuvad oktoobrist 2018. aasta aprillini enamasti kaks korda kuus laupäeviti kell 11. Osalema oodatakse 5–7aastaseid lapsi, kelle lugemisoskus on arenemisjärgus. Ürituste eesmärgiks on tekitada lastes lugemishuvi ning toetada ja arendada lugemisoskust läbi mängu. „Lugemismängud“ on koostanud Eesti parimad lugemisspetsialistid.
 

"Rumcajs II. Rumcajs tuleb tagasi" Salme Kultuurikeskuses

Ungari Instituut kutsub hõimupäevade raames 20. oktoobril kell 11 noori ja vanu nukuteatrihuvilisi kaasa elama ungari Nukuteatri Bóbita lavastusele. Etendus on ungari keeles, eestikeelsete subtiitritega ja sobib alates neljandast eluaastast. Kestus 50 minutit, ilma vaheajata. Etendus on tasuta, tulekust ja osalejate arvust palutakse teavitada hiljemalt 15. oktoobriks SIIN.
 

Lavastus "Pollyanna" Nuku teatris

Oktoobri alguses esietendus Nuku teatris helge ja südamlik lastelavastus "Pollyanna". Armastatud ameerika kirjaniku Eleanor H. Porteri samanimelise romaani dramatiseering on Eestis laval esimest korda. Etendus sobib vaatamiseks kõigile alates 7. eluaastast. "Pollyanna" lavastaja on Mait Joorits, mängivad Tiina Adamson, Markus Habakukk, Lee Trei ja teised.
 

Kirjanduskonkursi Bestseller võitjad selgunud

Sel aastal otsustas Bestselleri žürii loobuda peaauhinna väljaandmisest. Kõik I ja II kategoorias väljavalitud käsikirjad antakse välja nii paberil kui e-raamatuna 2018.–2019. aasta jooksul. Lastekirjanduse kategoorias pälvis esimese koha Heidi Raba käsikiri "Rebasemäe kamp teeb ajalugu". Bestselleri konkurssi korraldab kirjastus Pilgrim.
Eesti Lastekirjanduse Keskus, Pikk 73, Tallinn 10133
+372 617 7231, elk@elk.ee

Kui Te ei soovi enam Lastekirjanduse Uudistajat saada, klikake palun siia.